| raMLesS a întrebat:

Evolutia exista si se intampla chiar sub ochii vostrii, in doar cateva zile s-au produs aceste mutatii.

https://www.youtube.com/watch?v=w4sLAQvEH-M

Ce mai aveti de spus crestinilor?

38 răspunsuri:
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Măi ce fac ei acolo așa zișii "specialiști" nu este evoluție, este un ghiveci. Dacă acum combin ADN,spermă de elefant cu cea a unui hipopotam,rezultatul este evoluție? Nu,nu este,fiindcă aceste animale,aceste specii,erau deja prezente, nu le-a creat omul în eprubetă."Specialiștii" se joacă cu viața și speciile deja existente.Aceștia nu creează ci distrug.Bacteriile se găsesc și în organismul uman, fiecare având rolul ei.De exemplu bacteriile care descompun hrana ingerată și o transformă în energia necesară celulelor.Ei nu fac decât să încerce diferite bacterii, fie din animale, fie de la om, până găsesc acele bacterii compatibile care se vor susține singure.Ei "creează" din bacterii, din viața deja existentă hibrizi, mutații, care până la urmă aduc moartea.Omul de-a lungul timpului nu a suferit schimbări.Azi el este același cu cel de acum 100, cu cel de acum 1000 de ani. Unde-i evoluția? Ne-au crescut între timp aripi? Avem capacitatea peștilor să putem respira liberi sub apă? Rezistăm asemeni păsărilor la altitudini mari, fără a avea nevoie de aparatul de oxigen? Nu, nu suntem capabili de nimic din toate astea. Câinele, calul, vaca, etc. sunt la fel ca acum 1000 de ani.Nici o schimbare.Ei ce obțin în laborator, în domeniul alimentar, experimentele pe animale, mutațiile, încrucișările genetice prin astea au făcut doar rău organismului și o dată cu așa zisele noi "specii" au apărut și noi boli și infecții la care organismul unora nu mai face față.Ce trăim noi în zilele noastre este involuție.Cu toate că ne dăm mari cu tehnologia de care dispunem,cu specialiști,care mai de care mai specialist ca celălalt, noi cei din ziua de azi, am ajuns să trăim clipe de teamă, de spaimă, de groază mai ceva ca strămoșii noștrii care nu au avut la dispoziție ceea ce avem noi acum și au supraviețuit atâtor încercări, războaie, foamete, boală care până la urmă tot de oameni au fost începute și create.Noi cei de acum îi considerăm pe înaintașii noștrii ca fiind înapoiați, proști, nebuni, însă noi cei de acum suntem lași și tăntălăi.Noi azi existăm datorită curajului, dorinței și luptei lor de a trăi viața. Dacă chiar ar fi ceva de mintea lor, a specialiștilor, atunci nu ar mai fi fost planeta "pusă" în modul "standby" de acest așa zis "virus" mortal.Și uite așa, datorită "specialiștilor" evoluția duce mai repede omenirea spre moarte și extincție. Uite aici "evoluția" naște monștrii și ne mai mirăm că de ce mâncarea nu mai are gust și valoare nutrițională, doar aspectul e de ea, pentru toate astea să le mulțumim "specialiștilor" că ne folosesc pe noi oamenii de rând pe post de cobai, atunci când scot pe piață un nou "produs". https://youtu.be/rW54_vM9SF0

| doctorandus a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Sa zicem ca stiinta ar demonstra ca exista Dumnezeu si ca Isus este Dumnezeu. Stii ce ar insemna asta? Moartea religiei revelate, moartea teologiei. La ce bun sa-l mai citesti pe Staniloae cand poti face experimente stiintifice pentru a determina religia corecta stiintific? Religiile incorecte stiintific ar fi interzise de stat, iar printre ele s-ar putea numara BOR sau taman secta din care faci parte.

