| AlecsLexx a întrebat:

Exista Dumnezeu? Exista Ceva acolo ce controleaza totul, o divinitate, un mister, o umbra? Sau totul e lasat in voia sortii, intr-o lume haotica, unde destinul e un mit? De fapt, raspunsul nu ma intereseaza. Am ajuns sa nu mai cred in Dumnezeu. Sau in ceva. Am ajuns sa ma rog Satanei sa ma ia de pe pamant. Pana la o 'a doua venire' nu voi crede nimic.

Răspuns Câştigător
| Psamathe a răspuns:

Asta conteaza numai de tine. Deja crezi ceva. Postand aici o intrebare, poti primi 100 de raspunsuri, si in acelasi timp, nu vei avea nici un raspuns de fapt. Mai posteaza o data cand vei dori o parere in urma careia sa iti formezi singur un raspuns.

26 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Crede-ma Dumnezeu exista. sunt atatea dovezi. daca vrei minune mergi la ierusalim de paste. ti se aprind lumanarile singure in maini. crede-ma exista! e viu in vecii vecilor Dumnezeu si ne iubeste. nu lua in seama ateii habar nu au despre acest lucru te vor aduce la pierzanie. cea mai importanta dovada este in suflet. roaga-te sincer Domnului pentru a te ajuta sa treci cu bine momentul greu prin care treci.
Care este cauza indepartarii tale de la credinta? ai pacatuit? sau pur si simplu ti s-a stopat brusc credinta? oricare ar fi cauza iti recomand sincer:mergi si spovedeste-te curat la preot(sa nu "uiti" intentionat pacate, sa vii cu toata increderea ca Dumnezeu ca te va ierta si cu dorinta de schimbare si ascultare de Dumneze pe viitor), Domnul te va ierta, te vei simti eliberata si dornica de a face Voia Lui.In fiecare dimineata rosteste crezul.http://www.crestinortodox.ro/......79213.html cumparati o biblie, fa-ti un obicei in a citi din biblie mai ales noul testament.citeste psaltirea http://psaltirea.org/ scoate lacrimi si din cea mai impietrita inima. tine post cateva zile tot e postul craciunului, macar vineri si miercuri, fa milostenie, nu saracesti daca ajuti un necajit si ii dai cativa banuti sa isi ia o paine. dimineata bea trei inghitituri de aghiasma. Tatal Nostru ajuta foarte mult.Roaga-l pe Dumnezeu sa te ierte pentru necredinta si pacate: "Doamne cred, ajuta necredintei mele!". si ai incredere in Dumnezeu. Sfantul Duh poate aduce si cel mai pacatos si impietrit om la credinta.trece.si eu am avut aceasta problema.respecta sfaturile si va trece.totul este nadejdea catre Dumnezeu! Domnul sa te lumineze. fa-ti un obicei in a merge la biserica, nu ezita sa vb cu un preot daca simti nevoie despre ce te macina, nu este o rusine.te va sfatui mai bine.
http://www.reinviesperanta.com/......-tale.html

| Shaoran a răspuns:

Pai... o sa fie putin tarziu la a 2-a venire.
Ar fi mai usoara oconversatie daca ai spune de ce nu mai crezi in nimic...
Eu cred pentru ca simt, pentru ca am vazut. Tu nu crezi din cauza unei dezamagiri? Pentru ca e cool?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu exista! nu te lasa deceptionat de cel rau, preaiubitule.
Miracole s-au intamplat ieri, azi, poate daca Dumnezeu ne mai suporta RAUTATEA si rebeliunea vor mai fi, eu sper ca lumea sa se opreasca din pacat:
http://www.youtube.com/watch?v=n4ImHc8cVXA&feature=youtu.be
Un demon vorbeste printr o fata, s a intamplat intr o biserica.Bine, slava Domnului ca fata a fost salvata la timp!
https://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o&feature=plcp
ALELUIA.
Cine ti a spus ca trebuie sa ajungi in iad? sau Dumnezeu te va trimite in iad, TU ALEGI dacca vrei sa il urmezi sa ti iei crucea, mai sti ca cel rau s a mandrit si a fost aruncat din Paradis? si niste ingeri l au urmat.
Dumnezeu te iubeste foarte mult, numai ca tu nu poti intelege cat de mult ne iubeste, Si a dat si viata pentru noi, ce doava mai vrei, asta pentru ca noi sa avem viata vesnica prin El, ma rog in numele Domnului Isus ca deceptia sa dispara.Amin.
Slava Domnului.
Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.
2 O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.
3 Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:
4 dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.
Rom 10.18;
5 Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:

