| Mădă0611 a întrebat:

Heeeeei! Am o intrebare cam ciudata. Penticostalii cred in vraji?

35 răspunsuri:
| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Nu zici, dar te gandesti, iei in calcul si bebelu, si cand pui problema cum am pus-o eu, poti pleca linistit, fara vreun strop de regret. Am sarit ideea ca oricum lumea nu e demna de vreun copil de-al meu. laughing
E ca si cum incepi o relatie, cu gandul si dorinta sa fie serioasa si de durata, dar nu te gandesti "ba, unde o sa stam"? Trebuie sa te gandesti la asta, altfel dai dovada de neimplicare, neimplcare e sinonim cu nesinceritate in cazul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai, dar initial vezi daca e posibila relatia, tu ti-ai instant asta e teist deci nu il vreau ca imi indoctrineaza copilul, adica fara sa dai vreo sansa relatie, practic nu ai nicio idee despre cum e el ca persoana nu? Daca am dreptate chestia aceea poarta numele de prejudecata, pentru ca inainte sa-ti pui problema unei case de exemplu, iti pui problema cum e persoana x, e rezonabil, imi respecta deciziile, e o persoana cu care se poate discuta? Evident daca religia lui a fost cauza care a facut "relatia imposibila", e faptul ca pentru tine a contat mai mult ce conceptie despre lume are decat ce fel de persoana e, nu zic ca e rau, dar acest gen de gandire o manifesta un om inchis la minte fara suparare, cum am zis inainte sa pui o asfel de problema care tine de viitor incerci sa vezi daca in PREZENT sunt sanse de o relatie. Si din ce imi d-au seama cam toate astea sunt cauzate de frica si prejudecata... cum am zis nu mi-o lua in nume de rau, dar la cum ai pus problema asa vad eu situatia. Uite faptul ca o persoana are o anumita conceptie nu il face bigot, eu sunt ortodox de exemplu cu toate astea am concepti care nu-s tocmai ortodoxe, si asta nu ma face mai putin ortodox din moment ce sunt afiliat al acelui cult si frecventez biserica, ideea e ca " nu judeca o carte dupa coperta"

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Nu de prejudecata e vorba, ca eu plac o persoana dupa ce o foarte cercetez, si cand o cercetez de tot, imi trece.
E doar logica. Vrei ca cel pe care il iubesti sa fie ferit de rau. Ca si crestin, cum poti face asta? Crestinandu-l, nu? Restul e can-can.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Vrei ca cel pe care il iubesti sa fie ferit de rau. Ca si crestin, cum poti face asta? Crestinandu-l, nu? "
Depinde, am auzit de cazuri de cupluri crestin - musulman, cineva pe TPU mai de mult spunea ca bunicul sau era ateu iar bunica sa crestina, dar ea nu il presa cu asta, in acest caz e vorba de respect, nu poti "salva" cu forta...

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Da, si eu am vazut cupluri crestin-musulman, si ea, romanca, purta batic cum poarta musulmancele laughing, copiii aveau nume gen Amos si... thinking ceva nume din asta evreiesc, musulman. Cat despre bunicii respectivei persoane, la vremea la care erau de avut copii, nu se stiau cate se stiu acum despre psihic. Eu de cand stiu ca draci si suflet nu exista, nu mi-e frica de intuneric, imi era foarte frica de morti, dupa ce a murit bunicu, vreo 2 ani am dormit cu televizorul pornit; nu mai cred in draci, vraji, blesteme, treaba aia cu 7 generatii, chestii care iti iau linistea psihica.