| raMLesS explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Esti batut in cap...
Din aceiasi specie de bacterie, apar diferite mutatii (intr'un numar extrem de mic), luand acele mutatii si "plantandu-le" zilnic, acele mutatii devin din ce ince mai multe pana cand ajung sa fie comune... Apar iar alte mutatii, si uite asa specia aia de bacterie superioara primei specii, devenind imuna la acele antibiotice care ar fi ucis prima specie.
Daca ai fi urmarit clipul ai fi inteles, dar daca te uiti la 30 de secunde din clip si vii aici sa arunci cu rahat mai bine taci in puii mei ca esti paralel.

| raMLesS explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Da raspunde-i ba inteligentule omului, de ce il ignori? Te doare adevarul? Asa faceti cand nu mai aveti ce spune, ignorati/dati block.
Mi-e sila de oamenii ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria evoluției nu este validă, prezentând o serie de neconcordanțe. Orice specialist care se respectă recunoaște acest lucru.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Veritasium nu minte happy

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Vise, maica, vise.

Facultati de biologie ai vazut vreodata? Ce teorie crezi ca se preda acolo drept valida?

| raMLesS explică (pentru doctorandus):

Ei daca primesc dovezi cauta motive sa zica ca nu sunt reale laughing se leaga de orice lucru nesemnificativ, daca erau avizate spuneau ca avizatorii sunt niste sarlatani laughing sau ca nu stiu ce monstra era inclinata mai intr-o parte si mai stiu eu ce laughing
E in zadar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Https://youtu.be/pZyRgYZe6tM

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala e un extremist marginal, un loser. Numai prostimea crede ca ala ar fi om de stiinta.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Când exponenții designului inteligent vor face știință empirică în loc de fițe retorice, comunitatea științifică îi va asculta. Ziua aceea n-a venit încă. Concluzia tristă a acestei afaceri este că Phillip E. Johnson a murit fără să fi cunoscut ipoteza designului inteligent, deoarece nimeni nu s-a sinchisit s-o formuleze drept ipoteză științifică (adică s-o operaționalizeze empiric, cum se spune printre cei care au studiat o știință sau mai multe).

Părerea ta nu contează, la fel cum nu contează părerea mea. Contează faptul: comunitatea științifică a decis prin consens covârșitor ca teoria evoluției este știință, iar creaționismul științific și designul inteligent nu sunt știință.

Orice argumente care nu schimbă acest consens covârșitor al comunității științifice nu pot schimba realitatea științei pe plan mondial. Este o realitate că evoluția este știință. Este o realitate că nu este știință creaționismul. Această realitate nu o putem schimba nici tu și nici eu. Argumentele tale sau ale mele nu sunt luate în seamă de comunitatea științifică, deoarece noi nu facem parte din ea. Iar cei care fac parte din ea dar neagă evoluția știu despre ei înșiși ca sunt niște extremiști marginali. În știință cine nu convinge scepticismul organizat a pierdut partida, vezi normele lui Merton.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Numeste o facultate de biologie legal acreditata din Romania la care se preda ca designul inteligent sau creationismul ar fi valabile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Https://youtu.be/KXmuN2orx28
https://youtu.be/PRrVx3x6mA8
https://youtu.be/eHmsy9OIAXU

Pentru cei ce caută cu adevărat răspunsuri.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe YouTube poate face video-uri orice mincinos patologic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ai dreptate... însă ia în considerare faptul că evoluționismul este o simplă teorie, nu neapărat adevărul. De fapt, nici nu poate fi adevărul, din moment ce prezintă atâtea lacune... Dar asta e partea a doua.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pseudologie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu in locul tau as asocia pe Dumnezeu cu Universul. Deus sive Natura.
Daca vei face asta vei fi scutita de multe probleme, crede-ma.
"Din El, prin El şi pentru El Sunt toate lucrurile."

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceasta afirmație necesita citare! Evoluția este un fapt și este baza biologiei moderne și un criteriu necesar pentru a clasifica ceva drept viață. Absolut toată comunitatea științifică accepta teoria evoluției ca fiind un adevăr.
https://www.google.com/......y/%3famp=1
Dar bineînțeles tu ești o creaționista și o fanatica religioasă deci o sa crezi ca știi mai bine decât toți experții pe un subiect despre care nu știi absolut nimic. Motivul pentru care voi creaționistii sunteți asa încrezători este pentru ca nu știți nimic! Sunteți incarnarea efectului Dunning-Krueger!

