| Torah a întrebat:

Faptele Apostolilor 9:7
22:9
làmuriri? respect,

pace.

Răspuns Câştigător
| Alikke a răspuns:

Http://www.allabouttruth.org/romanian/contradictii-in-biblie.htm
Aici ai toate raspunsurile.
Totusi iti voi selecta eu ca sa numai cauti.
"Faptele Apostolilor relateaza de doua ori convertirea lui Pavel pe drumul Damascului. In Fapte 9:7: "Oamenii care-l insoteau, au ramas incremeniti; auzeau in adevar glasul, dar nu vedeau pe nimeni". In Fapte 22:9: "Cei ce erau cu mine, au vazut bine lumina, si s-au infricosat; dar n-au auzit glasul Celui ce vorbea." La prima privire, aceste relatari sunt contradictorii – una spune ca insotitorii lui Pavel au auzit vocea, in timp ce altul spune ca nici o voce nu a fost auzita. Totusi, textul grecesc rezolva aceasta problema. "Constructia verbului "a auzi" (akouo) nu este aceeasi in ambele relatari. In Fapte 9:7 el este folosit la genetiv, iar in Fapte 22:9 la acuzativ. Constructia cu genitivul exprima pur si simplu faptul ca se aude ceva sau anumite sunete ajung la ureche; nu se sugereaza nimic daca persoana intelege ceea ce aduce sau nu. Constructia cu acuzativul, totusi, descrie o auzire care include intelegerea mintala a mesajului spus. De aici devine evident ca aceste doua pasaje nu sunt contradictorii." (W.F. Arndt, Does the Bible Contradict Itself?, pp. 13, 14. ). Prin urmare, Fapte 22:9 nu neaga faptul ca insotitorii lui Pavel au auzit anumite sunete, ci pur si simplu ne spune ca ei nu au inteles sunetele pe care le-au auzit."

| doctorandus a răspuns (pentru Alikke):

Daca pastorii protestanti din SUA si preotii catolici din SUA invata la seminarul teologic ca Biblia contine greseli, ce rost mai au astfel de dezbateri asupra infailibilitatii Bibliei?

| Alikke a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu. Intreaba-l pe cel ce a pus intrebarea.batting eyelashes

| Torah explică (pentru Alikke):

Multam
, am inteles.

| Torah explică (pentru doctorandus):

Nu pun la indoiala infailibilitatea Bibliei!

Vezi, eu cu toata increderea am cerut ajutorul de a fi lamurit, si am fost.

Poate ca multe din contradictiile respective sunt ca si aceasta pe care am vazut-o de recent si nu am avut raspunsul. in Biblie, desi totusi o explicatie plauzibila exista.

Sanatate

Shabbat Shalom

| Alikke a răspuns (pentru Torah):

Cu placere. ^ o ^

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Una din multele contradictii trecute pe http://skepticsannotatedbible.com/contra/by_name.html