| Danielcristian a întrebat:

Care este ziua de odihna adevarata daca in biblie se spune ca e sambata si peste 90% sau mai mult respectam duminica?

Răspuns Câştigător
| Sarah15is a răspuns:

Sambata este adevarata zi de inchinare. In Biblie scrie intr-o paranteza(la matei sau la marcu ), prima zi este duminica asa ca ziua de inchinare este sambata deoarece in vechiul testament scrie ca in asaptea zi dupa ce Dumnezeu a creiat pamantul a asaptea zi s-a odihnit(sambata). Subliniez ca in biblie nu scrie ca s-a schimbat ziua de inchinare.Si sa-ti mai spun ceva o noua zi nu incepe la miezul noptii(la ora 00:00) ci dupa ce s-a lasat seara fiind ca in biblie scrie ca a fost o seara si o dimineata si asa a trecut ziua intai.

| Danielcristian explică (pentru Sarah15is):

Ce religie aveti dumneavoastra pentru-ca este 1 raspuns pe cinste, se vede ca cititi biblia, sunt de conceptia dumneavoastra, anainte de a citi biblia eram de alta parere dar am gasit an peste 50 de locuri atat an vechiul testament cat si an noul testament ca sambata e ziua binecuvantata si sfintita de dumnezeu, si ca nu omul a fost pentru sabat ci sabatul pentru om, multumesc pentru raspuns.

| RaduMarin a răspuns (pentru Danielcristian):

Daca nu sunt prea impertinent te-as ruga sa citesti un pic si cartea asta, trimite-mi un mesaj dupa ce ai citit macar primele 2 pagini :))

http://www.theamusingbible.com/ in stanga jos gasiti Romanian version

| Danielcristian explică (pentru RaduMarin):

Mnda, leo taxil, un poet hazliu care cam asi bate joc de dumnezeu, mai bine zis un ateu. La scoala nea anvatat ca ne tragem din maimute, Intrebarea mea este de ce maimutele acum an secolul 21 nu mai pot sa nasca un om, de unde se trag maimutele atunci? Daca dumnezeu n-ar exista de ce noi nu putem sa facem macar o clonatie umana sau stiu eu un soarece, stiinta ne duce pe rapa sa uitam de dumnezeu.

| RaduMarin a răspuns (pentru Danielcristian):

Si totusi de ce dumnezeu a facut lumina de doua ori, initial fiind lumina fara sa fie creat soarele si luna.
Intreb si eu asa ca omul!

| Danielcristian explică (pentru RaduMarin):

Dragul meu an geneza capitolul 1 cu versetul 2, 3, 4 zice asa: Pamantul era pustiu si gol, peste fata adincului de ape era intuneric, si duhul lui dumnezeu se misca pe deasupra apelor.
Dumnezeu a zis sa fie lumina, si a fost lumina.
Dumnezeu a vazut ca lumina era buna si dumnezeu a despartit lumina de antuneric, si acum : Dumnezeu a numit lumina zi iar antunericul noapte.
Deci concluzia e asa: nu are de a face soarele cu lumina an nimica, de ex: afara e putin anorat soarele acoperit de nori, este ora 8dimineata e noapte afara daca nu se vede soarele?
Luna si stelele au fost facute pentru lumina nocturna.
altceva tot an geneza spune asa : capitolul 1 cu versetul 14, 15, 16, 17, 18.
Conform bibliei acesta e raspunsul care vi-l pot oferi, iar al stiintei nu ma bag pentru ca aduce blasfemie.

| RaduMarin a răspuns (pentru Danielcristian):

Exceptand faptul ca tu crezi ca lumina nu vine de la soare ci de la Dumnezeu, care chiar in biblie zice ca a facut soarele ca sa lumineze ziua si luna ca sa lumineze noaptea cele doua corupuri celesti au fost facute in ziua a patra pentru a desparti lumina de intuneric.Totusi tot din geneza aflam din cap 1 vers 4 ca dumnezeu a mai despartit odata lumina de intuneric.

Intrebarea e de ce a facut dumnezeu lucrul asta de 2 ori? Prima oara in ziua 1 iar a doua oara in ziua a patra?
Nici nu trebuie sa cercetezi mult biblia, deschizi la prima pagina si deja gasesti franturi de logica.

Tu ai mai citi o carte daca din prima pagina simti ca iti sfideaza logica si inteligenta?

Ar fi bine daca ai mai citi odata versetele 3 4 5 comparandu-le cu 14 15 16 17 18

36 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nimeni nu stie care este ziua cea adevarata de odihna.
In Biblie nu spune niciunde ca este sambata, scrie doar despre Sabat, iar sabat nu inseamna sambata.

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

Incearca sa traduci cuvantul sabat. si dupa aia ajuta-ma daca poti daca nu multumesc frumos.

| Esperança a răspuns (pentru Danielcristian):

Sabat inseamna ziua de odihna!