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Stephen Meyer este liderul unui institut creaționist, normal ca o sa argumenteze împotriva teoriei evoluției, asta este literalmente job-ul lui! Nici măcar nu are doctorat în biologie, are în istorie și filozofie!

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul ti-a cerut o facultate acreditată și tu dai video-uri de pe YouTube cu nici 1000 de vizualizări? Tu chiar nu te vezi cât de disperată și ipocrita ești?

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca folosești termenul "evoluționism" si folosești termenul "teorie" în sensul colocvial te descalifica instant de la a vorbi de orice subiect științific! O teorie științifică este o explicație pentru un corp de fapte științifice care a fost în mod repetat testată conform metodei științifice și a dat rezultate satisfăcătoare. Iar din acest motiv teoria evoluției este atât un fapt cât și o teorie. Toate teoriile științifice sunt considerate adevărate pana când apar teorii noi care le dovedesc false. Știi ce altceva este doar o teorie? Germenii, atomii și gravitația! Hai sa te aud ca spui ca astea nu exista. Dacă vrei sa dovedești ca evoluția nu e adevărată, atunci fa 3 lucruri: 1. Scrie o lucrare științifică în care propui o teorie noua care distruge teoria evoluției și care da rezultate conform metodei științifice. 2. Revendica-ti premiul Nobel. 3. Pensionează-te pe insula ta privata pentru ca vei fi cea mai importantă personalitate a mileniului și vei fi bogată și celebra. Toți creaționistii au încercat sa facă aceste 3 lucruri, dar pana acum nici unul nu a reușit sa îl facă pe primul

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce lacune are hai sa te aud?
Am avut dezbateri cu fanatici religioși pentru cel puțin 3 ani, sunt sigur ca am auzit și demontat toate argumentele creaționiste. Ce o sa fie? Un citat scos din context al lui Darwin? Minciuna cum ca ar fi renunțat pe patul de moarte? Minciuni cum ca nu exista fosile de tranziție? Complexitate "ireductibila"? Minciuna ca nu exista mutații benefice? Hoax-uri? Întrebarea pe care doar un copil de grădiniță cu sindromul down ar pune-o anume ca de ce mai exista maimuțe dacă am evoluat din ele? Orice ai spune sunt sigur ca nu sunt decât mizerii și ca o sa le demontez foarte ușor?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Carrier: este ideea că apologetica este de fapt special concepută pentru a evita descoperirea adevărului despre lucruri, ea este concepută pentru a justifica în mod specific lucrurile pe care vrei să le crezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Omule drag, facultățile nu sunt domeniul meu, da, nu cunosc nume de facultăți acreditate care susțin creaționismul, însă ce am făcut eu este să contest veridicitatea teoriei evoluției speciilor, întrucât nu este coerentă de la cap la coadă. Se întâmplă apariția unor noduri acolo, a unor idei care nu se leagă...și asta ar trebui să pună pe gânduri orice om cu capul pe umeri. Ok, să nu spunem nimic de creaționism acum, însă un lucru este cert: evoluționismul este o teorie care nu prezintă încredere în toate aspectele.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

" întrucât nu este coerentă de la cap la coadă" Ca de exemplu?
Arata-mi si mie un nod

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eugenie C. Scott afirma că mulți din oponenții predării creaționismului științific în ținutul Lexington, statul Kentucky, în jurul anului 1980, erau pastorii protestanți mainline și preoții catolici, care se opuneau predării la școlile de stat a unei interpretări literale a Bibliei, pe care religia lor o combate; ei afirmau că dacă s-ar ajunge să fie predat creaționismul științific, ei ar fi siliți să-l demonteze la școală de duminică drept interpretare incorectă a Scripturii, discreditându-l astfel în fața copiilor. (Credința în creaționismul care postulează crearea directă a omului în starea actuală, fără verigi intermediare, este credința unei minorități de 40% din cetățenii americani, 22% cred în evoluție nedirijată, iar 33% cred în evoluție dirijată de Dumnezeu, 5% nu au răspuns—ignorând pe cei care nu au răspuns, aproape 58% din populația SUA sunt evoluționiști, eroarea estimată fiind de patru procente plus sau minus.)

