| Idris a întrebat:

Haideti crestinilor, curaj! V-am adresat doua intrebari dar vad ca nu va inghesuiti sa raspundeti. Insa cand e de vorbit aiurea si vorbit vrute si nevrute nu va mai dati rand. Oare nu va vede nimeni dintre cei care va sustin si sunt de acord cu voi?

12 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Da. Unde? Cat e halatu?

| oprescudorin11 a răspuns:

Vorbesti despre contradictii in Biblie?
Esenta ei ai priceput-o?
Biblia nu este abecedarul tau!
Trebuie sa citesti mult mai mult, ca sa interpretezi sau sa ai ocazia sa te 'nedumeresti'.
Nu ca as fi impotriva analizei ca la scoala a unui text, pe logici 'aritmetice'. Biblia este o carte, care altceva trebuie sa trezeasca in oameni, nu bazaconii de acest gen.
Incearca sa te concentrezi pe ESENTA si lasa mai deoparte exprimarea si traducerile imperfecte, datorate trecerii atator MILENII de la conceperea ei!
Sau vezi de scoala ta, nu esti bun de cercetator al profunzimilor, altfel. Crede-ma!
Joaca-te pe jocuri care-ti sunt la nivelul tau!
Daca nu? Atnci ai rabdarea sa intelegi! Asta nu apare in timp! Nu exista exponent la orice cifra, care sa nu fie ca tine!
S-au recirculat demult, BIBLIA EXISTA!

| Idris explică (pentru oprescudorin11):

Ideea este ca ceea ce biblia trebuie sa trezeasca in oameni nu prea trezeste si ce sa vezi, mai mult stinge. Biblia este o resursa reala pentru ateism.

"nu esti bun de cercetator al profunzimilor" - E numai vina mea ca dumnezeul biblic la care tu te inchini nu m-a creat in asa fel incat sa ii inteleg mesajul si ceea ce a scris in biblie, pentru ca mai apoi sa ma osandeasca.

A'udhoo billah. Caut adapost la Allah. Cu adevarat analogia pe care am facut-o este doar pentru a exemplifica si eu nu cred ca Dumnezeu (Allah) m-ar fi creat in asa fel incat sa nu fiu capabil sa inteleg ceea ce doreste sa zica, acela este doar crezul vostru.

| Idris explică (pentru Idris):

Oprescudorin11 si altii. Crestini ortodoxi sau ai diferitelor secte. Prin a predica falsa credinta si falsul mesaj, nu faceti decat sa va bateti cu propriile arme. Minciuna nu va rezista niciodata. Singura solutie, este sa predicati adevarata credinta si sa va intoarceti voi insiva la ea, pentru ca altfel in cel mai scurt timp va ramane de crestinism doar numele, iar voi nu veti mai avea nici un ajutor in acea Zi, daca nu va treziti.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Idris):

Adapostul ni-l stabilim intotdeauna, acolo unde-l gasim.Asta nu ne impiedica sa le distrugem altora adapostul pe care ei il au!
Numai ca ni se pare ca nu seamana cu al nostru? Asta ne deranjeaza?
Ce oroare!
Daca tu nu ai avea o mana, vrei sa le-o tai si celorlalti?
Poate ai alte calitati (insa).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Idris):

Recunosc si eu ca am categorii intregi de oameni, de care nu m-as apropia! Nu sunt pregatit si basta!
Dar imi rezerv dreptul sa trec pe celalalt trotuar fara a-i deranja, fara a-i convinge de convingerile mele, sunt nepregatit pentru asta! Mai mult:au dreptul sa fie ceea ce sunt!
E destul loc sub soare pentru alde toti!
Dumnezeul meu la care ma rog si ma inchin, nu mi-a transmis (nu pricep eu cel putin) ca trebuie sa interzic cuiva, de alta credinta sau necredinta, sa-si spuna parerea(alta decat a mea), cata vreme e de buna intentie. Nici nu m-a obligat cuiva sa-i tai piciorul, in cazul in care eu nu-l am. Vorbim aforistic si eufemistic!
Asta era ideea!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca vrei sa-ti raspunda, trebuie sa pui intrebari mai simple.
Cine era tatal lui Cain, cine l-a omorat pe Abel, etc.
Adica lucruri care se gasesc pe primele doua pagini din Biblie.

| BogdantheDreamer a răspuns:

La aceasta categorie majoritatea intrebarilor sunt adresate total impotriva crestinilor.
A fi ateu, a fi diferit nu inseamna a denigra valorile morale ale celor care nu sunt de aceiasi parte a baricadei ca si tine.
Tu daca esti ateu, sau musulman e ok. Este optiunea ta.Nu voi cauta pasaje dubioase din Coran sau legi ale fizici, pentru a-ti da peste nas cu ele.
Eu vad toate intrebarile de aici. Raspund doar la acele care merita, iar cele care au scopul mai sus mentionat sau sunt sub mediocru nici nu ma obosesc.
Daca doriti sa discutam despre crestinism, discutam civilizat intr-o maniera elevata. Dar in momentul cand vin indivizi ca "TraiesteClipa" si spun: Constantin cel Mare a fost un criminal", "Saul a fost un psihopat", Iisus a fost un "evreu care plutea pe garla", are rost sa dezvoltam subiectul? Bineinteles ca nu.
Sper ca ai inteles ce am incercat sa explic.

| Idris explică (pentru BogdantheDreamer):

Eu nu am nici o idee preconceputa Bogdan. Ma intelegi gresit. Doar am adresat o intrebare la care doresc raspuns. Ce este impotriva ta (daca esti crestin) a iti adresa o intrebare din propria ta carte?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Este insa adevarat ca Iisus vorbea si acestora! Pe multi i-a VINDECAT!
Nu intotdeauna cerea ca moneda de schimb Credinta!
Dar ai dreptate ca ELOCINTA si fermitatea mesajului! Doamne ajuta!