| WhatheWow a întrebat:

Am postat cu putin timp in urma, o intrebare despre o eventuala religie unica pentru omenire si cei mai multi au spus ca religia ortodoxa ar fi cea mai potrivita si singura adevarata. Oare sa fie doar din cauza ca la noi in tara e o religie majoritara sau e cea mai aproape de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| tarik44 a răspuns:

Speranta unui Om in Dumnezeu. Este ca si aceea a unui copil de 3 ani in Mos Craciun.

Bisericile Inghit anual sume uriase. In Timp ce oamenii mor de foame. Preotii sau parintii spirituali cum le ziceti, Au scopurile lor. Credeti ca ii intereseaza de voi? Ii intereseaza portofelul vostru. Dar na asta e. va rugati ca prostii la Dumnezeu. Te ameninta unul cu pistolul tu te rogi la Dumnezeu in loc sa fugi. Ca vine dumnezeu din cer si te salveaza. laughing Astea sunt povesti pentru adormit copii cu Dumnezeu, Allah, Buddha. ETC.

| WhatheWow explică (pentru tarik44):

Ai dreptate Tarik, si se mai dusmanesc intre ele, adica religiile. Oameni ca tine, care au trecut prin ce au trecut stiu mai bine.

| tarik44 a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu mam rugat si la Dumnezeu si la Allah. Si nu m-a ajutat nicunul. Era sa mai si mor. dar na. Acum. Nu condamn pe nimeni. Credeti in ce vreti.

43 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Exact cum ai intuit, religia de care apartine ii este ce-a mai bine inoculata si tot ea il "apropie" mai mult de Dumnezeu.

| danut a răspuns:

Si asa nu mai intelegem nimic, de exemplu unul zice ca toate religile sunt bune (crestine), cam la gramada, nu? Unul spune ca...ei se trag din apostoli, da dar au uitat sa citeasca ca Dumnezeu a prezis schimbarea a 7 Biserici pana la vremea sfarsitului, sa cred ce zic unii sau sa-L cred pe Dumezeu? Unii spun ca doar cu iubirea facem totul, si atunci de ce Isus Hristos a spus ca El nu a venit sa STRICE LEGEA (cele 10 porunci) ci sa o IMPLINEASCA? Unii se vor majoritari si gata ei sunt cei mai buni. De ce sa nu ascultam ce spune Dumnezeu cu privire le acest subiect: Apocalispsa 14, 12. "Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus."
Cumva spune Biblia de o anume religie? Nicidecum ci ne spune ce trebuie sa faca un adevarat credincios care are adevarata CREDINTA: 1 Sa respecte poruncile Morale sau Cele 10 porunci si 2) sa aiba credinta LUI Isus Hristos (nu in Isus ci cea pe care a lasat-o ucenicilor Lui). Concluzie: care religie INDEPLINESTE IN TOATALITATE aceste conditii este ADEVARATA religie. Fara bataie, contradictii, judecati sau suparare. Sa auzim numai de bine.

| DragosConstantin a răspuns:

Normal ca au spus ca religia ortodoxa este cea mai potrivita si singura adevarata, deoarece toti care au zis asta sunt ortodoxi, daca era vorba sa se afle intr-o alta religie spuneau ca acea este cea mai potrivita si singura adevarata...Romania este o tara suficient de religioasa, dar in acelasi timp este o tara foarte foarte slab dezvoltata deci de aici iti poti pune o intrebarehappyNu vreau sa spun ca Romania este cum este din cauza religiei, dar religia este UNA dintre factorii care impiedica dezvoltarea tarii.

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow explică (pentru U2lrish):

E foarte adevarat ce-ai spus; si original.Mi-a placut!

| DragosConstantin a răspuns (pentru U2lrish):

Asa vezi tu lucruriile...eu le vad in felul meu.

