| Dandanache a întrebat:

Ezechiel 26:14: "Te voi face stâncă goală şi loc de uscat mrejele vei fi; nu vei mai fi zidit din nou, căci Domnul a spus acestea", zice Domnul Dumnezeu."

Cum interpretam acest pasaj, referitor la cetatea Tirului, tinand cont de faptul ca cetatea a fost reconstruita?

8 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

Şi tu ca creştin ortodox cum interpretezi?

| Dandanache explică (pentru iurii75):

Marturisesc ca nu am un raspuns. Doar multe indoieli. Tu ca si martor?

| iurii75 a răspuns (pentru Dandanache):

Trebuie să caut când voi avea mai mult timp detalii despre Tirul actual - când a fost construit, unde (pe locul Tirului insular sau pe partea continentală). Cum am o explicaţie ce să mă satisfacă - te anunţ. call me

| KhludCiprian a răspuns:

Sunt si alte orase ce au probleme cu Biblia: Byblos este un oras mai vechi locuit in continuu, este mai vechi decat Adam si Eva, si ironic Byblos este cuvantul de origine pentru Biblie big grin

| MVRARIVM a răspuns:

Chiar daca a fost reconstruita, va ramane stanca goala in sensul ca nu va avea vreun folos important, memorabil sau demn de luat in seama. Loc de uscat mrejele, poate fi interpretat ca un loc unde mrejele (oamenii) vor sta doar "la uscat", adica isi vor consuma timpul vietii pe acolo si nimic mai mult. Asadar draga Dandanache, viata este efemera, totul este un praf si un fum.

| Dandanache explică (pentru MVRARIVM):

Murarium, nu as putea zice ca a ramas un loc fara importanta. Iisus a predicat si faptuit minuni in Tir si, in timpul Cruciadelor, orasul a fost unul din centrele importante ale Regatului de Ierusalim.

| MVRARIVM a răspuns:

Dar nu vad nici o schimbare semnificativa ce se datoreaza reconstruirii acestei cetati. Eu tot o mreja uscata am ramas..., un pacatos. Trebuie sa schimb "stanca asta goala" ca sa ma mantuiesc?! Pe Luna, pe Marte, vad eu pe unde. Mi-ar pare rau sa fie Ezechiel 26:14 o previziune ca Iisus a murit degeaba pe cruce. Terra dupa ce se va distruge este lesne de inteles ca nu va mai fi zidita din nou. Cat crezi ca o mai ducem asa, cateva sute, mii sau milioane de ani, apoi. "alti bani, alta distractie" sau. cine stie!? happy

| Dandanache explică (pentru MVRARIVM):

Poetic. Dar, vorba cantecului, foaie verde pe un carcel, ne-am abatut de la Ezechiel.