| Dandanache a întrebat:

Daca toate profetiile biblice cu referinta la timpurile trecute s-au implinit deja, cum se explica, de exemplu, disparitatea dintre Ezechiel 26:14 si realitatea istorica?

Versetul priveste soarta orasului Tyr si profesteste urmatoarele: Te voi face o stâncă goală, vei fi ca un loc în mare unde se vor întinde mreje de prins peștii și nu vei mai fi zidit la loc. Căci Eu, Domnul, am vorbit, zice Domnul Dumnezeu.

In realitate, orasul a fost ulterior reconstruit si poarta pana azi acelasi nume.

Ca sa previn raspunsuri puerile, tin sa atrag atentia:

1. Nu scrie nicaieri in Biblie ca orasul trebuia reconstruit de acelasi popor care l-a fondat.
2. Ridicarea mai multor nivele urbane, specifice diverselor epoci istorice, nu inseamna disparitia orasului initial, ci chiar continuitatea lui. Este exact fenomenul de care un oras are nevoie, pentru a fi populat si in zilele noastre.
2. Reconstructia unui oras nu inseamna ridicarea a exact acelorasi cladiri (vedeti cazurile multor orase aproape rase in Cel de-al doilea Razboi Mondial, reconstruite si dezvoltate in mod diferit).
4. Daca admitem totusi ca orasul, conform profetiei, trebuia reconstruit exact cum era, atunci nu mai vorbim de o profetie, ci de o banalitate: nici un oras distrus in intregime nu va putea fi refacut intocmai cum era, ceea ce inseamna ca orice "profetie" care va anunta asta va fi automat "indeplinita".

Asadar, cum se explica disparitatea? Vorbim de o profetie gresita sau exista totusi o explicatie logica si coerenta? Sau nu exista nicio explicatie si versetul e pur si simplu trecut cu vederea?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dragule, daca nu citesti decat introducerea dintr-o carte nu inseamna ca ai citit cartea aceia. Problema Tirului este tratata in mai multe carti Biblice iar intrebarea ta este pe deplin lamurita daca citesti TOT capitolul 23 din cartea Isaia. Scrie clar cum ca prorocia asupra Tirului va dura DOAR 70 de ani dupa care orasul va renaste. Deh, ai gasit si tu apa cu zahar si gata siropul de trandafiri.

| anonimg a răspuns:

Nu sunt in masura sa dau raspunsul cel mai bun. Ce vreau sa spun este ca profetiile trebuiesc privite nu doar literal, ci si spiritual.
De exemplu, aici vorbeste tot despre Tir, dar pe plan spiritual despre cel care a fost odata Lucifer, iar acum este Satana: "Erai un heruvim ocrotitor cu aripile intinse; te pusesem pe muntele cel sfant al lui Dumnezeu, si umblai prin mijlocul pietrelor scanteietoare. Ai fost fara prihana in caile tale, din ziua cand ai fost facut pana in ziua cand s-a gasit nelegiuirea in tine." (Ezechiel.28:14,15) la fel si in Isaia.14:12-15

Am mai gasit in Isaia.23:17: "Tot asa, dupa saptezeci de ani, Domnul va cerceta Tirul, si se va intoarce iarasi la castigul lui; va avea legaturi cu toate imparatiile lumii de pe fata pamantului". Aceasta poate fi partea literala.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Deci, da, de cate ori bate campii e metafora... explicatia invariabila pentru sutele de aberatii din poveste. Dar fiind atatea, nu v-a dat prin cap ca toata e o metafora de fapt? Asta asa ca sa fiu elegant...

| Inferno a răspuns (pentru anonimg):

O interpretare "spirituala" a acelui verset este evident imposibila.

| VelaJohnny a răspuns:

Mi-am batut capul ceva timp sa gasesc raspunsul, si sper sa fie satisfacator. Tradu tu in romana textulele (nu-s un traducator prea iscusit, mai ales cand vine vorba de altii) O observatie insa, te limitezi doar la un verset, cand faci referire la acea profetie. Sugestia mea e sa vezi lucrurile din cadre diferite, si prin cadre diferite ma refer la a folosi mai multe versete. Poftim textele.

TYRE
THE history of Tyre provides a striking example of the fulfillment of Bible prophecy. First the mainland city fell; then the island city was destroyed. Both events were foretold.

In the days of David and of Solomon, friendly relations had existed between Israel and Tyre. (1Ch 14:1; 1Ki 9:10, 11) But the Tyrians were worshipers of Melkart and Astarte. Tyre was devoted to commerce. As she prospered, she became proud. She became defiant toward Jehovah, and Jehovah’s prophets foretold calamity for Tyre.

Nebuchadnezzar II besieged the city. From a military standpoint, after many years it might have seemed futile to continue. But he persevered until Tyre fell at the end of 13 years, thus fulfilling the Bible prophecy that had named him as its conqueror.—Eze 26:7-12.

Later, Zechariah again foretold ruin for Tyre, but this time it was for the island city. To reach it, Alexander the Great scraped up the ruins of the mainland city to construct a causeway; he built huge siege towers. Though Tyre had built its walls 46 m high (150 ft), the prophecy was fulfilled.—Zec 9:3, 4; Eze 26:4, 12.

