| AlexandraNenu a întrebat:

Hei. sunt foarte atrasa de chestiile legate de biblie: demoni, îngeri, iad, rai... Am inceput sa citesc biblia pentru informatii mai concrete, dar deja am citit jumatate si nu zice nimic de iad, demoni... Imi poate spune cineva chestii despre demoni, iad, lucifer, abadon, etc?

Răspuns Câştigător
| 0Alexander0 a răspuns:

Mie mi se pare ca pe masura ce citesti biblia, gasesti mai multe intrebari decat raspunsuri.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand, la evrei nu era cu rai si iad, iar cand mureai fie ramaneai mort, fie te duceai in Sheol (acolo se duceau si cei buni, si cei rai), eventual urma invierea trupului pentru judecata, tot pe Pamant.

La evrei Satan era un inger al lui Dumnezeu, iar ingerii nu pot decat sa asculte de Dumnezeu. Dumnezeu il folosea pe post de procuror.

| untu a răspuns:

Citeste mai departe capitol cu capitol pana la sfarsit si atunci vei intelege si vei gasi raspunsul la toate intrebarile!

| 0Alexander0 a răspuns (pentru untu):

Mie mi se pare ca pe masura ce citesti biblia, gasesti mai multe intrebari decat raspunsuri.

| 0Alexander0 a răspuns:

Poti pur si simplu sa cauti pe google.

| TheSpell a răspuns:

Nu cred că scopul bibliei este să ofere informaţii despre iad şi demoni.
Poţi citii cărţi satanice dacă eşti atrasă de lucruri ca astea.
Da un search pe google şi găseşti tot ce ai nevoie.
Baftă!

| popecu a răspuns:

Ar trebui sa se subinteleaga din biblie. Cauta pe google sau youtube.