| Moisie a întrebat:

Oare a fi crestin inseamna a fi un rob al minciunii? Pentru ca vad ca absolut toti crestinii se dovedesc a fi iubitori de minciuni si de escamotarea adevarurilor, ba chiar se simt jigniti cand STIINTA le dovedeste un adevar, de ex Creatia sau Evolutia?
Alte exemple biblice intaresc iubirea de minciuna a crestinilor, de ex.:
- Proroci din VT profetesc venirea unui messiah, si crestini mint ca a fost prorocita venirea lui Isus, adica a unui tamplar pe care ei il cred Dumnezeu, pai ce un messia = Dumnezeu?
- Dumnezeu in VT si anume in Isaia, 43:11, spune clar ca nu este niciun alt mantuitor in afara de El insusi, iar crestinii mint spunad ca tamplarul Isus este mantuitorul, si culmea minciunii tupeiste, mai spun ca acel verset din Isia este rostit de tamplarul Isus, pai cum poti sa minti atat de gogonat cand Maria l-a nascut pe Isus cu muuuuulte sute de ani dupa moartea prorocului Isaia?
Ce vor ei sa demonstreze prin faptul ca imbratiseaza si sustin minciuna?
Faptul ca religia crestina il are ca Dumnezeu pe "dumnezeul veacului acesta"?

25 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

"Ce vor ei sa demonstreze prin faptul ca imbratiseaza si sustin minciuna?"

ca sunt unici...

| Scarbo a răspuns:

Pentru ca le este frica, frica controleaza toata fiinta umana, nu ai ce sa le faci...

| Ben00 a răspuns:

Iti spun eu ce inseamna a fi crestin, dupa ce aflu ce esti tu.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Eu sunt ateu!
Asa ca vreau sa vad ce te duce capul sa raspunzi, desi ma pregatesc sufleteste sa vad din nou in loc de raspuns rational si documentat... o prostie cat casa!

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Ha-ha-ha. Pai asa spune ca esti ateu,
nu ca crezi in Dumnezeu.

Poezie pentru. tine. O.O laughing :*

| Moisie explică (pentru Therraex):

Eu ca si ateu cred ca nu exista alt Dumnezeu decat societatea umana DEZVOLTATA, deci vezi si eu am un Dumnezeu, si anume Societatea de Mantuitori din care fac si eu parte!

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Deci stiinta. Atunci nu cred ca iti da asta dreptul sa vorbesti despre Moise.
Dar atata timp cat tu crezi numai in stiinta si nu orice altceva Spiritual (daca esti ateu atunci nici in Diavol sau Ingeri), de ce pui atatea intrebari de zici ca esti mai obsedat de spiritualitate decat crestinii?

| Moisie explică (pentru Therraex):

Ce am vorbit eu rau de Moise? Spiritualitatea este direct legata de Stiinte, Arte si Filozofie, si nici macar din greseala cu religia. Religia este strict legata NU de spiritualitate, ci de "sfanta treime" formata din Tatal minciuni, sfanta prostie si Duhul sfant al Sarlataniei!
Nu sunt obsedat de spiritualitate, ci de faptul ca politicienii vor sa-i prosteasca pe romani cu promisiuni in "ceruri" ca ei si popi sa poata FURA linistit aici pe pamant, iar acest model diabolic face ca romanii si Romania sa fie ultimii si cei mai inapoiati din UE, la absolut toate temele!

| Ben00 a răspuns (pentru Moisie):

Nu prea se potriveste Franz, ateii nu sunt interesati de Biblie ca tine, nu prea ii intereseaza ce-a facut Sf Apostol Pavel, sau Matei. Tu lovesti obsesiv in Noul Testament si in crestini. Ateii lovesc mai mult in partea cu Facerea, in rest pomenesc doar in treacat de Biblie. Tu ai ceva personal cu Hristos si apostolii.

