| Archangells a întrebat:

Exista vreun preot aici? E posibila si valabila spovedania la distanta prin telefon? Daca un om e pe moarte in munti, ii pot fi iertate pacatele prin telefon?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Păcatele sunt iertate, dacă omul crede în acest ritual, importantă este comunicarea care poate fi și prin telefon.

| Donsavas a răspuns:

Un preot mare mi-a spus odată pe vremea când eram credincios, eu fiind creștin ortodox ca și el, acesta mi-a mărturisit un secret. Mie nu mi folosește căci nu cred în păcate. Fiecare își trăiește propria "realitate" în funcție de credințele sale dar, cred ca te ar putea ajuta. Părintele mi-a spus " Oamenii, peste un secol, dacă religia rezista și aceștia vor deveni tot mai credincioși, vor putea sa se spovedească singuri, prin propria rugăciune, fără sa se mai folosească de intermediari care sa se roage pentru păcatele lor". Părintele asta face, ceea ce tu nu faci sau nu reușești sa faci din suflet. Dacă tu crezi cu adevărat și aloci timp rugăciunii spirituale, te poți purifica sufletește de unul singur, cu voia Domnului. Niciodată nu vei știi dacă acesta te va ierta sau nu, nici preotul nu are cum sa confirme asta, de aceea nu trebuie sa mai repeți păcatul. Precizez ca acel preot avea un rang înalt în biserica Madona, din Craiova, o biserica foarte cunoscuta la nivel local, iar preotul, deși nu sunt de acord cu concepțiile sale, mi se pare un om corect și bun, cel puțin prin comparație cu preoții șarlatani, dar nu e nici pe departe așa, din câte știu. Credința se afla oricum în mintea ta, tu alegi ce faci pentru tine, nu alege Biserica, iar dvs, câtă vreme ești în viața, te va susține. Numai bine!

| SG1995 a răspuns:

Hm, in mod normal nu e valabil, dar avand in vedere ca vorbesti de un sihastru bolnav si nu exista alta posibilitate sa se spovedeasca, atunci da e valabil.

| Mclaren12 a răspuns:

Omul ala are nevoie de ajutor de la medici si tu intrebi daca ii iarta popa pacatele? Treziti-va la realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, daca un om e pe moarte se poate spovedi la persoana de langa el iar aceea va spune mai apoi totul preotului.Deci orice forma de marturisire e valabila in situatii extreme.

Răspuns utilizator avertizat
| fearlessss a răspuns:

E valabila chiar si cand nu e o astfel de situatie de urgenta. Pr. Efrem Filotheitul, ucenicul sf Iosif Isihastul, spovedeste prin telefon. Stiu asta de la un preot roman care slujeste in Grecia si se cunoaste cu pr Efrem. Iar pr Efrem este un sfant in viata. Dar desigur recomandat e sa se faca fata-n fata cand exista posibilitatea aceasta.