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

Ai vazut, deci vrei sa stii daca sabat e si ziua sambetei?
An Marcu 15:42, 16:1 vei gasi si raspunsul la ce zi era sabatul,
iar sabat daca cauti traducerea ei completa nu anseamna numai zi de odihna ci si sambata. Multumesc pentru raspuns.

| Esperança a răspuns (pentru Danielcristian):

Odată ce din ebraică se traduce zi de odihnă, pai zi de odihnă este.
Cine ştie când a făcut Dumnezeu pământul şi cine ştie care a fost prima zi de pe pământ?
NIMENI!
Nu este rău că au apărut calendarele după care putem să ne punem în ordine viaţa, însă nimeni nu a fost prezent în prima zi a pământului pentru a putea demonstra când este sâmbătă sau duminică. Dumnezeu a făcut pământul în 6 zile şi a 7-a s-a odihnit şi atunci conform calendarului pe care îl avem noi în România ţinem ziua de odihnă în ziua a 7-a adică Duminică.
însă toate lucrurile astea sunt pură tradiţie şi nu contează ziua în care ţii ziua de odihnă, pentru că ziua Domnului trebuie să fie în fiecare zi, ziua de odihnă este o zi în care tu să poţi să te odihneşti că dacă nu ar fi fost nici aia ai fi muncit tot timpul.
Unde se poate odihni un om mai bine dacă nu în Casa Domnului?
Aşadar nu mai lua Biblia după ureche, ci studiaz-o cu deamanuntul cerând înţelepciune de la Dumnezeu.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu ma odihnesc in toate zilele care se termina cu "i"+samabata si duminica.

| Woodenpints91 a răspuns:

Eu mă odihnesc în fieare zi. Nu vreau să risc şi să fac pacate.

| Danielcristian explică (pentru Woodenpints91):

laughing tare cel mai tare raspuns, dar nu prea m-ai ajutat, happy din pilda eu trebuie sa muncesc sa-mi cresc copii si am nevoie sa ma si odihnesc, asi face ca si tine de nasi avea griji pe cap happy

| RaduMarin a răspuns (pentru Woodenpints91):

Bine faci laughing

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Danielcristian):

Păi eu nu am copii, şi nici nu am de gând să am vreodată.
Poţi să-i pui să muncească în locul tău, în timp ce tu te răsfeţi cu bere şi ţâţe.

| Danielcristian explică (pentru Woodenpints91):

Pacat de raspunsul dat, am sa ma rog pentru tine sa nu ajungi la necaz si sa-l cauti pe dumnezeu. Esti ateu?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Danielcristian):

Stai liniştit, nu am să ajung în halul ăsta, încât să cer ajutor de la cineva inexistent. Eu nu cer nici macar ajutorul oamenilor, deci nu voi apela niciodată la zei.
Probabil că sunt ateu... oricum mie nu prea-mi pasă de religie, credinţa, dumnezei. Mi se rupe de toate.

| morningstar a răspuns (pentru Woodenpints91):

Cel mai bine, fiecare zi e o zi de odihna laughing

| Danielcristian explică (pentru Woodenpints91):

Ok, dar oricum dupa cum vad eu si atei sunt interesa-ti de religie altfel n-ar intra pe blog la editia religie, numai ca nu doriti sa recunoasteti ca undeva acolo an fundul inimi va framanta ceva.
Mantuirea e personala nu te pot eu salva ci doar ajuta sa crezi an ISUS care sa jerfit pentru noi toti.
Uita-te daca vrei la clipul asta http://youtu.be/1qlAO30Ffmg.

Sa te ajute dumnezeu sa nu mori anpacat salutari.

| Danielcristian explică (pentru morningstar):

Da daca esti lenes, dar nu mi-ai raspuns la intrebare mea.

| morningstar a răspuns (pentru Danielcristian):

Nu te-ai prins ca glumeam. Probabil ai sa te astepti sa iti spun ce zi de odihna respect. Dar nu am sa fac asta. Iti spun doar ca in Imparatia lui Dumnezeu nu vor intra doar cei care au respectat o zi sau nu. Nu asta este clasificarea pe care Dumnezeu o va face. Nu este conditia de intrare in Rai. Astea sunt lucruri de care ne impiedicam noi, oamenii, Dumnezeu cere o inima curata si viata daruita Lui.

| Danielcristian explică (pentru morningstar):

Asa este ai perfecta dreptate sunt multe de amplinit, nu e de ajuns doar sa respectam cele 10 porunci pe langa ele mai e nevoie de multe altele, dar avand an vedere ca peste 90% tin duminica de aia mam plasat doar pe ziua de odihna, daca cineva nu stie ca sabatul este ziua lasata de Dumnezeu sai pot arata adevarul biblic.