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Aici gresesti. Politicienii nu vor sa prosteasca pe nimeni. Religia tine de spiritualitate adica de spirit, de suflet pe cand stiinta este altceva ce tine de domeniul cunoasterii.
Ceausescu a fost politician si a fost ateu, daramand majoritatea bisericilor. Si multi conducatori sunt atei.
Iar Trinitatea este formata din Dumnezeu Tatal, Domnul Fiu si Sfantul Duh...
Acuma inteleg si eu ce crezi. Tu practic nu crezi in Biblie ci doar vrei sa le impui altora ideile tale, ca sa ce?
Fiecare om este divers... ar trebui sa te bucure asta. Lumea ar fi plictisitoare daca am fi toti la fel.

| Moisie explică (pentru Ben00):

In cazul meu ateismul este completat de ceva ce voi romanii deocamdata nu prea aveti, adica de Spirit Civic!
Asta pentru ca lovind in crestini lovesc in cea mai diabolica institutie din Istoria umanitatii, sau pe scurt, lovesc in Dracu care are nesimtirea sa se lase slavit ca Dumnezeu!
Nu cunosc niciun UNS in afara de regele Mihai, pe care voi desi e UNS, nu-l recunoasteti ca si Christos, si te asigur ca pentru acest adevarat Christos care este Mihai, nu am decat sentimente de Stima si Respect!

| Moisie explică (pentru Therraex):

Hahahaha, de spirite, adica de sufletele mortilor, se preocupa "spiritistii" care lucreaza cu Satana, si asta in niciun caz nu are nimic cu "spiritualitatea", adica cu inaltele emulatii ce tin de CULTURA!
2 Daca tu/mi dai un citat din Biblie din care rezulta cum s-a nascut Fiul din Treime, iti promit ca manac toate foile Bibliei chiar daca sunt unse cu Cakt.
Eu nu vreau sa impun decat un singur lucru, si anume sa-i fac pe tineri sa rationeze si sa nu-si schimbe viata dupa o credinta a proasta, pentru ca in lumea in care traim credinta nu conteaza dar conteaza foarte mult Cunoasterea Rationala, pentru ca oamenii nu sunt apreciati dupa ce cred ci doar dupa ce STIU!

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

In primul rand ti-am aratat pasajele in care se zicea despre Tatal, Fiul si Sfantul Duh. Ia-le si pe acelea in considerare. Apoi Dumnezeu sau Sfantul Duh, nu aveau cum sa il nasca pe Iisus ca o femeie pentru. ca sunt niste spirite, niste duhuri... nu ar avea logica, asa ca era nevoie de un mijlocitor pentru. a il naste. O femeie...
Ti-am aratat si pasajele in care se zicea ca este Fiul lui Dumnezeu nascut din Dumnezeu.
http://stirileprotv.ro/......iisus.html
Aici arata ca orasul Betleem in care s-a nascut Iisus a fost atestat. Apoi, ti-am aratat atatea pasaje cum se zice si in Vechiul si in Noul Testament ca Sfanta Treime este formata din Tatal, Fiul si Sfantul Duh... nu stiu daca ai citit tot ce ti-am dat ca a fost cam mult ce-i drept dar iti mai arat. Nasterea lui Iisus ii este vestita Mariei de catre ingerul Gavriil...
Apoi tot Iisus este numit ''Intai Nascutul''... cel nascut prima data, inainte de toate celelalte nasteri.
Deci nasterea lui Iisus a fost prevestita de un inger.
http://www.lecturirecenzate.ro/2010/12/biblia-11-nasterea-lui-iisus/
''Ingerul Gavriil ii spusese Mariei ca Duhul Sfint se va pogori peste ea si va naste pe Fiul Lui Dumnezeu. Aceasta este Bunavestire.''

http://stirileprotv.ro/......copii.html

Asta este doar unul din exemplu. Astea sunt Preotii si Bisericile care nu si-au pierdut insemnatatea si care urmeaza cu adevarat ce zice Dumnezeu.
Unele Biserici nu mai sunt Biserici ci afaceri iar alea nu se numesc Biserici pentru. ca nu urmeaza Biblia.
Si sunt unii preoti care reinvie adevarata insemnatate a Bisericii, a ce trebuia ea sa insemne.
Cum este preotul din acea stire. Acela este Biserica.