6 răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.
7 Legea Domnului este desăvârşită şi înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor.
Orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un Proiectant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista. Argumente..am dat foarte multe de-a lungul timpului pe TPU dar daca insisti o sa iti mai dau cateva.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Ce dramatic banuiesc ca ai nevoie de ajutor divin in orice ce pacat ma tu esti barbat sau nu? de ce ai nevoie de dumnezeu? el are nevoie de noi sa existe nu noi de el, tu il vezi? pe dumnezeu nu il vei gasi daca gandesti rational intelegi de ce crezi ca a prins asa bine religia ca e ceva inteligent? prostia prinde amice

| Allrc24 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Dumnezeu are nevoie de noi rolling on the floor incepi sa o iei pe aratura. Dumnezeu nu are nevoie de nimic. El a crea totul. noi avem nevoie de Dumnezeu

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Allrc24):

Tu ai nevoie nu noi

| Allrc24 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Si tu ai ray, toti avem nevoie. nu sunt cu nimic mai presus decat tine sa stii. toti avem pacate. daca Doamne fereste faci cancer in faza terminala ce faci?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Allrc24):

Astept sa mor ce sa fac

| Allrc24 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu mori deloc ray, moartea e o trecere.adevarata moarte vine in iad. aia e moarte. toti ajungem acolo daca nu ne pocaim de pacatele noastre sincer. spovedanie si iar spovedanie

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Allrc24):

Ai fost acolo sa stii

| Allrc24 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu ray nu am fost dar am certitudinea ca asa este. am incredere in Dumnezeu. daca Dumnezeu soune ca va trimite necredinciosii in iad atunci asa va face.
"Caci locul celor spurcati, si ucigasi si desfranati si mincinosi si inchinatori la idoli, si ghicitori si fermecatori si vrajitori este in iazul care arde cu foc si cu pucioasa care este moartea a doua"

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Allrc24):

(Geneza 6:5). Răul vine, după câte se vede, din om. Acest lucru este confirmat în Ieremia 7:24: "Dar ei n-au ascultat şi nu şi-au plecat urechea, ci au urmat sfaturile şi încăpăţânarea inimii lor rele, au dat înapoi şi n-au mers înainte". Acest pasaj, care ţine de la 21 la 28, îl învinovăţeşte pentru rău numai pe om, nu pe Diavol.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Allrc24):

Căci din inimă ies gânduri rele, ucideri, fapte de adulter, desfrânări, furturi, mărturii mincinoase, hule" (Matei 15:19). Tentaţia, şi astfel păcatul, vine din interiorul omului, nu din afară. Nu putem da vina pe 'Diavol' sau pe Dumnezeu (aşa cum a încercat să facă Adam). Iacov a scris: "Nimeni, când este ispitit, să nu zică: 'Sunt ispitit de Dumnezeu', căci Dumnezeu nu poate fi ispitit de rele şi el însuşi nu ispiteşte pe nimeni. Ci fiecare este ispitit când este atras şi ademenit de pofta lui însuşi. Apoi pofta, când a conceput, dă naştere păcatului; şi păcatul, odată făptuit, aduce moartea" (Iacov 1:13-15).

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Allrc24):

Iov 2:3 Domnul a zis Satanei: "Ai văzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pământ. Este un om fără prihană şi curat la suflet. El se teme de Dumnezeu, şi se abate de la rău. El se ţine tare în neprihănirea lui, şi tu Mă îndemni să-l pierd fără pricină." Iov 1. 1-8; Iov 27. 5-6; Iov 9. 17; Iov 2:4 Şi Satana a răspuns Domnului: "Piele pentru piele! Omul dă tot ce are pentru viaţa lui. Iov 2:5 Dar ia întinde-Ţi mâna şi atinge-Te de oasele şi de carnea lui, şi sunt încredinţat că Te va blestema în faţă."

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Allrc24):

Ov 2:1 Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor şi s-a înfăţişat înaintea Domnului.

Iov 1. 6; Iov 2:2 Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: "De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."

Iov 1. 7; Iov 2:3 Domnul a zis Satanei: "Ai văzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pământ. Este un om fără prihană şi curat la suflet. El se teme de Dumnezeu, şi se abate de la rău. El se ţine tare în neprihănirea lui, şi tu Mă îndemni să-l pierd fără pricină."

Iov 1. 1-8; Iov 27. 5-6; Iov 9. 17; Iov 2:4 Şi Satana a răspuns Domnului: "Piele pentru piele! Omul dă tot ce are pentru viaţa lui.

Iov 2:5 Dar ia întinde-Ţi mâna şi atinge-Te de oasele şi de carnea lui, şi sunt încredinţat că Te va blestema în faţă." Iov 1. 11; Iov 19. 20;

Iov 2:6 Domnul a zis Satanei: "Iată, ţi-l dau pe mână: numai cruţă-i viaţa." Iov 1. 12; Iov 2:7 Şi Satana a plecat dinaintea Domnului. Apoi a lovit pe Iov cu o bubă rea, din talpa piciorului până în creştetul capului.

