| AvalohAlyn a întrebat:

Există o alta dimensiune decât a noastră? Un alt univers oare? Sau lumea nevăzută? Alt tărâm? De ce credeți că există atât de mult mister cu privire la întrebările existențiale?

52 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DOAR in serialul SF StarTrek Discovery.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Deci lumea nevazuta nu exista?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum sa nu, in Star Trek Discovery.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Pai si ingerii in ce lume se aflau initial, la inceput pana sa existe oamenii?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Scrie in Biblie, in restrul universului,
1. Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfãtisat înaintea Domnului. Si a venit si Satana în mijlocul lor si s-a înfãtisat înaintea Domnului.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Aceea este o bucata a lumii nevazute. Stii despre ceruri?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, stim despre Ceruri ce este scris in Biblie dar NEVAZUT nu este egal cu ALTA DIMENSIUNE, daca nu esti stapan pe termeni studiaza inainte asa ca nu amesteca termenii. Nevazut este si azotul sau oxigenul din aer dar el exista. Iar pentru anumiti handicapati ce bantuie inutil pe aici, pe danut nu-l face nimeni caci ce spune nu spune de la el ci din Biblie iar pentru mai multe intrebari STUDIAZA Biblia.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Ar putea fi considerat si alta dimensiune ca nu face parte din planul nostru, si doar noi oamenii ce nu avem acces la ea asa usor. Da, dar m-am referit la fiinte si la locul lor, ca si noi suntem elemente, asa ca nu se pune.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu pot considera TU ce nu este confirmat nicaieri dpdb Biblic.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

NU scrie asa ceva in Biblie.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Uita-te in dictionar.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Tu nu crezi in lumea nevazuta.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Esti pe langa subiect, sunt zeci de mii de dictionare. O chestie facuta de oameni ce se cred buricul pamantlui pentru altii pe care ii cred prostii pamantului.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Repet, una este lumea nevazuta si alta, DIMENSIUNE, chiar iti lipsesc cele patru clase primare?

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Ia baga o cautare aici, ca merge :

https://dexonline.ro

Lumea evolueaza, nu sunt dictionarele ceva rau.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Asta nu este o atitudine de crestin adevarat. Este acolo unde nu o vezi tu, lumea nevazuta...

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"Lumea evolueaza, nu sunt dictionarele ceva rau."
NU am spus ca dictionarele sunt ceva rau DAR intelegerea este tot umana, nu Biblica, deci fara folos in discutile noastre.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Atiotudinea mea este Biblica. Lumea nevazuta NU ESTE o lume paralela ci doar ce nu vedem noi. Daca nu te duce mintea nu-i zapacii pe altii cu ineptiile tale.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Are folos, doar ca tu nu-l vezi.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Nu am scris ca este o lume paralela, tot nu ai inteles ceea ce am scris...
Este frumos sa jignesti, nu,,, crestin adevarat''?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu raspund la intrebarile autorului; "Există o alta dimensiune decât a noastră? Un alt univers oare" CE scrie aici se refera la o lume PARALELA. Te-as jigni daca te-as face prost si tu ai fi destept. Inca nimic din toate astea nu s-au intamplat.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Gresesti si pe de alta parte mai si uiti ceea ce scrii.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Interesant, mai este unul care mi-a pus in carca un lucru neadevarat, unul tronlebuz parca, arata ce am uitat, mai uit si eu.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Fiecare om este supus greseli, arata greseala.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Esti imposibil, cred ca imi comentezi doar ca sa ma enervezi.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Iti comentez in asa fel incat poate te vei salva din ceea ce vine INJ CURAND.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Si de unde stii cand si ca m-ai salvat?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Se observa fara sa stii.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Pai si eu cu ce gresesc? Spune-mi si mie.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Incalci din plin Legea Lui Dumnezeu, Cele Zece Porunci.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Pe cine am omorat pana acum? Nu conteaza cum o luam, doar sa o rezolvam.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Poti sa omori fizic DAR SI cu vorba.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Pai ai spus ca le-am incalcat din plin, complet, deci ar fi trebuit sa iau viata unui om, ceea ce nu am facut-o, deci tu nu ai facut acum decat sa incalci intr-un timp scurt o porunca din Decalog. Esti omul lui Satana, am dreptate? De ce marturisesti stramb?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"De ce marturisesti stramb?"
? eu nu mai mint de foarte multi ani, circa treizeci.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Poate ca asa este, dar te-ai reapucat acum. De ce minti la adresa mea? Tocmai ce am dovedit ca nu am incalcat complet (si chiar deloc) cel putin o lege.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu-s valabile una sau doua SAU noua CI doar TOATE ZECE, am MINTIT eu?