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Asta ca sa iti raspund la ambele tale intrebari, apoi:
28. Şi intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei.
29. Iar ea, văzându-l, s-a tulburat de cuvântul lui şi cugeta în sine: Ce fel de închinăciune poate să fie aceasta?
30. Şi îngerul i-a zis: Nu te teme, Marie, căci ai aflat har la Dumnezeu.
31. Şi iată vei lua în pântece şi vei naşte fiu şi vei chema numele lui Iisus.
32. Acesta va fi mare şi Fiul Celui Preaînalt se va chema şi Domnul Dumnezeu Îi va da Lui tronul lui David, părintele Său.
33. Şi va împărăţi peste casa lui Iacov în veci şi împărăţia Lui nu va avea sfârşit.
34. Şi a zis Maria către înger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu ştiu de bărbat?
35. Şi răspunzând, îngerul i-a zis: Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea şi Sfântul care Se va naşte din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema.

| Moisie explică (pentru Therraex):

Pur si simplu am ramas consternat cand vad cat de retrograda poate fi o fata tanara din Ro. Tu nu intelegi ca exprimarile neclare cu intelesuri trase de coada pentru a parea adevarate, put a Diavol de la o posta?
Si cand colo tu-mi tragi un recital de fasuri din care nu poti trage concluzia aca este vorba de tamplarul Isus, mie sa-mi arati text clar pentru ca si Isus vorbeste clar cand spune ca:
" Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia. (35) Ptr. ca am venit sa aduc dihonia intre om si tatal lui, intre fata si mama ei si intre nora si soacra. (36) Si dusmanii omului se vor gasi printre ai sai, din propria lui casa. (37) Cel ce-si iubeste mama sau tatal sau, atunci nu este demn de mine: si cel ce-si iubeste fiu sau fiica mai mult decat pe mine, atunci acela nu e demn de mine.

2 de unde sa stie un idot ca Ioan ca a intrat ingerul atunci cand Maria facea sex nebun cu soldatul roman Tiberius Abdes Pandira? Iti inchipui cumva ca a fost acolo si a tinut lumanarea?
Ma cuprinde jalea si tritetea cand vad cat de tare te-au inrobodit sarlatanii aia!

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

De unde stii ca Maria facea ''sex nebun'' cu Tiberius?
Daca tu auzi de la x ca sunt cu Moga, il crezi ca ai auzit de la x? Doar zic...
Dar daca auzi dintr-o carte scrisa despre mine de cineva care ma cunoaste ca nu am fost cu nimeni, atunci ce crezi?

Apoi stii ca Satanismul crede in Satan (Diavol). Daca Crestinii urmeaza Diavolul, Satanistii ce mai urmeaza?
Nu intelegi ca Satanistii sunt cei ce il hulesc pe Iisus si pe Tetragrammaton sau Adonai sau YHWH sau Dumnezeu (toate 4 numele lui D-ZEU).

Sa iti dau exemplu:
http://www.bucurialuisatan.com/2010/01/satanismul-spiritual.html

Acestia cred in Diavol... nu intelegi ca Crestinii cred in Dumnezeu, in reprezentarea Bibliica a lui Dumnezeu care inseamna Trinitatea?
Ti-am si aratat. Dar nu vrei sa recunosti.
Faptul ca Biserica a incalcat legea Bibliei care zice sa nu ucizi si sa iubesti si in Vechiul Testament si in Noul Testament, nu inseamna ca este vina Trinitatii si a Bibliei. Este vina ca oamenii pot fi usor coruptibili de ban si putere. Dar stii vorba aia: ''banul e ochiul dracului''. Iar Iisus a fost vandut si insusi El spune sa nu ceri arginti.

Iisus face parte din Trinitate iar Tetragrammaton (Tatal Creator) L-a trimis pe Pamant pentru noi. Dumnezeu este stapanul a absolut tot iar Iadul si demonii nu se pot opune puterii Lui dar omul este coruptibil. De ce crezi ca Iisus a spus sa nu cauti arginti si a incurajat simplitatea? Ca sa nu se ajunga la asa ceva dar unele Biserici au uitat lucrul asta.
Nu am spus niciodata ca cred in Biserica... cred in Biblie si sustin Botezul, Impartasania si Postul dar NU cred in Biserica.
Biserica este cea care ajuta si exista o gramada de Preoti care ajuta si aceia sunt adevarata Biserica pe care Iisus si Dumnezeu au vrut sa o creeze si in care se afla Sfantul Duh.
Nu este vina nimanui ca omul este coruptibil ci doar a omului este vina. :3

| Moisie explică (pentru Therraex):

