| ateu123 a întrebat:

Eu unu nu pot crede intr-o divinitate ce a lasat moartea ca asa zisa poarta spre vesnicie , de ce trebuie sa mor ca sa traiesc vesnic? de ce exista moartea ? de ce a lasat moartea ? de ce trebuie sa murim daca el ne-a creat ,el isi ucide creatia singur si tot el o creeaza ciudat , toata viata mergi la biserica, te rogi, faci fapte si la urma mori de acolo nimeni nu poate afirma ce se intampla decat ratiunea , nu voi crede in viata mea in cineva care imi va lua viata. voi credeti de ce? nu exista o dovada ca exista dincolo ceva e doar amagire si iluzii desertice mai pacat e ca unii traiesc dupa biblie o viata uita de unica lor viata.

13 răspunsuri:
| barbattttt a răspuns:

Imi pare rau pentru felul cum gandesti, sper ca Dumnezeu iti va deschide ochi.

Dumnezeu in dragostea Sa ne-a dat libertatea de alegere, daca ar fi vrut ne-ar fi facut niste roboti fara sentimente; tu ai vrea o sotie\un sot robot care sa te pupe pentru ca tu o programezi, sau sa te ia in brate din acelasi motiv, sau poate ti-ar place nisti copii roboti vare sa te asculte mecanic. Tot asa si Dumnezeu vrea o slujire in Duh si in adevar, dar frumusetea Lui nu o face doar asta, si aceea care pentru pentru noi oameni a murit. Aceasta este dragostea Lui Dumnezeu... oo daca ar vedea-o lumea...

Răspuns utilizator avertizat
| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Murim, ca ajungem undeva.

| wolfy911 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti zic dar aberezi aici intr-un mare hal.nimeni nu te pune sa te duci la biserica,sa faci fapte bune sau alte lucruri pe care tu le crezi inutile.ti-a fost lasat liberul arbitru,poti face ce doresti,iar chestie cu viata vesnica, nu are rost sa-ti mai explic, ca la cat de inversunat esti rezultatul o sa fie dezamagitor pentru tine.pace

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e. nu toata lumea poate.dar de ce intrebi? un om destept stie.problema ta care e?

| Tudorand a răspuns:

Credinta este un dar al Duhului Sfant (1 Corinteni 12:9) dar si o roada a Duhului Sfant (Galateni 5:22). Recomand sa citesti Biblia, vei gasi raspunsurile dorite direct de la Dumnezeu.

| AlinautzaElenutza a răspuns:

In primul rand nu esti obligat sa mergi la biserica si mai stiu eu ce fiecare are dreptul de-asi alegee singur calea cat despre moarte si de ce trebuie sa murim iti pot explica foarte simplu si ma mir cum de tu nu ti0ai dat singur seama.
Cand Adam si Eva au fost creati Dumnezeu le-a dat voie sa manince din ori ce pom mai putin din cel al cunoasterii binelui si raului. Satana a ispitand-o pe Eva, care la randul sau la ispitit pe Adam sa manance din copacul acela. Dumnezeu a aflat asta si i-a alungat din rai, dandu-le ce mai mare pdeapsa posibila si anume moartea. Prin concluzie daca cei 2 nu erau goniti atunci noi am fi trait vesnic

Răspuns utilizator avertizat
| mihaiapostol a răspuns:

Sau nu am fi existat... totul e o vrajeala. Dumnezeu nu exista!

| didiDia a răspuns (pentru mihaiapostol):

Si atunci tu cum ai aparut pe lume?

| AlinautzaElenutza a răspuns (pentru mihaiapostol):

Stiu tu precis....eu am avut multe probleme si iti garante ca D-zeu exista...pentru ca daca nu exista nu as fi putu trece peste acele probleme