| chiftelutacrocanta a întrebat:

Exista vreun creator al universului pe lumea asta? Si daca exista acel creator al universului chiar intervine in destinul nostru sau acel creator a creat lumea si psihicul, si ne-a lasat pe noi sa facem ce putem cum putem? Religia este o creatie poetica, literara filozofica si geniala care atinge cel mai adanc loc al simtului sau religia este un cuvant real al asa zisului Dumnezeu? Ce parere aveti?

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

AlanTigerofAtlantic?

Religia este expresia primitivismului uman, o fosila nedezvoltata a unei gandiri fragile.
Este veriga de legatura intre noi si stramosii nostri, fiinte retardate dupa standardele actuale.

Exista geniul prostiei in ea, trebuie sa recunosc. Si da, reuseste sa atinga cel mai adanc loc al simtului, acea particica troglodita pe care fiecare o are in el.

| OOOLEOOO a răspuns:

"Let me tell you a story "

https://youtu.be/KMDWWDZ8ozE?t=51s

"In the begining was nothing"

| RAY a răspuns:

Ca dumnezeu este ceva imaginar care da o speranta omului

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu man, singura persoana in care am crezut a fost prima iubita, desigur fara parinti, frati sau un bun prieten, ma refer la o incredere 100%

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Sincer n-am stiutca e dragobete azi, sunt curios in deutsch cum se spune, n-am uitat-o dar nu mai simt iubire pentru ea, eu nu cred in predestinare sti asta, cred ca cand avem totul nu ne covine, ca am fost prea bun cu ea

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

La fel ca tine

| RAY a răspuns:

De ce adaugi intrebari despre mine in loc sa ma intrebi direct?

| sublime89 a răspuns:

Oamenii vorbesc foarte mult despre univers si potentialul sau creator inainte sa invete ceva despre univers. Creationistii ce cred ca Universul nu are decat cateva mii de ani refuza sa-i vada marimea, pentru ca ea e strans legata si de varsta acestuia. Daca ai un obiect pe cer care se afla la 1 miliard de ani-lumina distanta, atunci tu il vezi asa cum arata acum 1 miliard de ani. Practic, te uiti inapoi in timp. Si atunci simpla existenta a unui univers mare nu permite existenta unui univers tanar ca varsta, asa cum si-ar dori creationistii. Tot ei mai scot in evidenta faptul ca viata ar contrazice a doua lege a termodinamicii, fara sa se documenteze mai bine despre subiectul asta, si fara sa-si puna vreodata intrebarea de ce zeul lor a creat un univers in care aceasta lege se aplica, daca el a vrut atat de mult ca-n acest univers sa existe viata. De ce sa faci un univers ostil vietii daca vrei sa creezi viata in el? Are asta vreun sens? Sau cei care spun ca universul a fost "reglat" in asa fel incat sa permita existenta vietii, dar uita sa precizeze si ca peste 99.9% din intregul univers e complet ostil vietii. Singura viata pe care o stim e cea care acopera acest strat subtire de la suprafata planetei noastre. Si atunci cum e reglat universul pentru viata? Intregul Univers exista pentru viata de pe o singura planeta amarata? E stupid. Universul e format in principal din spatiu gol, in care viata nu are cum sa existe. Apoi sunt nenumarate stele care nici macar nu au planete, sau stele care au planete dar sunt mult prea instabile pentru a permite vietii sa apara pe ele. Nici nu are rost sa mai enumar nenumaratele dezastre care pot lovi orice lume din Universul asta. Practic, in fiecare zi sunt distruse milioane de stele si planete. Galaxii intregi se ciocnesc si se distorsioneaza in cele mai oribile moduri. Stelele explodeaza, planetele sunt iradiate, topite, inghitite, expulzate din sistemele lor solare. Au loc calamitati inimaginabile pentru noi in intreg universul. Planete care se ciocnesc intre ele, sa nu mai vorbim de asteroizi sau comete. Sunt nenumarate feluri in care universul poate distruge lumi, inclusiv pe a noastra. Nu ai auzit de marile extinctii din istorie? De disparitia dinozaurilor? Noi oamenii am disparea probabil doar daca ar erupe un supervulcan, ceea ce se intampla o data la cateva sute de mii de ani. Toate astea ne arata ca suntem doar produsul sansei, intamplarii, norocului, cum vrei sa-i spui. Din atatea si atatea planete, cateva sunt norocoase si prind un loc bun si relativ sigur in jurul stelelor lor, iar a dus si la existenta Pamantului asa cum il vedem noi acum, si la existenta noastra. E o loterie cosmica de proportii epice.

| drutzix a răspuns:

Religia este o porcarie.

| JetBlueJet a răspuns (pentru drutzix):

Sunt de acord cu tine. (Asta pentru ca sunt atee laughing ). Dar da, chiar e o tamapenie, la fel ca Dumnezeu si tot felul de chestii bisericesti.

| Aberdeen a răspuns (pentru drutzix):

„Și dintr-o dată ateismul a devenit o modă pe TPU."

| drutzix a răspuns (pentru Aberdeen):

Daca te referi la mine pot sa te asigur ca nu sunt ateu pentru ca ar fi 'la moda'.

| aabaaab3278 a răspuns:

Cum adică pe lumea asta?

| Hyung17 a răspuns:

Multi dintre oameni contemporani sunt confuzi. Ei confunda religia cu acel ceva ( dumnezeu ). Religia, este atat de evident ca a fost creata de oamenii. Initial religia a fost creata pentru a "controla" oamenii si mentinerea pacii in societate. Cu cat tineau poporul prost cu atat mai multa putere aveau. Au fost multi oameni executati in numele lui dumnezeu. Asta e ceva bun. Nu! Atunci nu poate veni de la ceva pur, este evident ca vine de la oameni. Banii sunt mizerabil, de fapt nu au valoare, insa fara ei mori. Asa cum ati observat la biserica poti dona bani. Daca banii sunt mizerabil de ce am da-o pentru cei care sunt puri? Exact pentru ca nu sunt! Poti dona mancare, haine orice altceva care ajuta mai mult ca banii. Eu consider ca dumnezeu nu are prea multa legatura cu religia.

| Alexandru_Valentin_1999 a răspuns:

Toate religiile au un asa zis creeator, desi stinta spune ca universul nostru a fost creeat dupa big-bang, si de asemenea ca vata a fost creata cu ajutorul unui fulger... Apar urmatoarele intrebari : Cine a creeat universul anterior si tot odata acel fulger.
Parerea mea e ca omenirea e prea inapoiata ca sa spuna exact daca exista un creeator sau daca noi nu existam cu adevarat si suntem doar niste entitati sau daca lumea in care traiesti chiar exista sau e doar o plasmuire a mintii tale.

| drutzix a răspuns (pentru Alexandru_Valentin_1999):

"vata a fost creata cu ajutorul unui fulger" sic. - Stiinta nu spune asta.
Universul nostru a aparut odata cu big-bangul nu dupa acest eveniment.
"Cine a creeat universul anterior" - Si universul anterior universului anterior? Cauta pe net despre regresie infinita si de ce este o greseala logica. As putea si eu sa intreb "Cine l-a creat pe dumnezeu? Dar pe dumnezeul dumnezeului?" dar nu o sa o fac deoarece este o greseala logica.
" si tot odata acel fulger" - Fulger = electricitate statica.
Nu mai folosi verbul 'a crea' peste tot. Cum a aparut Universul nostru este o intrebare mult mai pertinenta.