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow explică (pentru DragosConstantin):

Eu nu cred vreo religie de la noi e o piedica in calea dezvoltarii.

| hereo a răspuns:

Ortodocsii nu stiu altceva decat sa faca videoclipuri mincinoase, decat sa spuna marturii false impotriva aproapelui sau -vezi rasp.lui @Allrc24Orthodox si nu are cum sa fie ortodxa apropiata de Biblie cand ei au infatisari omenesti, cand sarbatoresc oameni si ii venereaza mai rau ca pe Dumnezeu.
Au sarbatori de nu le mai stii numarul, tocmai deceea preotul ia salariu de la stat (asta pe langa spagile si banii furati de la enoriasi creduli), pentru ca daca ar fi sa munceasca cand sa se mai duca la servici cand in fiecare zi este cate un "sfant".
Si daca luam frumos Biblia vom vedea acest mare adevar:
"Nu oricine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri. Multi Imi vor zice in ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am proorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?" Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege" (Mat. 7:21-23).

Romani 1:23 şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare.
25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin.

Matei 23:13 Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi închideţi oamenilor Împărăţia cerurilor: nici voi nu intraţi în ea, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi să intre.

14 Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi mâncaţi casele văduvelor, în timp ce, de ochii lumii, faceţi rugăciuni lungi; de aceea veţi lua o mai mare osândă.
15 Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi înconjuraţi marea şi pământul ca să faceţi un tovarăş de credinţă; şi, după ce a ajuns tovarăş de credinţă, faceţi din el un fiu al gheenei, de două ori mai rău decât sunteţi voi înşivă.

Evanghelia dupa Luca 20:46 „Păziţi-vă de cărturari, cărora le place să se plimbe în haine lungi şi să le facă lumea plecăciuni prin pieţe; ei umblă după scaunele dintâi în sinagogi şi după locurile dintâi la ospeţe

47 şi casele văduvelor le mănâncă, în timp ce, de ochii lumii, fac rugăciuni lungi. De aceea vor lua o mai mare osândă."

Isaia 1 13 Nu mai aduceţi daruri de mâncare nefolositoare, căci Mi-e scârbă de tămâie! Nu vreau luni noi, Sabate şi adunări de sărbătoare, nu pot să văd nelegiuirea unită cu sărbătoarea!

14 Urăsc lunile voastre cele noi şi praznicele voastre; Mi-au ajuns o povară, nu le mai pot suferi.

15 Când vă întindeţi mâinile, Îmi întorc ochii de la voi; şi oricât de mult v-aţi ruga, n-ascult, căci mâinile vă sunt pline de sânge.

(Cate crime a facut ortodoxismul in trecut, in legatura cu cei care au parasit aceasta religie sau impotriva celor care s-au ridicat sa o critice, numai ei stiu)

| WhatheWow explică (pentru hereo):

E un joc murdar si meschin, ai dreptate, dar asta tine de educatie si nu face decit sa provoace un soi de respingere a religiei, oricare ar fi ea. Nu putem doar sa aducem argumente si nu sa incercam sa murdarim traditiile altora?

| hereo a răspuns (pentru WhatheWow):

Din moment ce ei murdaresc credinta altor persoane, consider ca pot si eu spune tot ce stiu despre ei.

| danay72 a răspuns:

Religia adevarata conform Bibliei, trebuie sa indeplineasca anumite cerinte biblice.De exemplu, sa se iubeasca unii pe altii.Ioan13:34,35.Acesta este un criteriu de baza, iubirea dintre adevaratii crestini, dar manifestata si fata de ceilalti oameni.Crezi ca religia ortodoxa indeplineste acesta cerinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e majoritara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E majoritara.

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns:

Singura credinta adevarata este cea ortodoxa care a ramas neschimbata de 2000 de ani. Ortodoxia este Biserica cea Sfanta a lui Hristos, Domnul si Dumnezeul nostru. Dogmele ortodoxiei sunt neclintite de 2000 de ani exact asa cum au fost stabilite la sinoadele ecumenice

http://ortodoxie.3x.ro/......enice.html

apoi s-au desprins catolicii cazand in erezii grave.
http://www.credo.ro/catolicism.php

iar apoi mult mai tarziu protestantii care s-au afundat si mai mult.

