| anonim_4396 a întrebat:

Cand se pierde sfintenia?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sfinti nu putem fi nici unul, dar o relatie stransa de prietenie cu Dumnezeu se pierde in momentul in care nu mai aplicam ce invatam in viata.

| milan9 a răspuns:

Sfinţi sunt numiţi de Scriptură cei care urmează fidel învăţăturile Fiului lui Dumnezeu şi rămân în harul încredinţat lor prin Biserica lăsată de Hristos!
Iată şi din Sfânta Scriptură mărturii în acest sens:

Iuda 1, 14 "Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu ZECILE DE MII DE SFINŢI ai Lui,"

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- II Tes. 1, 10 " Când va veni să se preamărească întru sfinţii Săi şi să fie privit cu uimire de către toţi cei ce au crezut, pentru că mărturia noastră către voi a găsit crezare în ziua aceea."

- I Tes. 3, 13 " Spre întărirea inimilor voastre, ca să fiţi fără de prihană întru sfinţenie, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, la venirea Domnului nostru Iisus Hristos, cu toţi sfinţii Săi."
- Iov 15, 15 " Dacă Dumnezeu nu are încredere în sfinţii Săi şi dacă cerurile nu sunt destul de curate înaintea ochilor Săi,"
- Solomon 4, 15 " Neamurile văd, dar nu pricep nimic şi nu-şi bat capul cu aşa ceva, că adică harul lui Dumnezeu şi mila Lui sunt cu aleşii Săi şi că poartă grijă de sfinţii Săi." Etc...

- Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea luptând pentru voi în rugăciunile sale, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, nu încetăm să ne rugăm pentru voi şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

Prin cinstirea sfinţilor, noi îi luăm pe sfinţi ca rugători alături de noi către Dumnezeu, îi sensibilizăm, pentru ca alături de ei rugăciunea noastră să fie mai puternică, mai vie, şi încrederea noastră la fel... (căci "mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului").
"RUGĂCIUNILE SFINŢILOR" din Apocalipsa 8, 3 nu sunt altceva decât intervenţii ale sfinţilor în numele celor care au nevoie de ajutor de la Dumnezeu.

De 2000 de ani, creştinii i-au văzut pe sfinţi, pe oamenii drepţi, ca fiind persoane ale căror rugăciuni sunt ascultate de Dumnezeu.

| Nicoleta a răspuns:

Sfintenie in ce sens?
Teoretic omnul isi pierde sfintenia atunci cand se indeparteaza de Dumnezeu si actioneaza impotriva Lui ( prin pacate- de obicei facute cu buna stiinta).

| NGheorghe a răspuns (pentru Nicoleta):

"actioneaza impotriva Lui" - cam destul de vagă expresia asta. Se poate si mai simplu si mai coerent:
Dumnezeu i-a zis: "Creşteţi şi vă înmulţiţi; şi stăpâniţi peste peştii, peste păsări, si peste toate animalele "
GRESALA (pacatul) pe care il fac oamenii este ca ei nu se multumesc sa fie STAPANI doar peste pamant si animale ci vor sa isi depaseasca limita si VOR SA STAPANEASCA PESTE ALTI OAMENI... Cel mai simplu este sa stapanesti peste propri copii speriandu-i cu bau-bau, babe-hârce etc -care practic sunt niste minciuni bine inoculate... si apoi parintii lor se mira ca acesti copii sunt bolnavi si cu psihicul distrus, sau invers: sunt sanatosi si se simt bine doar daca zilnic isi doboara colegii.

| ErrorFound a răspuns (pentru NGheorghe):

Si care este diferenta intre bau-bau si Dumnezeu? Din cate stiu eu bau bau nu a omorat pe nimeni.

| NGheorghe a răspuns (pentru ErrorFound):