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe scurt: pentru protestantii mainline si catolici negarea evolutiei in numele interpretarii literale a Bibliei este *erezie*.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Un episcop episcopal american afirma ca interpretarea literala a Bibliei este erezie: https://religiondispatches.org/......lby-spong/

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Uită-te la cele trei clipuri spre exemplu...

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Teoria lui nu este validă, prezentând o serie de neconcordanțe. Orice specialist care se respectă recunoaște acest lucru.
Nu este avizat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Off...Macar daca ai intelege ca evolutionismul e dirijat de si tot nu te-ar mai manca cainii.

| doctorandus a răspuns (pentru raMLesS):

Pentru majoritatea crestinilor din SUA crearea lumii in sase zile a cate 24 ore fiecare este erezie.

| raMLesS explică (pentru chuckmanson):

Nu ma lasa JohntheAdvisor in pace crying
Ma ia cu sperma de elefanţi si ADN, si pune niste intrebari de te doare capul "in 1000 de ani oamenii si animalele arata la fel, nu avem aripi, nu putem respira sub apa"... Uite ca nu e chiar asa.
Asta e o parere de copil cu sindromul down crying

Explica-i tu cum sta treaba ca deja m-am saturat de ăştia, mi-e sila sa mai dau argumente unui om cu asa pareri.

| chuckmanson a răspuns:

Nu mai este nimic de argumentat în privința evoluției. Este baza biologiei moderne, acceptata de întreaga comunitate științifică și un criteriu pentru a clasifica ceva drept viață.
Este un fapt ca evoluția se întâmplă, formele de viață devin din ce în ce mai diverse și complexe doar prin mijloace evolutive, natural, variațiile genetice în populațiile reproductive au loc și se accelereaza în grupurile izolate genetic, selecția naturala, selecția sexuală și driftul genetic toate au dovedit ca au efecte predictibile în ghidarea acestor variații. Au loc multe mutații genetice cu beneficii semnificative și acestea sunt moștenite de populații descendente și sunt multe seturi de indicatori biologici independenți care pot trasa aceste mutații înapoi cu multe generații. Este un fapt ca păsările sunt un subset al dinozaurilor precum noi suntem un subset al hominidaelor, primatelor, mamiferelor eutariene și animalelor vertebrate deuterostome. Este un fapt ca genomul colectiv al tuturor animalelor a fost trasat la cele mai de baza forme iar acele forme au fost dovedite cu ajutorul morfologiei, fiziologiei și dezvoltarii embrionare comparative. Este un fapt ca orice ființă de pe pământ are rude care fie trăiesc în apropiere sau se găsesc în recordul fosil și sunt indicate în filogeneza, este un fapt ca recordul fosil conține milioane de fosile tranzitionale și atât micro evoluția cât și macro evoluția au fost observate direct.
Asta este motivul pentru care evoluția este un fapt acceptat de întreaga comunitate științifică, iar creationismul este literalmente o poveste cu zâne!
Toate bisericile majore au ajuns sa accepte teoria evoluției. Sa avem dezbaterea asta în 2021 e ca și cum am mai dezbate dacă pământul e plat.
În schimb ar trebui sa mai vorbim despre cum sa protejam natura și speciile ramase, în opinia mea deloc umilă!

| raMLesS explică (pentru chuckmanson):

"Întrebarea pe care doar un copil de grădiniță cu sindromul down ar pune-o anume ca de ce mai exista maimuțe dacă am evoluat din ele?"

Adevarat laughing vezi tot felul de tarani cu 4 clase ca se gasesc deodata sa isi dea si ei cu parerea "Ia zi bai ATEULE, daca evolutia e reala, atunci de ce maimutele din ziua de azi nu mai evolueaza?" laughing
Astea sunt niste intrebari de oameni inculti cu un IQ cat numarul de la papuc.

Ps: Asteapta-te la un mare block din partea ei laughing rolling on the floor, atat ii duce capul.