| Stefan_7996 a întrebat:

(Deja e a3a intrebare postata si asta numai ca nu am primit un raspuns bun; am primit numai raspunsuri gen : si eu am acceasi problema...as vrea sa fiu ca tine de credincios)
Vara aceasta am constientizat cat de urat e iadul, cat chin exista in el.De atunci credinta mea in Dumnezeu a crescut foarte mult si acum vreau sa ajung in Rai.(nu radeti!). Ei bine am aflat ca masturbarea e un pacat foarte mare si vreau sa fiu iertat de el. Ce trebuie sa fac? Ma rog zilnic la Dumnezeu ca sa ma ierte de acest pacat.Despre mine:invat relativ bine (mediile 9, 43 a5a si 9, 13 a6a (sunt clasa a7a), imi ascult parintii, merg la Biserica, ma inteleg bine cu toata lumea, iubesc pe Dumnezeu, pe Fecioara Maria, pe Iisus Hristos...in concluzie:
Vreau sa ajung in Rai si sa fiu iertat de toate pacatele mele(mai ales de pacatul masturbarii.

6 răspunsuri:
| AndaWest a răspuns:

Deci sa incep cu inceputul.eu eram prin clasa a4-a cand am realizat acelasi lucru ca tine, ca iadul e un loc tare urat. dar am mai crescut si mi-am dat seama ca de fapt nu ai voie sa faci nimic ca sa fii un om bun, nu ai voie sa injuri, sa fii rautacios, sa nu manci pn te saturi, sa nu bei, sa nu faci aia sa nu faci ailalta. ok, asta zic preotii ca a spus dumnezeu. dar dumnezeu a zis sa-i imbogatim pe popi sa aiba cele mai tari masini si cele mai scumpe case? cand de fapt aia sunt banii bisericii...nu e bine sa crezi chiar tot ce ti se spune, u fii credincios in sinea ta, ca faci bine, dar nu iti face prea multe complexe pe baza asta, ca nu e chiar asa.sntm toti pacatosi ca facem sex inainte de casatorie, ca vorbim urat, ca ne dusmanim, dar hai sa fim seriosi, te poti lasa calcat im picioare doar ca asa vrea nea popa...

| Irinna a răspuns:

Eu nu cred ca este un pacat asa de mare.Prin masturbare te cunosti pe tine mai bine. Dumnezeu iarta usor pe cei care gresesc lucruri mult mai rele.Asa ca nu`ti fie teama ca nu vei ajunge in Rai.Prin simplul fapt ca te rogi, mergi la biserica si esti ascultator, Dumnezeu te iarta.
Tine`o tot asa!

| Ecou a răspuns:

Nu sunt in stare sa raspund dar iti dau un sfat ( vrei raspunsuri la intrebari, incepi intrebarea cu "Fuuuuuundaaaaaaaaaa" ) happy

| Costel95 a răspuns:

Pentru a fi iertat trebuie sa iti marturisesti pacatul lui Dumnezeu, sa-ti para rau si sa te lasi de el! Totul depinde de vointa ta... Sa te lasi de pacat e cel mai greu, dar daca vrei cu adevarat asta vei lupta in rugaciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca iti pare rau, deja ai acut primul pas. din moment ce regreti ce ai facut, nu m-ai face. spovedeste-te, impartaseste-te si pur si simplu incearca sa fii bun happy nu intra in depresii sau alte alea...

| vegas08 a răspuns:

Astazi multi constientizeaza ca iadulul e ceva rau, dar putini sunt cei care mai au tarie sa respecte regulile Bibliei. Daca ai vreo problema - roaga-te, si daca tot spui ca vrei sa ajungi in rai, straduiete sa te aptsii de la cele pamintesti(inclusiv de la masturbare). Poate daca ai vrea niste sfaturi...-scrie in privat.winking
Funda? big grin