Zici ca bau-bau nu a omorat pe nimenii? Ok. Desi eu sunt de alta parere, si de fapt asta este religie: bau-bau este o minciuna folosita ca sa dezorientezi o persoana (mica si neajutorata) si este doar inceputul "bataii de joc", si ceea ce se intampla de fapt se numeste: distrugerea gandirii unui copil atunci cand are un "instinct al drepatii" foarte bine dezvoltat. Daca iei o prajitura si o imparti in doua, intotdeauna doi copii se vor certa de la partea mai mare happy, poti sa folosesti si liniarul si tot va fi o cearta de la partea mai mare... iar daca chiar nu crezi ca partea pentru care se cearta este mai mare atunci poti sa folosesti un cantar. Vei avea surprize. Aceasta cu bau-bau este o problema din categoria "creste-ti" : ca sunt multe minciunile prin care un copil este obligat (prin convingere adica "indoctrinare") sa creada ca viata lui este in pericol, pentru ca aceasta este singura metoda de a-l reduce la tacere atunci cand a sesizat o nedreptate pe care o imputa parintilor(si o imputa intotdeauna cand parintii lasa impresia ca ii blocheaza dezvoltarea ), si ca sa nu mai vorbeasca mult... pac! minciuna in locul unei explicatii banale; scopul lui bau-bau nu este sa il obligi pe un copil sa nu plece in "zone periculoase" pentru ca poti inchide usa cu cheia sau etc, ci ca sa il faci sa taca chiar daca are dreptate.(bataie de joc!)
Din categoria "inmultiti-va" face parte minciuna: "te-a adus barza"(si fiecare cultura si traditie are cate o minciuna in domeniu, nu este una ci sute: te-a gasit sub copac, la usa, ai coborat pe horn; exista si minciuni moderne: "te-a adus trenul, ca trenul aduce pe toata lumea! - este si cea mai tare explicatie pe care am auzit-o vreodata).Nu stiu cata experienta de viata ai dar un copil nu intreaba niciodata: "cine l-a adus?" numai daca este pus de altii (persoane mature) ca sa intrebe. Ce fain ii sa iti baci joc de un copil credul, iar daca cauti pe TPU cuvantul "soacra" vei vedea doar problele, cearta si scandal... soacra este o persoana care vrea ca sexul sa se faca in trei si isi revendica un loc bazandu-se pe alte minciuni si indoctrinari; (indoctrinarea care a dus la convingerea ca anumite persoane reusesc intotdeauna sa insele pe altii acum face posibila si necesara prezenta soacrei sau a altora- manipulare in familie)
Cum vezi sunt multe alte minciuni prin care un copil este redus la tacere... nu doar bau-bau (si le gasesti usor pentru ca se impart in categorii :
1. religios este "cresteti" si dupa IPPavlov este "instinct de autoaparere". Nu este simplu dar nici greu de inteles pentru ca "creierul" este cel care pune pe tava informatiile: "jumatatea de prajitura mai mare" un copil o vede distorsionata iar copilului ii apartine DOAR DECIZIA (daca nu ii place, daca nu ii este foame, daca se autoconsidera prea mic pentru partea mare sau in semn de recunoatinta pentru un ajutor primit - copilul poate alege intentionat partea mai mica )

