| AvalohAlyn a întrebat:

Există ceea ce se numește noroc,șansă? As zice că da, unii oameni au mai multa șansă și noroc în viața și altii mai puțin.Si asta nu tine mereu de alegeri ci și de soarta.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca exista Liberul Albitru, NU exista destin sau noroc. Daca ar exista noroc sau soarta NU ar exista DREPTUL de a alege pe care Dumnezeu la dat oamenilor. Cele doua, sansa si norocul tin de credinte demonice, nu de cele Dumnezeesti. Poti alege sa ai DREPTUL de a alege sau sa fi o MARIONETA in mana dracului. Alege!

| Miauti a răspuns:

Daca tine de soarta, atunci destinul ce rol mai are? Din pmdv este vorba de educatie si informatiile care le dobandesti.

| AvalohAlyn explică (pentru Miauti):

Destin=soarta.

| Miauti a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Soarta (lat. fatum, greacă moira) acest termen poate avea mai multe înțelesuri ca de exemplu o putere personificată care se referă la o putere supranaturală care poate "hotărî destinul" și care trebuie acceptat de un muritor de rând neputând fi schimbat. (wikipedia)

| Algo098 a răspuns:

"Noroc" are diferite intelesuri in functie de context. Poate fi vorba despre un destin favorabil sau despre o intamplare favorabila. Intre destin favorabil si intamplare favorabila e o diferenta.
Destin favorabil inseamna ca totul ar fi dinainte planificat si ca se va intampla exact conform unui plan.
La un anumit moment dat, fiecare individ are o anumita pozitie. Numarul pozitiilor favorabile e mai mic decat numarul pozitiilor mai putin favorabile. Nu putem ocupa toti aceeasi pozitie, deci nu toti vom avea pozitii favorabile. In timp evoluam si in functie de actiunile noastre si de evenimentele care au loc, putem avansa pe o pozitie mai favorabila sau pe una mai defavorabila. Prin urmare, daca prin noroc intelegem o intamplare favorabila, atunci e adevarat, unii au noroc, altii nu au. Noroc in sensul de destin favorabil nu exista, deoarece succesiunea evenimentelor nu respecta un anumit plan ci se desfasoara in mod aleator si cu o anumita probabilitate. Probabilitatea ca un individ ce ocupa o pozitie favorabila sa ocupe in viitor tot o pozitie favorabila e mai mare decat probabilitatea ca acesta sa ocupe in viitor o pozitie defavorabila si acest lucru ne da impresia ca acel individ are un destin favorabil si ne face sa spunem ca are noroc cu sensul de destin favorabil.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da dar deține un mic procent din,, motivele pentru care cineva reușește sau nu în viață ''
Dacă nu reușim ceva ar trebui să ne reproșăm nouă că nu am muncit destul pentru acel ceva (nu mă refer aici la lucruri imposibile fizic cum ar fi să zburăm ci la lucruri posibile cum ar fi promovarea unui examen, să luăm permisul de conducere, să ne găsim jumătatea etc, am fi penibili să dăm vina pe soartă /destin /predestinare, rareori se întâmplă ca cineva care muncește din greu și se dedică pentru a reuși are ghinion și e un eșec total, sunt numeroase exemple de oameni care au pornit de jos și prin muncă au ajuns cineva.)