| aureu a întrebat:

Hei! Sunt putin zguduita am auzit la bunicul meu (de religie ortodoxa)ca nu exista Dumnezeu si ca este doar un fals... Oare asa o fi sau era putin beat bunicul meu?

Răspuns Câştigător
| robby212 a răspuns:

Hristos a Inviat!

Nu te supara.Dar bunicul tau are vreo dovada cum ca Domnul si Dumnezeu nostru, Atotputernicul, Imparatul Maririi...e greu sa zic acest cuvant...nu exista? Spune-i sa-ti demonstreze.Nu crede tot ce auzi, mai ales daca e si de la un bunic in stare de ebrietate.Stai linistit(a), Domnul e sus si ne vede.Multi or sa zica, ca e adevarat.Userii gen :ateismulstareanaturalaaomulu si alti atei.Dar crede-ma, nu e asa, ca sa poti sta de vorba pe acest site, la categoria Religie trebuie sa intri cu curedinta puternica in Dumnezeu, pentru a nu fi daramat de "inteligentii" atei.O sa primesti jigniri gen "estei sclav, nu poti gandi pentru tine, indocrinat etc.".Nu le pune la suflet! Domnul este sus si vede pe toti! Numai bine, Doamne ajuta!

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

rolling on the floor "Dar bunicul tau are vreo dovada cum ca Domnul si Dumnezeu nostru, Atotputernicul, Imparatul Maririi...e greu sa zic acest cuvant...nu exista?", si parca era "nu judeca sa nu fii judecat" thinking

| cristy3991 a răspuns (pentru robby212):

Dar tu ai vreo dovada ca exista? si nu imi spune ca biblia ca ma faci sa rad.

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristy3991):

Intai dovedeste tu ca nu exista, asa functioneaza logica teista/crestina. laughing

| aureu explică (pentru robby212):

Mersi mult pentru raspuns si nu ma supar de ce miei zis de bunicu

| Tomanecre a răspuns (pentru robby212):

Inexistenta nu se cere a fi dovedita, din cauza ca este intotdeauna evidenta!
De dovedit se dovedesc si se explica doar lucrurile EXISTENTE!

| Tomanecre a răspuns (pentru Mădă0611):

Teismul nu are nimic de-a face cu logica ...ci cu lipsa ei!
De credinta asa a proasta, ai auzit?
Sau credinta ta se bazeaza pe dovezi STIINTIFICE?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Tomanecre):

laughing Ce vorbesti? Tot ce e in biblie si in mintea teistilor e logic. Deci, dovedeste-le ca nu exista dumnezeu, ca asa trebuie, sa dovedesti negatia, nu afirmatia b-)

| cristy3991 a răspuns (pentru Mădă0611):

Niste intrebari puse la puleala de niste adolescenti imaturi doar pentru a fi bagati in seama. Corecteaza-ma daca gresesc!

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristy3991):

Cam ai dreptate.

| Tomanecre a răspuns (pentru Mădă0611):

Ceee?
Ai citit vreodata Biblia?
Poi atunci daca totul e logic de ce nu accepti faptul ca Dumnezeu il numeste pe Hristos cca fiind Diavol, (vezi Apoc 12, 12) iar Christos singur se recunoaste ca fiind Lucifer (vezi Apoc 22.16) si mai zice chiar Dumnezeu sa-l ucizi pe cel care face minuni ca sa fie crezut drept Dumnezeu adica pe cei ca si Christos? (vezi Deuteronom 13.1) Ti se par logice versetele acestea?
Poi daca DA, atunci de ce nu respecti continutul lor?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Tomanecre):

Tu vrei sa zici ca esti ateu? laughing Esti cam pe langa. Esti atat de ocupat sa ataci ca mare parte din minte, cea care se ocupa cu intelegerea, e amortita. Cred ca ar fi cazul sa incep sa nu mai apar ateii straight face

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai ce am judecat?

| robby212 a răspuns (pentru Tomanecre):

" si mai zice chiar Dumnezeu sa-l ucizi pe cel care face minuni ca sa fie crezut drept Dumnezeu adica pe cei ca si Christos? (vezi Deuteronom 13.1) Ti se par logice versetele acestea?"
El este Dumnezeu! Crezi ca nu ar fi putut sa le demonstreze fariseilor ca El este Dumnezeu inviind pe cineva in fata lor? Putea, dar atunci nu ar mai fi fost rastignit si noi nu am mai fi fost mantuiti.Hristos nu este Diavol, te-ai apucat si tu dupa Burebista? Domnul cel Tare si Puternic, acesta este Hristosul, Fiul Domnului celui Preainalt.

| milan9 a răspuns (pentru Tomanecre):

Şi spui că ceea ce nu vezi e întotdeauna evident că nu există? Slabă judecată. Atunci nici Columb n-ar fi descoperit America, şi nici un om de ştiinţă n-ar fi descoperit nimic dacă nu ar fi căutat un rezultat sau o teorie ce la un moment dat nu exista încă...

,, Absenţa" curentului electric este întotdeauna,, vizibilă" cu ochiul liber? dar ia bagă tu degetele să vezi ce repede te trezeşti la realitate...

