| OOOLEOOO a întrebat:

Existenta postului in religia crestina poate avea legatura cu o cura de detoxifiere?

Dupa o perioada in care hrana principala a fost carnea creatorul va porunci creatiei sa manance alimentel vegetale pentru "curatare". Coincidenta sau intelepciune religioasa?

Lasand la o parte persoanele care mananca cartofi prajiti de post in prezent stim cat de importante sunt alimentele crude si vegetale in dieta noastra.

9 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Postul crestin n-are legatura cu detoxifierea. Poate cu devirusarea mintii de nesupunere.

| RAY a răspuns:

Pentru romanu de rand care bea, fumeaza si de sarbatori manca pana ajunge la spital nu toti fac asa doar majoritatea da e o idee buna sa fie si vegetale

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Detoxifierea de pacate, lipsa carnii si a lactatelor scade pofta de a pacatui mai ales daca te si rogi

| sublime89 a răspuns:

Ar putea avea o oarecare legatura, dar eu nu sunt foarte convins ca postul are un efect benefic asupra organismului. Si asta pentru ca de multe ori inseamna infometare, iar asta nu e prea sanatos niciodata.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Oamenii au vanat si mancat carne de animale de mii de ani dinaintea aparitiei oricarei religii. Ba chiar si prin biblie apar sacrificii animale inchinate lui dumnezeu. Mi se pare ca un dumnezeu care cere sacrificii animale si apoi pretinde ca un post il curata sufleteste pe cel care-l tine e un dumnezeu ipocrit.

Postul nu are legatura cu detoxifierea pentru ca NU e suficient sa nu mananci carne si produse de provenienta animala ca sa te detoxifici.

| Jardelin a răspuns:

"manincă cartofi"?!

| Jardelin a răspuns:

Desigur, scopul postului nu este detoxifierea trupului ci "detoxifierea" sufetului!

Dar, pentru crestinul ortodox care tine posturile rinduite si urmeaza invataturile, detoxifierea este un efect benefic secundar de care se bucura acestia spre intarirea trupului si a sufletului.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Jardelin):

Si ce crezi ca ai tu in plus fata de mine, care nu tin niciodata post si nici nu voi tine, asta pentru ca sunt sportiv si avem deja un regim alimentar. iti da zeul tau vreun favor? sau voi aveti fantezi, va place sa va autoflagelati, sa va provocati durere, doar de dragul zeului?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur, alimentatia sanatoasa este foarte importanta. Avand in vedere faptul ca traim intr-o lume toxica, poluata, lipsita de iubirea de aproapele, ci doar iubitoare de bani, si practici murdare, oamenii care azi pretind ca sunt crestini, dar nu sunt interesati de sanatatea, semenilor lor, ci doar de bani si afaceri murdare, nimic nu este curat. Vegetalul este chimic, carnea la fel, oqamenii bolnavi si fizic si spiritual. Dar lasand la o parte starea lucrurilor, si sa-ti raspund la intrebare, toate alimentele ne suntde hrana, tot la fel te saturi si de una si de alta, dar nu ceea ce ne hraneste si mancam este gresit ci, ceea ce vorbim si facem gresit. Dumnezeu nu a deosebit o zi de alta, si nici hrana. Cat despre carne, nu s-a mancat, pana dupa potop, insa daca Dumnezeu a permis acest lucru, nu noi suntem in masura sa facem diferente, si prioritati. A postii, inseamna a nu manca de fel, si a face serviciul lui Dumnezeu. Dar el nu ne cere sa nu mancam. Ci doar sa facem voia sa pentru a fi aprobati. Daca doresti citeste Matei 6 :1-33; Eclesiastul 9:8.