Iov 2:8 Şi Iov a luat un ciob să se scarpine, şi a şezut pe cenuşă. 2Sam 13. 19; Iov 42. 6; Ezec 27. 30; Mat 11. 21;

Iov 2:9 Nevasta sa i-a zis: "Tu rămâi neclintit în neprihănirea ta! Blestemă pe Dumnezeu, şi mori!" Iov 21. 15; Iov 2. 3;

Iov 2:10 Dar Iov i-a răspuns: "Vorbeşti ca o femeie nebună. Ce! primim de la Dumnezeu binele, şi să nu primim şi răul?" În toate acestea, Iov n-a păcătuit deloc cu buzele lui.

| Allrc24 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Iov a fost rasplatit dupa de Dumnezeu pentru ca nu a cartit impotriva Lui. Dumnezeu i-a dat voie diavolului sa-i faca ce vrea el numai un singur lucru nubig grine suflet sa nu se atinga! dar stii cum s-a ajuns aici de fapt? Iov era unul dintre cei mai credinciosi oameni ai vechiului testament. diavolul nu a suportat asta si vroia sa-l faca sa cada in pacat.dar iov era protejat de Dumnezeu.asa ca diavolul a mers la Dumnezeu sa ii ceara permisiunea sa-l sipiteasca. nu e un lucru rau. caci diavolul s-a facut de rusine, Dumnezeu i-a demosntrat ca a avut dreptate, Iov a fost rasplatit pentru creditna lui. Happy End ce e rau in asta? nu s-a schimbat nimic. Si astazi diavolul ispiteste pe om dar nu peste puterea lui, Dumnezeu nu i da voie. daca Dumnezeu a permis diavolului sa il ispiteasca pe iov nu inseamna ca a lucrat mana in mana cu el. daca facea acest lucru ii ingaduia sa il ispiteasca peste puteri si automat iov ceda si era pedepsit de Dumnezeu dar nu a fost asa.

in legatura cu raul.
daca eu iti zic sa omori pe cineva si tu faci cine este de vina din punct de vedere legal.eu sau tu? tu bineinteles. eu nu am nicio vina puteai sa nu ma asculti nu te-am obligat sa ma asculti. daca omul a cceptat de buna voie pacatul ce vrei mai mult? Dumnezeu e drept si va pedpesi pacatul

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Allrc24):

Pana cand vom muri amandoi vom vi pedepsiti de legile omenesti nu de alea ceresesti

| roxaa15 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Observ ca sunteti un om care cunoaste Biblia, e pacat ca nici macar nu incercati sa va apropiati de Dumnezeu sa il cunoasteti, si sa il lasati sa va lumineze viata

| Antimanele104 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Vai,nu imi spune, esti ateu gnostic...pretinzi ca le stii pe toate, pretinzi ca toti cei care adera la acest "cult" sunt destepti.Amarnic te mai inseli.Cei care sunt atei si intr-adevar sunt culti sunt cei care sunt agnostici:ei nu cred, dar nu confirma faptul ca D-zeu nu ar exista deoarece nu au probe in acest sens(lucru absolut logic si firesc privit de ceilalti, teisti sau atei deopotriva).Ori tu ai fi un Einstein+1000 de alti savanti reincarnati intr-un singur corp? Si eu am anumite indoieli in Biblie, mai ales ca a fost la urma urmei scrisa de oameni si nu de mesageri divini, deci poate fi interpretata in miliarde de feluri(de aceea ma si consider teist agnostic). Nici aerul nu il vezi, dar stii ca el exista, la urma-urmei.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Termina cu rugatul si gandeste rational uite citeste teoria evolutiei, big bang si vei vedea ca religia e o amagie, o iluzie

| ateuNEGATIV a răspuns:

Citeste vechiul testament ti-l recomand
uite cum sunt crestinii http://www.youtube.com/watch?v=n7SfmLVI55k
https://sites.google.com/......-in-biblie

ca sa fi crestin trebuie sa ignori tot vechiul testament plin de crime si sa crezi in doar ce vrei din biblie si sa ignori stiinta monderna tu crezi in carti sau in dovezi?

| AlecsLexx explică:

Chiar nu pot crede. Dupa toate prin care am trecut, nu mai pot crede. Si...ca sa-mi atrag potentialii ''sustinatori'' primul care e de-acord cu mine are funda.

| roxaa15 a răspuns (pentru AlecsLexx):

Scuza-ma dar nu cred ca o funda va atrage sustinatori.Eu am trecut prin lucruri cumplite, nu voi povesti deoarece nu imi pun viata pe tapet pe TPU, ideea e ca desi mi-a fost foarte greu am simtit ca Dumnezeu ma tine in brate si m-a ajutat sa trec pete acele momente foarte dificile.In speranta ca vei reveni la sentimente mai bune iti doresc sa cunosti dragostea lui Dumnezeu. si ca un ultim argument gandeste-te doar prin cate a trecut Iisus pentru pacatele noastre El fiind fara de pacat

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru AlecsLexx):

Daca doresti sa cunosti ceva bazat pe dovezi da-mi mesaj

| cristy3991 a răspuns:

Sper ca e la misto ce scrii tu aici. Cu toate ca nici eu nu sunt un 'fan' prea mare al lui Dumnezeu cred ca ce ai scris tu este mai mult o blasfemie.