| YukyTsukiyomi a întrebat:

Funda! Ce este sfintenia?

Răspuns Câştigător
| vitbsk a răspuns:

Sfinţenia este o stare harică, la care ajung oamenii, care se curăţă de patimi şi de pornirile nărăvaşe ale trupului prin post, rugăciune şi dreaptă socoteală.

Sfinţii, transformă trupul lor în Templu în care locuieşte Duhul Sfânt, toate preocupările lor sunt îndreptate spre desluşirea adevărului revelat şi spre a afla darurile(talanţii), cu care au fost înzestraţi la botez, de Dumnezeu pentru a ajuta oamenii şi pentru a înmulţi slava Sa, în lume.
Sfinţenia transcede lucrurile materiale şi schimbă optica Sfântului, care reuşeşte să cunoască făgăduinţele Împărăţiei Cerurilor, încă de pe pământ, trăind în chip îngeresc.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=tlNG3xDHehw

A fi sfant inseamna a fi pus deoparte pentru Dumnezeu. Sfintenia este podoaba Casei Domnului.A cultiva roada Duhului Sfant in viata ta: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia. Dupa roade ii veti cunoaste.

| Raniia a răspuns:

Sfintenia este o pozitie in Dumnezeu, o stare.Cand Dumnezeu sfinteste pe cineva sau ceva, acel om, sau loc, sau lucru, devine sfant, separat de toate celelalte pentru Dumnezeu.Aceasta include doua aspecte.Primul aspectbig grinomnul te pune deoparte.Al doilea aspect: El te pune deoparte pentru El Insusi. Daca ai separat anumite lucruri de altele, aceasta nu inseamna neaparat ca ti le-ai pus deoparte pentru tine. In aceasta privinta, Dumnezeu te pune deoparte pentru El Insusi, pentru scopul sau sfant.Astfel,tu esti sfant.De asemenea,cand prezenta lui Dumnezeu vine peste cineva sau cand prezenta lui Dumnezeu vine intr-un loc,asa cum a fost pe muntele Sinai,in VT, locul respectiv devine sfantTemplul din VT era sfant pentru ca prezenta lui Dumnezeu era acolo, iar Domnul a pus deoparte locul acela pentru El. Unii credinciosi confunda sfintenia cu neprihanirea, spunand ca nu este nici o diferenta intre cele doua. Sfintenia nu este totuna cu neprihanirea, iar diferentele dintre cele doua trebuie evidentiate.

| martzian a răspuns:

Daca veti studia Scriptura veti descoperi ca termenul "sfant" este in ebraica "qâdôsh qâdôsh" (a fi curat dpv moral, consacrat, pus deoparte, dedicat) iar in greaca "hagios"(pur, curat, fara vina din punct de vedere moral, consacrat – pus deoparte).

Dumnezeu ne cere: „Fiti sfinti, caci Eu sunt sfant". (1 Petru 1:16)

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Din punct de vedere al Bibliei sfinţenia transmite ideea de curăţenie, puritate, separare de ce este necurat.

| vitbsk a răspuns:

"De ce sa ne complicam? "

Pentru că există şi aşa zişi "sfinţi", "profeţi", "harismatici", lideri de secte, care, încearcă să sară treptele duhovniciei, afişând o falsă pioşenie, crezând că îl pot fenta pe Dumnezeu sau că lor li se cuvin anumite virtuţi pentru ceea ce fac.

Pe astfel de oameni diavolul îi ia în primire şi îi înşeală cu felurite semne şi pseudo minuni ca să atragă spre pierzare cât mai mulţi oameni.

Unii dintre ei ajung, de se îndreaptă către Iad cu Biblia în mână.

De aceea trebuie făcută o diferenţiere între Sfinţenie şi Înşelare, prin prezentarea modului de vieţuire.

| costis a răspuns (pentru vitbsk):

Iti admir rabdarea.

| vitbsk a răspuns (pentru costis):

Chiar nu am darul acesta, deci nu ai ce admira.

| Defreyor20 a răspuns:

Sfant e cel care rabda pina la urma, ura pacatului pina la moarte.