| anonim_4396 a întrebat:

Exista blesteme? Daca da, am o intrebare.

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

In Vechiul Testament, poporul evreu era invatat ca "cine va blestema pe tatal sau sau pe mama sa, sa fie pedepsit cu moartea" ( Exod 21, 17 ) si " sa nu blestemi pe mai marele poporului tau" ( Exod 22, 28 ). In Noul Testament, Mantuitorul ne invata: "Binecuvantati pe cei ce va blesteama" ( Matei 5, 44 ), iar apostolul Pavel intareste ideea, scriindu-le credinciosilor din Roma: "Binecuvantati si nu blestemati"
( Romani 12, 14 ).

Care este intrebarea?

| maresal a răspuns (pentru Urzi23):

O persoana ma blestemat pentru un lucru din "ciuda" sa zic asa, deoarece si ea la randul ei a fost blestemata tot din acelasi motiv.Intrebare e, eu raman cu blestemul?

| Urzi23 a răspuns (pentru maresal):

Pune mina si zi si tu la culcare Tatal Nostru inseamnate cu Sf Cruce si pune nadejdea in Bunul Dumnezeu ca nu se uita el in gura la toti f,,,,, Banuiesc ca este sub demnitatea ta sa dai cu nasucul tau si pe la Sf Biserica sa stai 5 min de vorba cu Parintele ca nu mai esti cool si ride gasca de tine.

17 răspunsuri:
| Rapunzell a răspuns:

Fireste ac exista. De blesteme scapi doar cu post, rugaciune si rugaciuni de dezlegare pe care ti le face preotul. E mult de vorbit aici. Care e intrebarea ta?

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

Imi faci si mie un blestem ca ateu?

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici in joaca happy

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

De ce?

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Blestemul este ura si/sau vrajitorie. Nici in joaca nu ma leg de asa lucruri dracesti. Sa chem puterea celui rau pentru a face cuiva rau? De ce? Cu sufletul meu cum ramane?

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

Tu ai suflet unde e

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Fireste ca am suflet happy Iar o luam de la capat? Cum unde e? In toata fiinta mea happy Sa stii ca si tu ai unul. Da, da... Chiar daca nu crezi happy Ti l-a darutit Doamne Doamne si tu iti bati joc de el.

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

Pierd destul timp cu voi pa

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doar timpul ti-l pierzi sad

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

Si sufletul

Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns:

Eu cred ca exista!

| Narcis2007 a răspuns:

Doar prostii...

Răspuns utilizator avertizat
| Mrask a răspuns:

Cum cred ca exista binecuvantari, sfintiri cred ca exista si blesteme.