| AvalohAlyn a întrebat:

Există o alta dimensiune decât a noastră? Un alt univers oare? Sau lumea nevăzută? Alt tărâm? De ce credeți că există atât de mult mister cu privire la întrebările existențiale?

52 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Lumea nevazuta exista cu certitudine, uita-te la interferentele dintre lumea noastra si alta, la materializarilor asa-ziselor fantome. Hoia Baciu ar putea fi un bun exemplu pentru situatia noastra.

| danut a răspuns:

DOAR in serialul SF StarTrek Discovery.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Deci lumea nevazuta nu exista?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum sa nu, in Star Trek Discovery.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Pai si ingerii in ce lume se aflau initial, la inceput pana sa existe oamenii?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Scrie in Biblie, in restrul universului,
1. Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfãtisat înaintea Domnului. Si a venit si Satana în mijlocul lor si s-a înfãtisat înaintea Domnului.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Aceea este o bucata a lumii nevazute. Stii despre ceruri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prov. 25:2 (împărații sunt toți neprihăniții Lui).

Biblia ar avea 7 nivele de înțelegere. Omul de rând de multe ori nici nu înțelege primul nivel, cel evident(mot a mot), al doilea nivel este înțeles de rabini, învățătorii Bibliei, al treilea de Pavel fiind luat până la al Treilea Cer iar al 7-lea ar fi al Lui Dumnezeu.
Exemplu: Gen. 2:24 -> omul de rând(poate că) înțelege că este vorba de căsătoria între un bărbat și o femeie și dragostea perfectă dintre soți; un rabin vede și legătura între planul Lui Dumnezeu referitor la oameni și tot procesul de căsătorie la evrei(dacă vrei îți explic pas cu pas cum vine asta, ce legătură are căsătoria în cultura ebraică cu planul Lui Dumnezeu).

| slayer09 a răspuns:

Eu cred ca exista atatea intrebari pentru ca lumea crede si nu crede in Dumnezeu. Noi complicam lucrurile, ne punem atat de multe intrebari incat uitam sa traim, uitam sa ne bucuram de viata asta pe care ne- dat-o Dumnezeu, uitam sa facem lucruri frumoase. Ca o exista o lume nevazuta, ca o fi nu stiu cum, ca nu o fi, nu asta conteaza, Dumnezeu vrea sa trim, sa fim buni, iubitori, pe pamantul asta, in rest cu increderea in Dumnezeu, nu ne mai trebuie atatea intrebari la care nu avem raspuns, dar oricum Dumnezeu, daca tu crezi in EL, te lumineaza si iti dai seama de adevar si de intrebarile care te framanta.

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Există lumea spirituală pe care noi nu o vedem.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, stim despre Ceruri ce este scris in Biblie dar NEVAZUT nu este egal cu ALTA DIMENSIUNE, daca nu esti stapan pe termeni studiaza inainte asa ca nu amesteca termenii. Nevazut este si azotul sau oxigenul din aer dar el exista. Iar pentru anumiti handicapati ce bantuie inutil pe aici, pe danut nu-l face nimeni caci ce spune nu spune de la el ci din Biblie iar pentru mai multe intrebari STUDIAZA Biblia.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Ar putea fi considerat si alta dimensiune ca nu face parte din planul nostru, si doar noi oamenii ce nu avem acces la ea asa usor. Da, dar m-am referit la fiinte si la locul lor, ca si noi suntem elemente, asa ca nu se pune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alineeeeeee, vezi ca ti-am trimis un mesaj privat, citeste-l si raspunde-mi! Te pup!

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu pot considera TU ce nu este confirmat nicaieri dpdb Biblic.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

NU scrie asa ceva in Biblie.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Uita-te in dictionar.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Tu nu crezi in lumea nevazuta.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Esti pe langa subiect, sunt zeci de mii de dictionare. O chestie facuta de oameni ce se cred buricul pamantlui pentru altii pe care ii cred prostii pamantului.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Repet, una este lumea nevazuta si alta, DIMENSIUNE, chiar iti lipsesc cele patru clase primare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alen, scrie-mi peprivat. Macar sa stiu o treaba. Nu te oblig sa vii, dar... ar fi frumos din partea ta daca mi-ai da un raspuns. Arat vreau, fii un pic bun si fa-o. Mi-ar placea mult sa vii, deja de miercuri pana azi am slabit 2 kg. Daca vii, povestim mai multe, e alegerea ta.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai venit in viitor de la Auschwitz de ai slabit atat?

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Ia baga o cautare aici, ca merge :

https://dexonline.ro

Lumea evolueaza, nu sunt dictionarele ceva rau.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Asta nu este o atitudine de crestin adevarat. Este acolo unde nu o vezi tu, lumea nevazuta...

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"Lumea evolueaza, nu sunt dictionarele ceva rau."
NU am spus ca dictionarele sunt ceva rau DAR intelegerea este tot umana, nu Biblica, deci fara folos in discutile noastre.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Atiotudinea mea este Biblica. Lumea nevazuta NU ESTE o lume paralela ci doar ce nu vedem noi. Daca nu te duce mintea nu-i zapacii pe altii cu ineptiile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alineeee, raspunde odata pe privat, ce tot faci?

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Are folos, doar ca tu nu-l vezi.