| aureu a întrebat:

Hei! Sunt putin zguduita am auzit la bunicul meu (de religie ortodoxa)ca nu exista Dumnezeu si ca este doar un fals... Oare asa o fi sau era putin beat bunicul meu?

Răspuns Câştigător
| robby212 a răspuns:

Hristos a Inviat!

Nu te supara.Dar bunicul tau are vreo dovada cum ca Domnul si Dumnezeu nostru, Atotputernicul, Imparatul Maririi...e greu sa zic acest cuvant...nu exista? Spune-i sa-ti demonstreze.Nu crede tot ce auzi, mai ales daca e si de la un bunic in stare de ebrietate.Stai linistit(a), Domnul e sus si ne vede.Multi or sa zica, ca e adevarat.Userii gen :ateismulstareanaturalaaomulu si alti atei.Dar crede-ma, nu e asa, ca sa poti sta de vorba pe acest site, la categoria Religie trebuie sa intri cu curedinta puternica in Dumnezeu, pentru a nu fi daramat de "inteligentii" atei.O sa primesti jigniri gen "estei sclav, nu poti gandi pentru tine, indocrinat etc.".Nu le pune la suflet! Domnul este sus si vede pe toti! Numai bine, Doamne ajuta!

115 răspunsuri:
| adywow a răspuns:

Fiecare e indreptatit sa creada ce vrea.Nimeni nu te poate obliga sa crezi in Dumnezeu, este pur si simplu cum simti tu

| EmaS a răspuns:

O fi ateu!

| aureu explică (pentru EmaS):

Poate dac il intreb nu-mi raspunde ca de fiecare data

| EmaS a răspuns (pentru aureu):

Dumnezeu exista si El te iubeste atat de mult incat a dat pe Fiul Sau la moarte ca sa plateasca pentru pacatele tale.

| Tomanecre a răspuns:

Bunicul tau este un om trecut prin viata, si care stie ce vorbeste!
Ai face bine sa-l asculti!
Daca crezi ca exista, inseamna ca ai probleme cu intelegerea corecta a cuvantului A EXISTA!
Pentru asta iti recomand DEXUL:
http://dexonline.ro/definitie/a%20exista

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

rolling on the floor "Dar bunicul tau are vreo dovada cum ca Domnul si Dumnezeu nostru, Atotputernicul, Imparatul Maririi...e greu sa zic acest cuvant...nu exista?", si parca era "nu judeca sa nu fii judecat" thinking

| cristy3991 a răspuns (pentru robby212):

Dar tu ai vreo dovada ca exista? si nu imi spune ca biblia ca ma faci sa rad.

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristy3991):

Intai dovedeste tu ca nu exista, asa functioneaza logica teista/crestina. laughing

| Lizzu a răspuns:

Fiecare in lumea asta mare, crede ceea ce SIMTE sa creada.
Fiecare are adevarul sau, indiferent de cum stau lucrurile.

| aureu explică (pentru robby212):

Mersi mult pentru raspuns si nu ma supar de ce miei zis de bunicu

| Tomanecre a răspuns (pentru robby212):

Inexistenta nu se cere a fi dovedita, din cauza ca este intotdeauna evidenta!
De dovedit se dovedesc si se explica doar lucrurile EXISTENTE!

| Tomanecre a răspuns (pentru Mădă0611):

Teismul nu are nimic de-a face cu logica ...ci cu lipsa ei!
De credinta asa a proasta, ai auzit?
Sau credinta ta se bazeaza pe dovezi STIINTIFICE?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Tomanecre):

laughing Ce vorbesti? Tot ce e in biblie si in mintea teistilor e logic. Deci, dovedeste-le ca nu exista dumnezeu, ca asa trebuie, sa dovedesti negatia, nu afirmatia b-)

| cristy3991 a răspuns (pentru Mădă0611):

Niste intrebari puse la puleala de niste adolescenti imaturi doar pentru a fi bagati in seama. Corecteaza-ma daca gresesc!

| Tomanecre a răspuns:

Mai fata de ce i-ai dat aluia funda?
Nu vezi ca bate campii?
Inexistenta nu se cere dovedita, si nici explicata, de dovedit trebuie dovedita INTOTDEAUNA existenta!
Tu ai citit in DEX ce inseamna cuvantul a exista?
Ti-am dat si un link de ce nu l-ai citit?
Sau este mai usor pentru capsorul tau sa creada totul decat sa invete ca sa STIE totul?
De ce asculti de nmiste ciocoflenderi pe care nu-i cunosti, si nu asculti de bunicul tau care te iubeste si iti vrea intotdeauna binele?
In Mos Craciun si in iepuras, mai crezi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristy3991):

Cam ai dreptate.

| aureu explică (pentru Tomanecre):

Sti ceva nu ma intereseaza de ce zici tu ce vroiai tu funda laughing))))

| Tomanecre a răspuns (pentru Mădă0611):

Ceee?
Ai citit vreodata Biblia?
Poi atunci daca totul e logic de ce nu accepti faptul ca Dumnezeu il numeste pe Hristos cca fiind Diavol, (vezi Apoc 12, 12) iar Christos singur se recunoaste ca fiind Lucifer (vezi Apoc 22.16) si mai zice chiar Dumnezeu sa-l ucizi pe cel care face minuni ca sa fie crezut drept Dumnezeu adica pe cei ca si Christos? (vezi Deuteronom 13.1) Ti se par logice versetele acestea?
Poi daca DA, atunci de ce nu respecti continutul lor?

| Tomanecre a răspuns (pentru aureu):

Ma fluier pe funda ta! Mie-mi pasa doare de faptul ca nu ai citit definitia cuvantului A EXISTA, sau poate l-ai citit si nu esti suficient de inteligenta ca sa-l intelegi?

| aureu explică (pentru Tomanecre):

laughing)))))))))) poate ma confunzi cu tinelaughing)))))))))

| Mădă0611 a răspuns (pentru Tomanecre):

Tu vrei sa zici ca esti ateu? laughing Esti cam pe langa. Esti atat de ocupat sa ataci ca mare parte din minte, cea care se ocupa cu intelegerea, e amortita. Cred ca ar fi cazul sa incep sa nu mai apar ateii straight face

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai ce am judecat?

| robby212 a răspuns (pentru Tomanecre):

" si mai zice chiar Dumnezeu sa-l ucizi pe cel care face minuni ca sa fie crezut drept Dumnezeu adica pe cei ca si Christos? (vezi Deuteronom 13.1) Ti se par logice versetele acestea?"
El este Dumnezeu! Crezi ca nu ar fi putut sa le demonstreze fariseilor ca El este Dumnezeu inviind pe cineva in fata lor? Putea, dar atunci nu ar mai fi fost rastignit si noi nu am mai fi fost mantuiti.Hristos nu este Diavol, te-ai apucat si tu dupa Burebista? Domnul cel Tare si Puternic, acesta este Hristosul, Fiul Domnului celui Preainalt.

| Zenicide a răspuns:

Atunci bunicul tau e genul de om cu care iti face placere sa stai la o bere laughing

| milan9 a răspuns (pentru Tomanecre):

Şi spui că ceea ce nu vezi e întotdeauna evident că nu există? Slabă judecată. Atunci nici Columb n-ar fi descoperit America, şi nici un om de ştiinţă n-ar fi descoperit nimic dacă nu ar fi căutat un rezultat sau o teorie ce la un moment dat nu exista încă...

,, Absenţa" curentului electric este întotdeauna,, vizibilă" cu ochiul liber? dar ia bagă tu degetele să vezi ce repede te trezeşti la realitate...

| andreiush25 a răspuns:

Woaw il respect enorm pe bunicul tau...Nu prea vezi atei la generatiile astea.
Fetito tu crezi in ce vrei, bunicul tau nici nu cred ca isi bate capul cu tine.Ia-te dupa toti utilizatorii de pe TPU si mult noroc in viata.Si dumnezeu sa te ajute.
A da..nu exista dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| aureu explică (pentru andreiush25):

Dar tu esti ateu?

Răspuns utilizator avertizat