Mi-asi dori sa putem mosteni cu toti imparatia lui dumnezeu, am foarte multi prieteni ortodoxi, penticostali, cumnati musulmani si cumnat baptist iar dintre care toti sustin ca duminica e ziua lasata de Dumnezeu, pe ce se bazeaza'? nici ei nu stiu pentru-ca in biblie nu gasesc sa-mi arate.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Danielcristian):

Nu mă frământă absolut nimic. Intru aici pentru a mă distra şi ca să fac mişto de alţii. Intru la categoria asta cum intru la oricare de pe TPU, nu-mi pasă mie de zei şi religii.

| morningstar a răspuns (pentru Danielcristian):

Cred ca nu respectarea zilei de odihna ne duce in Paradis. Noi ne impiedicam in aspecte ca acestea in loc sa ne unim si sa vestim Evanghelia asa cum ni s-a cerut. Nu aducerea sau lipsa argumentelor este importanta ci dorinta de a chema oamenii la mantuire si implinirea voii lui Dumnezeu. Si eu am multi prieteni de multe religii dar intotdeauna am ales sa ne respectam si sa discutam subiectele care ne unesc, nu faptul ca eu tin ca zi de odihna duminica iar ei sambata, duminica sau nicio zi. Adevarata maturitate nu consta in teoria sustinuta ci in unitatea dintre noi.

| Danielcristian explică (pentru morningstar):

Da Irina asa este, cea ce tu spui e perfect si eu am prieteni neamuri de multe religi dar macar incerc sai ajut si sa le spun, sau sa le arat adevarata zi de odihna binecuvintata si sfintita de Dumnezeu.

Nu poti sa fi 99% cu Dumnezeu si 1% cu cel rau, asa cum nu poti sluji la doi stapani in acelasi timp.
De acea subliniez ziua de odihna pentru oameni pentru-ca, in Isaia 58:13 spune asa. Daca iti vei opri piciorul in ziua Sabatului, ca sa nu-ti faci gusturile tale in ziua mea cea sfinta; daca Sabatul va fi desfatarea ta, ca sa sfintesti pe Domnul, slavindu-l, si daca-lvei cinsti, neurmind caile tale, nein-deletnicindu-te cu treburile tale si nedadindu-te la flecarii, atunci te vei putea desfata in domnul, si eu te voi sui pe inaltimile tarii, te voi face sa te bucuri de mostenirea tatalui tau iacov; caci gura Domnului a vorbit.

Draga mea spune-mi daca nu-ti place acest verset unic, eu il ador.

Iar al doilea problema ar fi hrana pe care noi nu o putem savura caci pacatuim.

Isaia 66; 17 o sa gasiti ceva interesant pentru hrana, de asemenea levetic 11, iar daca dumneata o sa-mi zici ca este in vechiul testament si ca nu mai e valabil atuncia nici cele 10 porunci nu trebuie sa le mai respectam.

| morningstar a răspuns (pentru Danielcristian):

Eu inteleg ca vrei sa aduci argumente, dar nu astea ma intereseaza. Ti-am spus ca scopul meu nu este acela de a-mi insira principiile si de a ma contrazice cu cei de alte religii. Nu aduce niciun folos. Nu ca nu as putea sa fac asta; dar discutiile fara sfarsit nu schimba nimic. Sunt incredintata ca alegerea mea este una binecuvantata de Dumnezeu iar mie imi ramane decat sa ma apropii de El. Ceea ce sfatuiesc pe oricine sa faca.

| Danielcristian explică (pentru morningstar):

Ok asa se te ajute dumnezeu

| Danielcristian explică (pentru morningstar):

Ok

| Sarah15is a răspuns:

Sabatul nu inseamna sambata dar cum am si scris in raspuns intr-o paranteza din biblie scrie clar ca prima zi este duminica asa ca ziua de inchinare este sambata deoarece la facerea lumi scrie ca a saptea zi s-a odihnit dumnezeu si a lasat ca zi de odihna (zi de inchinare).

| MasterYoda a răspuns:

Luni

| Bad2Fast a răspuns:

Cea cotidiana ii Duminica, Cea religioasa ii sambata asa ca iti recomand Duminica pentru ca apoi incepe din nou o intreaga saptamana plina de momente frumoase si triste si putina oboseala...

| Danielcristian explică (pentru Bad2Fast):

happy frumos, daca sambata e cea religioasa si nu duminica o sa-mi pierd mantuirea nu? Pentruca daca nu respect sambata ca e ziua lasata de dumnezeu anseamna ca nul slujesc pe dumnezeu, atunci pe cine slujesc?

| Bad2Fast a răspuns (pentru Danielcristian):

laughing nu stiu

| Mihai_Dragota_1987 a răspuns:

Salut. Adevarata zi de odihna este Duminica. Din toata istoria religioasa cel mai important moment nu este facerea lumii sau a omului sau potopul sau iesirea evreilor din Egipt sau mai stiu eu ce...
Omul este coroana a creatiei. Totul a fost facut pentru el. A cazut in pacat si a murit. Posibilitatea de a se repune in sansa de a invia(mantuire sau mergere la Dumnezeu) a fost cand Iisus Hristos ca Dumnezeu intrupat a fost rastignit si a inviat. Deci Invierea e cea mai importanta. In zi de Duminica. Deci de asta cinstim Duminica...e cea mai importanta zi pentru om...din punct de vedere religios