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Deja s-a demontat dintr-una singura, structura ta, ce rost are sa mai trecem si pe la restul cand tu ai spus ca le-am incalcat pe toate si intr-un final s-a dovedit ca ai mintit in legatura cu premisa?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Se vede ca nu ai citit Biblia, daca incalci O POUNCA, le-ai incalcat pe toate fiindca PEDEAPSA este aceiassi pentru una sau zece.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Chiar imi pare rau ca nu intelegi ce scriu aici si ca incerci sa te scoti pe chestii ilogice. Nu este greu sa recunosti ca ai gresit si daca nu o faci pe acest Pamant, cand?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Arata greseaala cu degetul.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Cel putin la adresa mea.

| Celcestietot a răspuns:

Lumea nevazuta exista cu certitudine, uita-te la interferentele dintre lumea noastra si alta, la materializarilor asa-ziselor fantome. Hoia Baciu ar putea fi un bun exemplu pentru situatia noastra.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prov. 25:2 (împărații sunt toți neprihăniții Lui).

Biblia ar avea 7 nivele de înțelegere. Omul de rând de multe ori nici nu înțelege primul nivel, cel evident(mot a mot), al doilea nivel este înțeles de rabini, învățătorii Bibliei, al treilea de Pavel fiind luat până la al Treilea Cer iar al 7-lea ar fi al Lui Dumnezeu.
Exemplu: Gen. 2:24 -> omul de rând(poate că) înțelege că este vorba de căsătoria între un bărbat și o femeie și dragostea perfectă dintre soți; un rabin vede și legătura între planul Lui Dumnezeu referitor la oameni și tot procesul de căsătorie la evrei(dacă vrei îți explic pas cu pas cum vine asta, ce legătură are căsătoria în cultura ebraică cu planul Lui Dumnezeu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alineeeeeee, vezi ca ti-am trimis un mesaj privat, citeste-l si raspunde-mi! Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alen, scrie-mi peprivat. Macar sa stiu o treaba. Nu te oblig sa vii, dar... ar fi frumos din partea ta daca mi-ai da un raspuns. Arat vreau, fii un pic bun si fa-o. Mi-ar placea mult sa vii, deja de miercuri pana azi am slabit 2 kg. Daca vii, povestim mai multe, e alegerea ta.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai venit in viitor de la Auschwitz de ai slabit atat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alineeee, raspunde odata pe privat, ce tot faci?

| slayer09 a răspuns:

Eu cred ca exista atatea intrebari pentru ca lumea crede si nu crede in Dumnezeu. Noi complicam lucrurile, ne punem atat de multe intrebari incat uitam sa traim, uitam sa ne bucuram de viata asta pe care ne- dat-o Dumnezeu, uitam sa facem lucruri frumoase. Ca o exista o lume nevazuta, ca o fi nu stiu cum, ca nu o fi, nu asta conteaza, Dumnezeu vrea sa trim, sa fim buni, iubitori, pe pamantul asta, in rest cu increderea in Dumnezeu, nu ne mai trebuie atatea intrebari la care nu avem raspuns, dar oricum Dumnezeu, daca tu crezi in EL, te lumineaza si iti dai seama de adevar si de intrebarile care te framanta.

| alex598 a răspuns:

Există lumea spirituală pe care noi nu o vedem.