| anonim_4396 a întrebat:

Credeţi că există Dumnezeu? De ce?

Răspuns Câştigător
| PlumaDeCondor a răspuns:

"Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul."(Blaise Pascal)
Eu ca agnostic cred ca dovedirea existentei sau inexistentei lui dumnezeu este practic imposibila. Argumente in priviinta existentei sau inexistentei lui exista foarte multe, dar niciunul cu o baza concreta. Nu poti nici sa crezi orbeste in ceva ce poate nu exista, dar nici nu poti nega vehement existenta unei forte intelectuale si spirituale superioare.

9 răspunsuri:
| Annitu a răspuns:

Da. Pentru că mi-a pus o mână pe cap aseară ^_^.

| Silviu_7451 a răspuns:

Nu, nu cred. Pentru ca nu pot sa-l vad, sa-l ating, sa-l aud, sa-l miros. Nu am nevoie de raspunsuri la comentariu de genul "El este in fiecare zi in fata ta, trebuie doar sa-l descoperi" Bine pa.

| Diana_6198 a răspuns:

Normal ca exista Dumnezeu... Daca nu crezi in El esti un om fara minte.Intrebarea asta cred ca nu`si are rostul.Te sfatuiesc sa crezi in Dumnezeu, de ce? Pentru ca exista cu adevarat:*.Pa`pa:*>big grin

| yuP a răspuns:

Cred in Dumnezeu deoarece cand avem nevoie de ceva ne ajuta, chiar daca ne ajuta cu intarziere. Exista si o vorba " Doamne da-mi si mie noroc sa castig la loto, iti da dar trebuie sa iti cumperi si tu macar un bilet". Dar oamenii care au jucat rolul lui Iisus Hristos de ce au murit?

| Fiction a răspuns:

Da.Deoarece de de fiecare data cand m-am rugat pentru ceva, El m-a ajutat intodeauna.Dovada mai buna nu ai sa gasesti.

| Cineva3 a răspuns:

Da Dumnezeu exista. El exista pentru ca el ne vegheaza pasii.Dai si FUNDA? plz plz

| flashback a răspuns:

Doamne ferste NORMAL CA EXISTA nu imi zii ca nu crezi.Tu la religie ce inveti? Cauta pe internet si vei gasiwinking! Exista Dumnezeu:X

| LaKcRrY a răspuns:

"Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe pamant, si ca toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau. I-a parut rau Domnului ca a facut pe om pe pamant, si S-a mahnit in inima Lui. Si Domnul a zis: Am sa sterg de pe fata pamantului pe omul pe care l-am facut, de la om pana la vite, pana la taratoare si pana la pasarile cerului; caci Imi pare rau ca i-am facut." (dupa Biblia de Cornilescu – Geneza 6:5-7). Si tu omule, cu viata ta in timpurile moderne, cu visele tale demult apuse, sub umbra strangularilor economice, mirajului astrologic al horoscoapelor, sub umbra riscurilor uriase in care se hazardeaza genetica, intr-o era a informatiei, a tehnologiei, in multitudinea falselor cautari religioase si parapsihologice, tu omule, in nesiguranta zilei de maine. Dumnezeu exista, si as dori ca El sa te lumineze mai bine in ''problema'' asta. Bafta