Relatia amoroasa dintre nefecioara Maria si soldatul roman Pandira este descrisa in corespondenta intre parintele Bisericii pe nume Origene si Filozoful roman Celsus! Corespondenta s-a pastrat in lucrarile filozofice ale filozofului roman!
De unde stii tu ca Isus facea parte din Trinitate si nu chiar catelu lui Parpanghel?
Ai cumva vreo dovada stiintifica prin care sa sustii aberatia asta?
Destul de grav ca crezi intr-on carte FURATA a carei inteles a fost pervertit de o banda de excroci condusa de un ucigas care este vazut ca "apostol" desi nu a fost ucenicul lui Isus, ci probabil apostolul Diavolui, ca toti criminalii!
- Isus nu a vrut sa creeze nicio biserica tot asa cum n-a vrut sa infinteze niciun atelier de tamplarie desi era tamplar. si nu constructor de biserici, si asta pentru simplul motiv ca el era un Rabin amator si rabinii nu fac biserici ci eventual Sinagogi! deci aici iar ai tras-o in bara!

| usuk a răspuns (pentru Ben00):

Fals, ateii se leaga de absolut toate credintele ce implica zei si implicit miturile acestora; se leaga de toate religile ce imbratiseaza supranaturalul sau magia; se leaga de toate scrierile ce se cred "adevarate" dar care, in genere nu sunt decat niste carti pur fictive; si evident, se leaga mai cu seama de ilogicul ce se intalneste in orice religie, partea irationala si de neinteles care e absolut paralela cu realitatea; pe scurt, ateii se leaga de orice religie pentru ca insusi termenul ateu defineste a-religia, a-teismul, neincrederea in orice sistem de credinte/dogme

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Trinitatea nu este stiintifica... este ca si cum ai incerca sa explici stiintific de ce te indragostesti sau de ce urasti sau de ce iti estei frica sau de ce ai fobii. De ce oamenilor le este frica de paianjeni cand sunt atat de mici si pot fi omorati? Mie imi e frica de paianjeni. Unele lucruri nu pot fi explicate stiintific.

| Moisie explică (pentru Therraex):

Tu chiar realizezi ce debitezi?
Poi stiintele sunt bazate pe adevaruri DEMONSTRABILE, si repetabile oricand, si din ce spui tu rezulta ca Trinitatea nu este bazata pe adevaruri, ci pe Minciuna, si asta confirma exact ceea ce am afirmat eu in enuntul intrebarii!

| Moisie explică (pentru Therraex):

Da intr-adevar, tot ce tine de minciuna nu poate fi explicat stiintific!

| Moisie explică (pentru Therraex):

Nu ai aratat nimic!
In ce ai postat tu nu era niciunde vorba de tamplarul Isus si nici de cineva anume, asa ca in mod sigur era vorba de mosu-miu care a murit si a ajuns in cer la dreapta Tatalui!

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Ba ti-am aratat dar esti prea orgolios sa recunosti. >:[ phbbbbt

| sempreinvolo30 a răspuns:

Daca esti ateu si din conversazione talè pana acum pot sa iti spun ca private dovezi iti aducem Este timp pierdut deoarece tu nu vei crede.Mai bine te muti intro sectiune pentru atei.Iar pentru a te terzini un pic tine minte ca si lamenti de sfinita au recunoscut ca in spatele oricarui proiect Este mereu un proiectant deci un Dumnezeu care a creat totul dar pentru personaje ca tine si pentru ca sant finantati continua sa Sustina niste teorii pe care nici macar nu le pot dovedii

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

Da! Sunt de acord ca exista un mare proiectant, dar fac pariu ca ala nu este "dumnezeul" crestinilor, pentru simplul motiv ca Dracu nu a proiectat nimic, sau cu alte cuvinte religia crestina nu vine de la Dumnezeu ci este o facatura diabolica facuta de niste sarlatani in frunte cu un criminal care este slavit ca "apostol"!