Also through Ezekiel, a contemporary of Jeremiah, Jehovah pointed to calamity for Tyre at the hands of Nebuchadnezzar. (Eze 26:1–28:19) Though Tyre had been compared to a pretty ship with multicolored sails and deck coverings and a prow inlaid with ivory, she would sink in the open sea. (Eze 27:3-36) Tyre’s ‘king’ (apparently the line of Tyrian rulers) haughtily boasted: "I am a god. In the seat of god I have seated myself." But he was to be removed as profane and destroyed by fire.—Eze 28:2-19.

Destruction of City. In the course of Nebuchadnezzar’s long siege against Tyre, the heads of his soldiers were "made bald" from the chafing of their helmets, and their shoulders were "rubbed bare" from carrying materials used in the construction of siegeworks. Since Nebuchadnezzar received no "wages" for serving as His instrument in executing judgment upon Tyre, Jehovah promised to compensate him with the wealth of Egypt. (Eze 29:17-20) According to the Jewish historian Josephus, the siege lasted 13 years (Against Apion, I, 156 [21]), and it cost the Babylonians a great deal. Secular history does not record exactly how thorough or effective Nebuchadnezzar’s efforts were. But the loss in lives and property to the Tyrians must have been great.—Eze 26:7-12.

| Dandanache explică (pentru VelaJohnny):

Multumesc pentru text, dar nu explica nicaieri cum a putut fi reconstruit orasul in conformitate cu profetia.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dandanache):

Se refera la partea insulara a Tirului, conform explicatiei. Nu am inteles nici asa de mult incat sa fiu in masura sa explic, de asta am preferat sa iti dau tie sursele. Spunea cineva ca, daca nu poti sa dai o explicatie simpla la un lucru, inseamna ca nu l-ai inteles suficient de mult, si ma incadrez in categoria asta. Si cum mai ziceam, te-ai bazat pe un verset doar. Mai multe versete fac referire la asta, astfel ca daca tii cont de toate piesele puzzle, formezi imaginea clara. Asta e sugestia mea mereu, cand e vorba de un subiect biblic, e bine sa fie aduse in discutie toate versetele care il dezbat.

| Dandanache explică (pentru VelaJohnny):

Am citit de doua ori textul pe care mi l-ai dat, am observat ca vorbeste si de partea insulara, dar tot nu ofera o explicatie. Am citit versetul si in context si tot nu gasesc o explicatie. De aceea am postat intrebarea. Martorii sunt recunoscuti ca gasesc raspuns la dilemele biblice cu usurinta, mai ales pe jw.org. Doar ca de data asta, nici macar ei nu pot raspunde. Voi mai repeta candva intrebarea, in speranta ca cineva va veni cu un raspuns lamuritor.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dandanache):

Sper si eu. Succes! Scuze ca nu pot fi de ajutor. Voi mai face si eu cercetari. Iti scriu daca gasesc ceva, e bine pentru tine?

| Dandanache explică (pentru VelaJohnny):

Desigur. Multumesc.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Uite tocmai m-ai facut sa cred ca biblia e o carte foarte aiurea! m-am interesat pe internet si am aflat ca aceasta carte a fost scrisa cu mult dupa cristos... vezi si tu mai pocaitule, cerceteaza prietene si dupa aia vino cu intrebari

| Dandanache explică (pentru Ionut_Sur_1987):

Biblia nu e o carte aiurea. De cele mai multe, aiurea sunt interpretii si avocatii ei, care isi asuma postura de exponenti ai dreptei credinte, punandu-te sa studiezi mai mult cand nici ei macar nu sunt capabili sa raspunda la intrebari.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Mai nu te supara pe mine, dar vreau sa imi raspunzi la intrebare, cand a fost scrisa biblia?

| Dandanache explică (pentru Ionut_Sur_1987):

De ce m-as supara pe tine, mai Ionute? Ca iti plac teoriile conspirationiste? Sunt multi ca tine pe site-ul asta si m-am obisnuit cu ei. Eu prefer istoria bazata pe cercetare, pe care am facut-o si in facultate, si care ma determina acum sa scriu ca Biblia e o colectie de scrieri din timpuri diferite, cele mai multe anterioare lui Hristos.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Am trecut de mult peste teoriile conspirationiste, multe dintre ele sunt prostii dar si multe contin adevar amestecat cu minciuna, eu cred ca religia e o forma de manipulare foarte puternica si de aceea ar trebui eliminata din viata noastra (biblia intretine religia) sti cate crime s-au facut in numele lui dumnezeu din cauza bibliei?

| Dandanache explică (pentru Ionut_Sur_1987):

Asta nu face decat sa confirme ca nu cartea e de vina, ci oamenii care se folosesc de ea. Ca orice carte de temelie a credintei, poate fi invocata pentru lucruri bune, dar si pentru fapte rele.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Eu pot sa inteleg asta dar vreau ca cuvintele sa fie scrise de mana ta, adica sa te inteleg pe tine, nu pe altii ca si tine

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Vezi ca nu poti sa exagerezi?
incearca sa nu mai induci oamenii in teroare, multi au sa se trezeasca si vai de capul tau va fi, un an nou fericit