2religios este "inmultiti-va" dupa Pavlov este "instinct de reproducere". Identic "creierul iti pune pe tava" toate informatiile" si toata lumea "simte" ce i se potriveste si "vezi cu ochii tai" ca poti sa duci o conversatie de negociere si planuri in doi, cu anumite persoane de sex opus, "vezi cu ochii tai" ca aici toate celelalte persoane sunt in plus, "vezi cu ochii tai" ca anumite persoane au intentii provizorii. DECIZIA ITI APARTINE! Traiesti intr-o lume in care cei casatoriti care nu au facut alegeri personale ci dincontra au aceptat hotararile luate de altii (parinti, prieteni, soacre) incep sa taca ca practic nu au ce sa vorbeasca fara sa se dea de gol. Cine ia o decizie este si responsabil pentru decizia luata, si trage cu dintii ca sa iasa bine, in schimb cei care nu au luat nicio decizie sunt "responsabili doar teoretic" pentru ca in actele lor se vede iresponsabilitatea lor, iar fata de copii lor sunt idem (bau-bau, baba cloanța... si dă-i râs! ce prosti si creduli sunt copii, măi măi). (si cat de repede se imbolnavesc acesi copii prostiti-- as completa eu, asa doar din experienta personala, ca am avut destui vecini si prieteni care sa-i vad ca se plang, sau sa ma considere pe mine si pe altii norocosi )
3Pavlov a observat ca animalele isi apara specia, el facand studii doar pe animale, religos este "stapanesti peste pamant si animale" adica la varsta maturitatii oamenii sunt cu adevarat liberi. Dar cata vreme unora le convine sa fie "sclavi" si sa pupe in fund pe stapanii lor. Stapanii aceștea sunt alti oameni care au ales sa propage frica si spaima cu scopul de a se numii "sef de trib", "senator" etc (ma refer la persoane ce se vad superioare si care in general fac legi si dreptate, dar pe ei nu se pedepsesc daca nu respecta ceea ce trebuie sa respecte TOATA LUMEA.) Ba mai mult daca au reusit sa prosteasca doi-trei "sclavi" pe care i-a speriat cu niste minciuni (din ce in ce mai "moderne" : "inflatia" este o minciuna, pentru ca este foarte usor de controlat, "cancerul" alta minciuna), deci daca i-au speriat si pe unii atunci de ce sa nu-si incerce norocul si sa te sprerie si pe tine... si toata viata lor inventeaza minciuni din ce in ce mai sistematice pana reusesc. EI CAUTA SA STAPANEASCA PESTE ALTII PENTRU CA TRAIESC CU IMPRESIA CA POT SA REUSEASCA SI CHIAR ESTE BINE DACA REUSESC (mie imi suna cam a adevarat satanism si a minciuna pe față, că ceea ce fac unii creduli, speriati si izolati cu propria lor viata, ii treaba lor in sensul ca pe mine si pe tine nu te afecteaza ci cel mult pe parintii lor).
Cresti te inmultesti (iti faci familia ta) si esti liber. Asta are coerenta, ai o gandire capabila de a descoperii si pedepsi pe cei care triseaza, si de fapt este sensul vietii. Creierul aici iti pune pe tava tot ce ai nevoie iar tu alegi. Decizia iti apartine: ori dreptate doar pentru unii ori dreptate pentru toata lumea.
Ca altceva oricum nu ai ce sa faci, eventual sa vorbesti tampenii: Un copil nu ar raspunde niciodata, ci doar dac este silit, la intrebarea tampita: "Pe cine iubesti mai mult? Pe mama sau pe tata?" Mama si tata sunt doua persoane complet diferite, cu o gandire complet diferita(mai ales cea emotionala) ca nu poti, este imposibil sa faci o diferenta, si apoi sunt singuriele persoane de pe lume pe care un copil le poate forta sa dea raspunsuri responsabile.
Stiu ca te intimideaza anumiti credinciosi care nu au pic de logica, ei vorbesc ca si cum ar spune niste poezii pentru ca ei nu si-au dat inca seama ca religia (crestina) inseamna sa crezi si sa acctionezi in anumite feluri pana esti copil, pentru ca in timp (10-14ani) sa iti dai seama ca NU AI DE ALES (cum tu poti sa "trimiti la gara" pe cineva care se amesteca in treaba ta sau incearca sa te sperie, asa si altii pot sa te trimita pe tine sa-ti vezi de treaba atunci cand vrei sa profiti de naivitatea unor persoane care nu sunt naive). Eu nu te oblig sa crezi ca acea paralela intre biblie si Pavlov ar fi acelasi lucru: Ceea ce este "zis de D-zeu" este tradus in limbajul modern de catre Pavlov ca "instinct". Nu ii greu sa observi ca omul se naste cu propria minte care este ca si un Windows, omul trebuie corupt ca sa spuna minciuni; sau indoctrinat ca este bine sa spuna minciuni, intr-un cuvant trebuie "virusat" ca ca sa spuna minciuni. Dar virusul acesta este foarte usor de eliminat pentru ca este foarte usor de aratat ca persoana "virusata" care declara minciuni este dependenta si subjugata continu de catre cei care i-au corupt si indoctrinat: ei nu au doar avantaje pentru ca mintesc pentru ca exista si dezavantaje care sunt enorme (lumea se imprieteneste si profita de pe corupti atata vreme cat au functii dupa care nu ii mai cunosc: ii si normal sa ii uiti pe magari!). Ia incearca sa ma sperii pe mine si sa ma duci in eroare sa vedem daca vei reusii sa ma faci pe mine sa iti spal ciorapii--- chiar si pe bani. (Ce ai zice daca nu voi accepta nici chiar daca aceasta ar insemna propriul tau faliment. Mai vei pierde vremea cu teste? Tu decizi!)

| Maxim96 a răspuns:

Cand omul face pacate, Duhul Sfant se departeaza de el si omul nu mai este salasul Duhului Sfant ci salas al duhului rau si al pacatului.

| RisenLight a răspuns:

Sfintenia sau harul sunt lucruri care tin doar de deschiderea noastra sufleteasca catre Dumnezeu.Acest har ni se da insa depinde de noi cat de deschisi suntem asupra lui.
Tine de trairea individuala in Dumnezeu.
Nu stiu, eu sincer simt bucuria asta cand renunt la ceva al meu pentru cineva care are nevoie sau cand ajut pe cineva. Atunci simt in mare parte acel ceva ce imi creeaza o stare de spirit mai deosebita.
Totusi nu pot fi ipocrit si sa spun ca peste noapte fac doar acte de caritate si sunt mare filantrop.Insa atunci cand Dumnezeu imi iveste o ocazie cat de mica si fac acest lucru ma simt mai bine.

| sticla09 a răspuns:

Arata-mi intai un sfant si pe urma iti raspund.

| hrisca a răspuns:

Atunci cand faci sex prima oara