Fa o comparatie.
ortodoxie:
http://www.youtube.com/watch?v=GTiYsfz4S7Q&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=YjNRcKapV5M
http://www.youtube.com/watch?v=Da1YXdy7ZeY
http://www.youtube.com/watch?v=4MgCZan_ErQ

sectari:
http://www.youtube.com/watch?v=AvEU7cpr9PQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=eShUJ_NFx8Y&feature=related

Nu exista mantuire in afara ortodoxiei.
http://deveghepatriei.wordpress.com/......nu-exista/

| hereo a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Doar atat stiu sa faca ortodocsii sa minta lumea cu fel si fel de vidoclipuri.Ai vreo dovada ca acolo sunt penticostali?
Ia fa tu o comparatie:

Ortodoxie:
http://www.youtube.com/watch?v=jTEU6Tl1hyY

http://www.youtube.com/watch?v=dxtSTqKDRiE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=h_bkIth5DbU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=EB-HLMVJGus

http://www.libertatea.ro/......96039.html

Penticostali:
http://www.youtube.com/watch?v=VgLk-kFL2UI

http://www.youtube.com/watch?v=AbajecHGLLg

Deci nu mai veni cu clipuri facute tot de voi, ortodocsii, pentru a ii denigra.
Mereu aruncati gunoiul in curtea vecinului cand voi sunteti plini de mocirla.

@Filosoficus sunt doar 2 motive mari si late.
1.Pentru ca e majoritara
2.Pentru ca asa sunt ei invatati de catre preoti ca religia ortodoxa este singura adevarata.
De ce? Pentru ca asa o scrie in "sfanta traditie" deoarece acolo au scris preotii tot ce le-a convenit lor.
Intr-adevar ortodoxismul este foarte vechi, dar nici paganii nu sunt noi.
Daca studiezii cu atentia religia ortodoxa vei vedea ca la baza are invataturi false si pagane.
Nu trebuie sa spun de ce pentru ca traim intr-o tara ortodoxa si toate aceste lucruri ies la suprafata in fiecare zi mai mult si mai mult.

| tarik44 a răspuns:

Din Cauza ca e majoritara la noi in tara.

Si Catolici zic ca sunt apropiati ei cei mai mult de D-nzeu si Babtisti zic la fel, etc...

Domina Prostia in Aceasta lume de rahat.

| 1997biju a răspuns:

Toate religiile cristine sunt bune dar eu zic ca cea mai adegvata este cea Cristina

| catalina62572 a răspuns:

nu stiu din ce religie faci tu parte, normal ca fiecare religie sustine ca e cea adevarata, dupa parerea mea este aceea care se bazeaza pe biblie si care pune in practica cea ce D-zeu vrea de la noi. Evangelia va fi propovaduita in toate colturile lumi.ar fi fost mult mai bine sa fi existat una singura asa macar nu mai intram in polemica cu nimeni si nu mai existau ateei. nicaieri nu scrie caci daca religia cea majoritara care este cea catolica ar fi cea adevarata.in rangul papei la vatican,ca sa speculat sau nu,sa aflat ca ar fi fost si monarhi pedofili, aici ce parere ai religia lor de ex este cea adevarata pe cind in biblie scrie sa nu comiti adulter, preacurvie, bigamie, homosexualitate, etc.eu cred ca nici o religie nu mai respecta ceea ce e scris in biblie, normal nu sintem sfinti dar, nici ateei.

| tarik44 a răspuns (pentru catalina62572):

Bine Zis.

| catalina62572 a răspuns (pentru catalina62572):

Nu numai ca domina prostia, dar nu mai exista un respect, o educatie. toate conflictele aste pentru religi duc numai polemica, eu nu stiu zau unde se va ajunge.de D-Zeu vb multi dar putini il iubesc sau respecta in ziua de azi, oameni sint mai preocupati de alte treburi nu de religie.Macar aceei ce cred sa creada in continuare iar cei atei sa stea la o parte.

