| Antipaticu a întrebat:

Fanaticii spun ca ajungi in rai doar daca esti crestin
Sa inteleg ca pana la venirea Lui Isus in lume, niciun om nu a ajuns in rai?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cei ce au tinut Legea, vor fi judecati dupa Lege.Iar cei ce L-au primit pe Isus, vor fi mantuiti prin har.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema inainte isus nu putea sal urmeze citeste vechiul testament nu apare iad si rai

| FucktheSystem a răspuns:

N-au ajuns ei și nu va ajunge nimeni, toți se duc în Nirvana.

| Rapunzell a răspuns:

Exact happy Hristos a rupt lanturile iadului si a deschis portile Raiului in cand s-a pogorat la iad si apoi a Inviat. Atunci i-a scos din iad pe toti cei care L-au asteptat atatea mii de ani, mai putin pe Iuda. N-ai vazut tu oare icoana Invierii, in care Hristos ii scoate din iad pe Adam si pe Eva impreuna cu toti regii si proorocii vechiului Testament?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Ai vazut tu deschiderea portilor iadului cu ochii tai?

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus I-a zis (lui Toma): Pentru ca M-ai vazut ai crezut. Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!

| wales a răspuns:

Ai o înțelegere greșită despre Cuvântul Lui Dumnezeu. În primul rând, nu ajungi în rai doar în baza că te numești creștin, ci trebuie să faci voia Lui Dumnezeu:

'' Nu oricine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri.'' Mat.7:21.

2. Până la Isus, a fost legea și cele 10 porunci, iar Dumnezeu va judeca cu dreptate și credincioșie:

'' Căci El vine să judece pământul! El va judeca lumea cu dreptate, și popoarele, cu nepărtinire.'' Ps.98:9.

'' Și am văzut pe morți, mari și mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Niște cărți au fost deschise. Și a fost deschisă o altă carte, care este Cartea Vieții. Și morții au fost judecați după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărțile acelea.'' Apoc.20:12.

3. Conform N.T. degeaba faci fapte bune, dacă îl renegi pe isus:

'' Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.'' Ioan.14:6.

'' În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor în care trebuie să fim mântuiți." Fapt.4:12.

| mihaibrasov a răspuns:

Viziuni reduse. Intereseaza-te si afla ca ceea ce crestinii numesc Rai e doar o dimensiune. Mai sunt si altele superioare acestei dimensiuni. Iti recomand studiul kabbalei.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Ba da, au ajuns in Rai cei credinciosi, cei ce au crezut in Dumnezeu.Inaintea Fiului a fost Tatal! ce tot spui tu aici?

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Ba nu happy Portile Raiului au fost deschise odata cu Invierea lui Hristos happy

| ElGreco a răspuns:

Exact! winking

| Alien a răspuns:

Exact, nimeni n-a ajuns si nu va ajunge!

| baal24 a răspuns:

Ideea e ca atunci cand a murit pe cruce, Isus ar fi coborat in Casa Mortii ("iadul" vechiului testament) si ar fi luat cu el in rai toate sufletele dreptilor.

De asemenea, in crestinismul medieval exista conceptul de "pagan virtuos", adica acei necrestini care nu aveau cum sa fi auzit cuvantul evangheliei in timpul vietii lor, dar care prin actiunile sau ideile lor s-au dovedit a fi fost meritorii.

http://en.wikipedia.org/wiki/Harrowing_of_Hell
http://en.wikipedia.org/wiki/Virtuous_pagan

| Λndrei a răspuns:

Dumnezeu tot iti calculeaza pacatele asa cum le ai,bastinasii de prin jumgla sau canibalii mai bine zis, stiu de Dumnezeu? Fiul lui Dumnezeu a venit pe Pamant pentru a ne salva pe toti, pentru a ne mantui si aici vorbim si de cei care au fost inaintea Lui.

| nooooc a răspuns:

De acord cu ema

| Parker a răspuns:

Tu ce crezi? asta e important. Dumnezeu iti arata calea.Tu doar alegi daca sa o urmezi sau nu.Nu e o chestie de genul "ok or cancel" e ceva mai profund, spiritual.Nu e legat doar de pacat sau de faptele bune, sunt si alte lucruri.Sentimentele sunt oricum dovada incontestabila a credintei si nu faptul ca ai dat mancare unui sarac sau ca ai ingrijit un bolnav.Deci repet, faptele bune sunt calea si nu scopul in sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2X
Eu stau si plang la fereastra...
Ce`a ajuns iubirea noastra.
De ce`mi curge lacrima?!
De ce nu te pot uita?!

2X
Imi pare rau. ca te-am iubit.
Imi pare rau. c`am suferit.
Dar nu stiu unde s`a ascuns.
Iubirea care m`a distrus.

2X
De atatea ori m`am gandit.
Ca toate au un sfarsit.
Si ca un joc nevinovat.
Da` repede s`a terminat.

2X
Imi pare rau. ca te-am iubit.
Imi pare rau. c`am suferit.
Dar nu stiu unde s`a ascuns.
Iubirea care m`a distrus.

2X
Ca sa te iert voi incerca.
Dar nu ma lasa inima.
C`ai inselat`o si-ai plecat.
In urma ta nu te`ai uitat...

2X
Imi pare rau. ca te-am iubit.
Imi pare rau. c`am suferit.
Dar nu stiu unde s`a ascuns.
Iubirea care m`a dïstrus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pierdere de timp intrebari de astea / 2X
Eu stau si plang la fereastra...
Ce`a ajuns iubirea noastra.
De ce`mi curge lacrima?!
De ce nu te pot uita?!

2X
Imi pare rau. ca te-am iubit.
Imi pare rau. c`am suferit.
Dar nu stiu unde s`a ascuns.
Iubirea care m`a distrus.

2X
De atatea ori m`am gandit.
Ca toate au un sfarsit.
Si ca un joc nevinovat.
Da` repede s`a terminat.

2X
Imi pare rau. ca te-am iubit.
Imi pare rau. c`am suferit.
Dar nu stiu unde s`a ascuns.
Iubirea care m`a distrus.

2X
Ca sa te iert voi incerca.
Dar nu ma lasa inima.
C`ai inselat`o si-ai plecat.
In urma ta nu te`ai uitat...

2X
Imi pare rau. ca te-am iubit.
Imi pare rau. c`am suferit.
Dar nu stiu unde s`a ascuns.
Iubirea care m`a dïstrus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antipaticu in vechiul testament nu exista iad si rai de fapt evrei nu cred in lumea de dincolo majoritatea / daca ai vb cu un evreu l-ai descoperi pe dumnezeu acum este nu cum scriu crestini ei habar nu au

| adytzoi a răspuns:

Nu...erau numai ingerasi care cantau la harpa...

| borla a răspuns:

Pai, din cate stiu eu, care nu am citit niciodata biblia, cand isus a venit pe pamant, la moartea lui toti cei morti au trecut in "imparatia cerurilor". Deci e au mers in rai pentru ca a murit isus pentru ei.