| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Exista Dumnezeu? Voi ce credeti?

50 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Michael11):

Sansa ca un creator sa fi aparut din nimic si sa creeze absolut totul din nimic, care e probabilitatea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Folositor inteligent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da sigur toata lumea abereaza care nu este de acord cu tot ceea ce zice atotputernicul Ray de pe TPU. Faptul ca esti pe cap de lista aici nu denota ca esti cea mai inteligenta fiinta de pe Glob denota doar ca ai foarte mult timp pentru a sta pe calculator.Si sti ce? pana nu vad ca ai primit premiul Nobel pentru ceva tot ceea ce crezi tu e fix pix apa de ploaie pentru mine.Si acum sunt convinsa ca ma pui pe ignor ca ti-am calcat pe mindrie si nu am fost de acord cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Folositor inteligent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Foarte foarte inteligent multumesc domnule sadrian46.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Aha acum te-am prins si atunci noi cum am aparut din nimic daca creeatorul nu poate aparea din nimic?

| Celcestietot a răspuns:

Pai nu avea sa apara Universul fara mana unui creator, iar asta este logic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Like like like

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Aberezi cand scrii ca exista dovezi cum ar exista un creator, restul ce ai scris sunt frustrarile unui copil de 3 ani, nu te-ai maturizat

| Holiday a răspuns (pentru Michael11):

"El a calculat că probabilitatea aparitiei la intamplare a doar 2.000 de proteine în același timp este de 1 din 1040.000."

Iti dai seama, in situatia asta, care e probabilitatea sa apara un spiridus de asta gen Dumnezeu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu-i nimic Ray sa raminem la faza ca din punctul tau de vedere aberez si ca sunt copil de 3 ani.Nu mai vreau sa ma cert cu tine. Nici asa fericirea mea sau a ta nu depinde daca vreunul din noi doi cistiga sau nu in argumentari.Sotul meu care era ateist mi-a povestit o data ca un celebru profesor Universitar avand o disputa cu un student i-a zis:-esti ateu? da a raspuns studentul -la care profesorul:atunci ateismul este religia ta.Deci nu nu mai vreau sa te contrazic daca pe tine ateismul te face fericit sa ramai ateu. Unde ma doare asta pe mine.Desi da caci m-am nascut umanista m-am nascut empatica si nu cred ca ateismul te face fericit.Atat.Iti doresc multa fericire in credinta pe care o ai.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Incredibil sotul era ateu, studentul Einstein era mulsulman laughing laughing esti doar un copil care face trolling

| Holiday a răspuns (pentru Michael11):

"Sunt multe argumente care dovedesc ca Dumnezeu exista. Cel mai important mi se pare viata pe care a trait-o Isus pe pamant. Daca nu ar fi fost Fiul lui Dumnezeu, nu ar fi putut sa invie morti, sa vindece bolnavii."

Asclepios a "facut" de astea mult inaintea lui Isus asta.
Bineinteles, ambele sunt doar legende, dar asa ca idee, nici macar nu e originala povestea cu schizofrenicul.

| Holiday a răspuns (pentru Michael11):

"Cum a fost posibil asa ceva? Cum de nu au disparut evreii, asimilati fiind de alte popoare in cei 1900 de ani? Alte popoare au disparut de mult."

Ia gandeste-te la tigani, de exemplu, astia nici macar n-au avut o tara a lor vreodata, dar si-au pastrat limba, traditiile, etc. Din punctul asta de vedere sunt mult peste evrei si povestile cu spiridusi.

| Irinel15123532 a răspuns:

Categoric, Da.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Singurul tau scop fiind propaganda religioasa? sincer

| slayer09 a răspuns:

Ray Ray Ray...ce iti place sa fii pe pagina religie. Tind sa cred ca in adancul sufletului tau un bob de credinta exista, numai ca tu o inabusi si o acoperi cu gandurile ateiste. Orgoliul si mandria iti stau in frunte, in fruntea a ceea ce cred ca vrei tu sa descoperi, de fapt nu tu, ci sufletul tau, ci interiorul tau, inima ta, acel zvac interior, subconstientul (nu stiu cum sa ma explic ca sa intelegi) exceptand creierul, vrea sa asimileze informatii despre Dumnezeu, si mereu esti cu gandul la Dumnezeu (chiar daca este intr-un sens negativ, in mintea ta). Mai tarziu Ray, o sa fii si tu printre cei ce cred in Dumnezeu... big grin

| RAY a răspuns:

Slayer09 laughing laughing

care dumnezeu, au fost inventati 6000 de zeii de catre umanitate =eu le dau sanse egale de existenta, nu fac discriminari, omule daca te exprimi liber nu inseamna ca ai ganduri asa zis ateiste, numai vorbesc de religi, sunt 6000 de secte, culte,religi crestine iar fiecare se crede unica si adevarata religie,sunt cu gandul la dumnezeul tau cum ma gandesc la zeus,apolo, brahma si restul dumnezeilor,de ce hinduismul nu este adevarat, ca nu te-ai nascut in india, esti crestin datorita indoctrinari si pentru ca te-ai nascut intr o tara crestina, cat de penibil e un dumnezeu care sa trimita miliarde de persoane doar pentru ca s-au nascut in alta parte geografica a planetei, e penibil asa ceva, ateismul este lipsa credintei in unul sau mai multi zeii, si tu esti ateu pentru multi zeii nu simti asa un gram de credinta pentru ei? de ce esti atat de convins ca nu exista? cunosti totul incat sa stii ca nu exista alti zeii?

| slayer09 a răspuns:

Ce mult imi lipsesc intrebarile tale pertinete, si ce greu imi e sa iti raspund la ele, stiindu-te atat de departe de tine, trebuie ca cineva sa mijloceasca pentru noi ca sa putem sa vorbim big grin, dar asa e, o sa scriu in continuare, ca replay nu pot sa dau.
Deci, nici nu stiu de unde sa incep. Hai ca incep asa: eu nu am zis ca nu cred in restul dumnezeilor, eu am zis ca sunt cert convins ca exista un singur Dumnezeu care a creeat cerul si pamantul, ca ceilalti dumnezei sunt cu alt nume, dar care poate fac referire la acelasi Dumnezeu care a facut cerul si pamantul inseamna ca tot Dumnezeul meu sunt si celelalte nume de Dumnezeu. Acum daca cineva crede ca orice altceva in afara de Dumnezeul cerului si pamantului, este Dumnezeu, pai atunci pentru mine acel cineva, sau ceva nu mai este in credinta mea, deci nu mai este Dumnezeul meu. Asta pentru ca eu cunosc unul singur, iar acel cineva care vrea sa se inchine unei frunze sau unui elefant este strict problema lui, eu nu vin sa ii spun ca a lui credinta este proasta si incep sa il injur si sa imi bat joc de el. Ci il las in credinta lui. Nu stau sa judec oamenii, ei fac ceea ce cred ei ca vor sa faca si ce vor ei sa faca, este treaba lor, nu impun nimanui sa nu vorbeasca liber, nu impun nimanui sa nu creada in ceea ce vor ei sa creaza, este alegerea lor.
Ca noi ne-am nascut in regilia ortodoxa sau in nu stiu ce religie, asta nu ne da dreptul sa judecam pe altii care sunt de alta religie.
Tu te intrebi ce se intampla cu ceilalti care nu stiu de Dumnezeu, cei ce sunt nascuti intr-o comunitate fara cunoastere de dumnezeu (ma gandesc la un trib, ceva), sau cei ce au fost nascuti intr-o comunitate care sunt invatati sa se inchine la un elefant. Eh, eu zic in felul urmator: tu daca ai naste un copil si din diferite motive nu poti fi langa el toata viata lui chiar din ziua in care s-a nascut, copilul nu este invatat ca mai exista si un tata, mama lui nu ii zice nimic de tine, nu scoate niciun cuvant ca ar exista un tata, si tu cresti cu impresia ca nu exista tatal. El creste frumos cu bun simt si e placut si e iubitor numai ca nu exista credinta asta in tatal. Tu ca om ce i-ai face copilului, l-ai pedepsi pentru ca a fost invatat ca tu nu existi? Sau il judeci dupa principiile tale morale, si alegerilor lui prin cunoastere?
Si eu nu am zis ca stiu totul si cunosc totul, chiar nu stiu mai nimic despre lume, Dumnezeu, Dumnezei. Ci doar stiu din experienta si simtaminte cine este Dumnezeu, in rest, si eu incerc sa imi dau seama cum lucreaza lumea, chiar daca in inima si mintea mea stiu cam despre ce este viata asta si pentru ce traim si pentru ce e lumea asta si cum e lumea asta, dar este doar ideea mea si simtamantul meu pe baza asimilarii informatiilor si a luminarii Dumnezeiesti, dar asta nu inseamna ca stiu sigur ca asa e, sunt doar niste principii si idei pe care eu traiesc, asa cum altii isi fac propria viata prin alegerile lor, asa imi fac si eu viata prin alegerea Dumnezeului meu ca fiind in viata mea, si pot sa zic ca este extraordinar de bine, ce-i drept e si greu pentru ca mai avem si fortele negre (dracii) care trag de noi, si lupta e grea.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol, man. Cate prostii poti sa debitezi. Teoria Big Bangului nu este ateista, ci mai degraba papistasa.