| WhatheWow explică (pentru catalina62572):

Religia mea e Stiinta, draga; asa ca nu ma poti acuza de subiectivism.

| Thunderstruck a răspuns (pentru catalina62572):

Daca erai musulman spuneai ca religia adevarata "dupa parerea mea este aceea care se bazeaza pe coran si care pun in practica cea ce Alah vera de la noi". Totul tine din ce religie faci parte. Draga mea, de ce sa nu mai existe atei daca ar fi doar o religie? Tin sa te anunt ca ateismul nu-i o religie, asa ca daca ar fi o religie ateii ar nega-o pe aceea.Ce-i asa greu? Tu crezi ca nu-s foarte multi preoti ortodocsi care si ei comit adulter, homosexualitate? Nu tine de religie, tine de tine, sa-ti intre bine in cap.

| catalina62572 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ferestete de flecairile lumesti si de impotrivirea stiintei, pe care au marturisit-o unii si au ajuns pe calea pierzari, au ratacit cu privire la credinta,.nu ne temem de cei ce ne ucid trupul, ei nu ne pot ucide sufletul.Cu toata stiinta lor de ce nu sint capabili sa puna capat dezastrelor? Sau cine poate modifica ceva ce bunul D-zeu a creat?

| WhatheWow explică (pentru catalina62572):

Daca Dumnezeu care "ne iubeste" nu poate, atunci crezi ca putem noi, niste simpli muritori?

| catalina62572 a răspuns (pentru WhatheWow):

Tu ai precizat de stiinta da, eu ti-am raspuns caci D-zeu este mai presus ca si oameni de stiinta, pentru caci toate create de el sint si vor ramine.or cite mari eforturi ar face ei pe plan global totul reese esuat, asta fiind demonstratia ca cineva acolo sus a cladit ceva ce nimeni aici jos nu poate dobori.Noi dupa cum zici sintem muritori sintem "nimic".nu putem indrepta nimic, chiar daca El a creat stimb.D-zeu ne iubeste cu siguranta, dar nu este el respunzator de toate dezastrele umane.

| catalina62572 a răspuns (pentru tarik44):

multumesc pentru raspuns.Pai vezi, atitea polemici pentru ce? putem noi oare sa schimbam sau sa adaugam ceva, la ce a creat s-au lasat D-zeu? stiu ca se cam gasesc "multi" sa se arunce asa cu cite un raspuns dar cine stie, sau mai bine zis, nimeni nu se intreaba ce parere ar avea D-zeu de toate aceste polemici? noi habar nu avem nici ceea ce va aduce ziua de miine.

| CezaraCorina a răspuns:

Hm. Cu aceast intrebare m-ai provocat si voi incerca sa iti dau o replica buna. Deci religiile sunt diversificate, ele nereprezentand mai mult decat interpretari diferite a Bibliei... sa privim la diferitele religii care exisa in lume astazi. Unele religii spun ca, daca nu esti membru al religiei lor, vei merge in iad. Deoarece aceste religii sunt mai mult de una si o persoana nu poate apartine la mai mult de o religie, putem prezice ca toate sufletele merg in iad (valabil pentru ce-i care cred in toate elucubratiile in materie de religie )... As zice ca e utopic sa fie o religie unica. Din punctul meu de vedere. nu prea conteaza religia, cine e credincios e si cu asta basta! In extenso, tin sa iti spun ca eu aunt atee si nu prea. vreau sa ma implic in ceea ce nu cunosc, dar stiinta e una peste tot in lume! Eu consider ca e cea adevarata. Un mare ganditor, am un lapsus ca as zice numele, spune ca religia si stiinta vor sa explice existenta lui Dumnezeu pe cai diferite, doar ca ( opinia mea): religia se bazeaza pe o teorie iar stiinta in marea majoritate pe dovezi...