| SaveTheNature a întrebat:

Faptul ca Sambata si Duminica e weekend(repaos, odihna), si ziua de Duminica e zi de odihna d.p.d.v religios e o coincidenta?
Peste tot in lume ESTE LA FEL? Dati-mi detalii va rog.
Cum si cand s-a stabilit ca sambata si duminica sa fie weekend?
Excludem exceptiile precum : spitale politie etc -vorbim de fabrici, constructii, servicii etc.
Dau funda pentru cel mai complet raspuns.

14 răspunsuri:
| StefanVLY a răspuns:

Eu ştiu ca duminica este o zi de odihnă pentru că Dumnzeu când a fost lumea, in a 7-a zi (duminica) sa odihnit. Şi sâmbăta este odihnă creeată de oameni, concret doar duminică a fost creată de Dumnezeu ca zi de odihnă. Fundăă?

| tavadaresti a răspuns (pentru StefanVLY):

Fals, punand in contradictie Biblia standardul crestinului e tocmai invers.
De unde ai tu invatatura aceasta(nebiblica)?

| StefanVLY a răspuns (pentru tavadaresti):

Ce vrei să spui prin invers, adica, Dumnezeu nu s-a odihnit duminica? Cred ca tu nu ai invatat.winking

| tavadaresti a răspuns (pentru StefanVLY):

Nici decum in prima zi a saptamanii.

| StefanVLY a răspuns (pentru tavadaresti):

Uite, dacă am greşit undeva îmi pare rau, dar nu vreau să ma cert, ok?

| tavadaresti a răspuns (pentru StefanVLY):

Nici eu nu doresc asta, dar tu tocmai ai facut o afirmatie insa trebuie sa aduci argumente scrise astfel afirmatia ta e eronata, nu trebuie sa ne certam aici ci doar sa aducem argumente la ceea ce am afirmat

| StefanVLY a răspuns (pentru tavadaresti):

Îmi pare rau, dar nu pot aduce argumente, în schimb poate poţi tuthinking happy

| tavadaresti a răspuns (pentru StefanVLY):

Cele 10 porunci(Exod 20) porunca a patra:
8. Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti.
9. Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau.
10. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care este in casa ta.
11. Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o.
Fiind a 7-a zi=>Sambata
Iisus a fost crucificat in a 5-ea zi a saptamanii,, vineri' ziua Pregatirii:
De frica sa nu ramana trupurile pe cruce in timpul Sabatului - caci era ziua Pregatirii, si ziua aceea de Sabat era o zi mare - iudeii au rugat pe Pilat sa zdrobeasca fluierele picioarelor celor rastigniti si sa fie luati de pe cruce. (Ioan.19:31)
Si a inviat in prima zi a saptamani fiind 'duminica":
In ziua dintai a saptamanii, Maria Magdalena s-a dus dis-de-dimineata la mormant, pe cand era inca intuneric; si a vazut ca piatra fusese luata de pe mormant. (Ioan.20:1)
Si tot in aceeasi zi Iisus se arata ucenicilor:
In seara aceleiasi zile, cea dintai a saptamanii, pe cand usile locului unde erau adunati ucenicii erau incuiate, de frica iudeilor, a venit Isus, a stat in mijlocul lor si le-a zis: "Pace voua!" (Ioan.20:19)

| ManStrong a răspuns (pentru StefanVLY):

Pentru un asa raspuns s ar putea sa primesti premiul nobel pentru cea mai mare prostie spusa vreodata de cineva.
Nu stiu insa daca sa inventat acest premiu pina acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Workweek_and_weekend

1 - wikipedia ofera un raspuns destul de complet.
2 - din pacate pentru tine, faptul ca sambata si duminica e weekend nu constituie o dovada pentru zeul tau asa cum vrei tu sa afirmi.
3 - "Dau funda pentru cel mai complet raspuns"... mai corect era sa spui "dau funda celui/celei care imi spune ce vreau sa aud". Asa ai facut pana acum, asa o sa faci si acum si in viitor.
4 - "Peste tot in lume ESTE LA FEL?"... nu.

| Zenit313 a răspuns:

Omul are nevoie de odihna, nu trebuie sa gasim pretexte...si nu este nimic complex.
Pana si robotii au nevoie de odihna!

| milan9 a răspuns (pentru StefanVLY):

Normal este ca un creştin să lase în pace sabatul evreilor (sâmbăta) şi să cinstească cel mai important eveniment din istoria umanităţii - ÎNVIEREA DOMNULUI - eveniment al zilei de Duminica!

Porunca sabatului nu a fost dată creştinilor ci evreilor:
"Acesta este semn veşnic între Mine şi FIII LUI ISRAEL"!
"Să păzească deci FIII lui ISRAEL ziua odihnei..."

Noi creştinii suntem cumva dintre FIII lui ISRAEL? Rânduielile Legii Vechi a evreilor nu mai sunt valabile azi pentru creştini. Această problemă a fost clarificată între apostoli foarte clar în Noul Testament. Tot respectul pentru evrei şi ziua lor de odihnă, dar cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice NU AU FOST MOŞTENITE în creştinism! Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se dezbate acum sa fie 4 zile lucratoare ce ne facem?

| neaivan a răspuns:

La ortodoxi prima zi a saptamani este Duminica (oficial e lunea) De ce tinem ca zi de odihna Duminica? Unul din multele exemple este ca Duminica a Inviat Mantuitorul!