| andreisergiu123456789 a întrebat:

Gradina Edenului a fost un loc pământesc material și supus timpului pământean sau la fel ca raiul?

Argumente susținute de scriptura doresc.

17 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Niciuna. Grădina Edenului n-a fost supusa timpului pamantesc si nici stricaciunii ci a fost material si spiritual intr-un mod perfect, înainte de cădere. După căderea ontologică a creației stricăciunea a afectat toată creația.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Buna intrebare! In cartea Facerii, gradina Eden este numita rai in mod direct in capitolul 2 versetul 9 si capitolul 3 versetele 3 si 8.Mai mult decat atat, putem deduce ca Edenul era un spatiu paradisiac datorita prezentei Pomului Cunoasterii Binelui si Raului, iar dupa parerea mea un astfel de pom nu se poate afla decat intr-un spatiu paradisiac.Nu in ultimul rand, stim ca Adam si Eva au fost izgoniti din Gradina Edenului dupa pacatul stramosesc, ceea ce parca ar da o idee de sacralitate gradinii.

| andreisergiu123456789 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Multumesc tu zici ceva, Sppin zice altceva, vine altul si spune ca nu aveti dreptate niciunul, oare zeul asta interesant vede ca biblia lui e extrem d einterpretabila si practic aproape nicio informatie nu e stiuta concret?

In loc sa fie un singur inteles si imposibil de interpretat de o minte umana, apraope toata biblia e scrisa in interpretari, o grama de pareri nimic concret.Destept zeu ce sa spun.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Cu toate ca eu as zice ca intelegerea unui text care este inspirat de o divinitate suprema ar avea sens doar daca il provoaca pe om sa cerceteze si sa contemple, nu voi spune asta din moment ce stiu ca tu nu crezi.Insa cunoasterea clara si obiectiva a aspectelor aduse de tine in discutie nu sunt necesare pentru Mantuire.Aspectele din Biblie legate de Mantuire sunt destul de clare, restul, descoperi daca ai fascinatia asta.Adica eu nu cred ca este crucial sa cunosti cert raspunsul la intrebarea pe care ai pus-o, dar poate fi fascinant sa aflii sau sa incerci sa aflii raspunsul.De fapt, mie mi se pare mai interesant asa.

| andreisergiu123456789 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Tocmai ce ti se pare tie neinteresant, e necesar pentru oamenii de stiinta, care daca geneza ar avea un singur sens, ar putea zice daca biblia e sau nu reala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Biblia are doar un singur sens. Dacă mulți nu o pricep... Biblia e ușor de înțeles dacă o citești cu scopul de a o împlini și de a te lua după Biblie, nu sa dai tu Biblia dupa tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea e că Edenul a fost un loc de pe pământ, bazat pe Biblie. În Biblie, în Geneza 2:11 scrie de un râu care înconjoară o țară. Acest râu ieșea din Eden. La fel și râul Ghihon menționat în versetul 13 care înconjura toată țara Cuș și la fel și râul Tigru menționat în versetul 14 care curgea la răsăritul Asiriei.

| andreisergiu123456789 explică (pentru anonim_4396):

Bun deci a fost un loc de pe pământ, insa Adam și Eva în Eden erau nemuritori?

In biblie ne este menționat pomul vieții și pomul cunoștinței binelui și râului. Au mâncat vreodată ei din pomul vieții?

Ma interesează aceasta informație, daca Adam și Eva erau nemuritori sau nu, fiindca nu-mi dau seama dacă cei 930 de ani ai lui Adam se socotesc de la ieșirea din gradina edenului sau de la facerea lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Pai, Adam și Eva nu au fost nemuritori, chiar este precizat în Biblie cand a murit Adam, după 930 de ani de la crearea lui.

Nu știu dacă Adam și Eva au mâncat din pomul vieții, nu am găsit sa fie precizat pe undeva.

Nu erau nemuritori, anii lui se socotesc de la facerea lui ptc scrie în Geneza 5:5 ca toate zilele pe care le-a trăit Adam au fost de 930 de ani, nu a zis ca de atunci a ieșit din Eden

| andreisergiu123456789 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Dacă fi citit Biblia ai fi vazut ca scrie clar ca n-au mancat din pomul vietii. Și da, ei erau nemuritori înainte să păcătuiască precum zice Pavel în Romani 5:12 ("De aceea, precum printr-un om a intrat păcatul în lume şi prin păcat moartea, aşa şi moartea a trecut la toţi oamenii, pentru că toţi au păcătuit în el.")

Dacă prin păcat a intrat moartea în lume reiese clar și logic că fără păcat n-ar fi existat nici moartea (deci nemurire)

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

El se refera daca erau nemuritori atunci cand i-a creat Dumnezeu, iar raspunsul este că da, erau nemuritori pana sa pacatuiasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ba nu. A întrebat dacă au fost nemuritori și după a zis că nu știe la ce se refera ca Adam a avut 930 de ani.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, eu așa am înțeles. Mi s-a parut destul de evident ca dupa n-au fost avand in vedere ca a murit lmao. Nici nu prea inteleg care era scopul intrebarii

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Știu, dar dacă era vorba de nemurirea lor atât timp cât au fost în eden, nu mai spunea de anii lui Adam. Nu stiu, oricum, nu prea are importanță

| Pocait01 a răspuns:

Grădina Edenului a fost un loc pământesc nesupus stricăciunii("trecerii timpului pământean", îmbătrânirii dacă la asta te referi) pentru că Dumnezeu a sădit-o, era un loc al Său: "Apoi, Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, și a pus acolo pe omul pe care-l întocmise."

P.S. Biblia spune: "plata păcatului este moartea" Rom. 6:23 Deci dacă nu au păcătuit au trăit în veșnicie Adam și Eva.

Gen 2:16-17 Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: „Poți să mănânci după plăcere din orice pom din grădină,
dar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit."
Ce s-a întâmplat în ziua când au mâncat din pomul respectiv? S-au despărțit de Dumnezeu, se ascundeau de El și El i-a alungat.
Nu știm de când sunt numărați cei 930 de ani ai lui Adam, dar nu ar fi avut sens ca numărătoarea să fi început pe când era încă în veșnicie. Versete precum Gen. 5:5, 8, 11 sunt pentru a ne arăta că Dumnezeu nu a glumit când a spus că dacă nu vrem să-L ascultăm și astfel să depindem de El și de lucrurile bune pe care le-a făcut PENTRU NOI, vom muri negreșit.
Uite o întrebare a cărei răspuns îl găsești în Biblie: De ce ne-a creat Dumnezeu?

| Effy35 a răspuns:

Există multe indicii că Grădina Edenului era un loc pământesc și se afla în Ierusalim.