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

"pentru a nu fi daramat de "inteligentii" atei.O sa primesti jigniri gen".
Si in caz ca nu te-ai prins la prima parte, cel care afirma ceva trebuie sa dovedeasca ceva, nu cel care neaga. Tu zici "am o guma Turbo in buzunar", eu spun ca n-ai, si tu imi ceri sa dovedesc ca n-ai? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| aureu explică (pentru DemonaMortiss):

Dar voi ateiii in ce credeti Doamne iarta-ma in mos craciun?

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru DemonaMortiss):

yawn
Mai citeste o data ce am zis, sau de cate ori e nevoie, probabil de multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DemonaMortiss):

Mada e atee se pare ca face misto de voilaughing

| Nucreeed a răspuns (pentru aureu):

Dar cine a zis ca trebuie sa crezi intr'o zeitate sau un mit? Sa crezi in tine este d'ajuns!
RESPECT BUNICU'!

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu pot dovedi.Dar nici tu nu poti dovedi ca nu exista. Oricate dovezi v-as aduce, tot nu e de ajuns.Nici fariseilor, Invierea lui Lazar, vindecarea orbului, Invierea fetei acelui om, nu au fost de ajuns. Oticat v-as da, tot nu e bine, asa ca...E problema voastra inc e credeti.Dar tu poti dovedi ca nu exista?

| Tomanecre a răspuns (pentru robby212):

Dar cine este Hristosul tinand cont de faptul ca pe Isus nu-l chema asa. si de fapt traducerea lui Hristos este UNSUL, (intr-o functie inalta) iar sarmanul rabin Isus nu a fost uns in nicio functie ci eventual pe gura dupa ce a mancat o ciosvarta de oaie!
In plus de asta Isus nu a fost niciun un fiu de Domn ci un amarat de taran analfabet care are o origine incerta, unii contemporani cu el, spun ca tatal lui nu era inalt ci era si ala un amarat de soldat roman. pe nume Tiberius Abdes Pandira!
Asa ca despre ce/cine vorbim?
Spune cumva undeva "Domnul Dumnezeu" ca are un fiu?
Poi unde si cand a fost botezul, ca doar nu l-a lasat sa fie Pagan?
Asa ca la care Hristos te referi?

| Thunderstruck a răspuns (pentru robby212):

Te-as omori cu pietre. Oamenii ca tine nu merita sa traiasca.

| Tomanecre a răspuns (pentru robby212):

Dumnezeu nu are nevoie sa demonstreze nimic altceva decat ca... EXISTA!

| Tomanecre a răspuns (pentru milan9):

Eu am impresia ca ai visat!
Unde am vorbit/postat eu de "vazut"?

| robby212 a răspuns (pentru Tomanecre):

Iisus este Fiul Dumnezeului cel Viu! El este Hristosul, Mesia.
"Poi unde si cand a fost botezul, ca doar nu l-a lasat sa fie Pagan?"
Dumnezeu este Dumnezeu, crezi ca daca nu a fost botezat crestineste, nu putea fi Dumnezeu! El a fost, este si va fi Dumnezeul ce Viu! Calea, Adevarul si Viata!

"In plus de asta Isus nu a fost niciun un fiu de Domn ci un amarat de taran analfabet care are o origine incerta, unii contemporani cu el, spun ca tatal lui nu era inalt ci era si ala un amarat de soldat roman. pe nume Tiberius Abdes Pandira!"

Mai erau si alti oameni pe nume Isus, dar Fiul Imparatului este cu doi de "i", Iisus.Cu o prelungire, cum e in engleza "Jesus", cand citesti la inceput, lungesti un pic...(in caz ca sti engleza).
Daca te referi la acelasi Om (El fiind Dumnezeu, nu pot sa ma exprim altfel), cum sa fie taran analfabet? Tatal Sau este Creatorul lumii, El exista dinaintea timpului.

| Tomanecre a răspuns (pentru robby212):

1 Da ce mai exista si un Dumnezeu mort?
2 Fiul carui imparat? Ca pe Isus nu il chema IIIIIIsus, ci Yehoshua!
Si acest Yehoshua era un taran analfabet, sau stii tu vreo scriptura scrisa de el?
3 A cui tata este Creatorul Lumii?
A avut Big Bang un fiu? Eu n-as fi crezut asta!
Vezi ce mare dezavantaj sa nu fi credincios?
4)El exista Inaintea timpului?
Poi unde exista, ca timpul a aparut odata cu Saptiu?
Era cumva si inaintea Spatiului?
Unde daca nu exista inca spatiu?
O fi existat in plan, plasat in tzeghea soldatului roman Panthera?

| Tomanecre a răspuns (pentru Mădă0611):

Pe langa ce?
Pe langa credinta a proasta?
Evident ca sunt pe langa, ca altfel nu as fi fost ateu!

| RAY a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu exagerea, daca copilu lui va ajunge bonav de cancer tot la stiinta va apela sau el personal

| RAY a răspuns (pentru robby212):

Isus se ruga tatalui lui desi nu-i dumnezeu ca doar nu-i beat sa se roage lui insuti

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Pentru ca nu exista, dar pot dovedi ca exista altceva, dovedind indirect ca nu exista. Iar povestile din biblie nu are rost sa le dai exemplu, ca nu ai cum sa stii daca sunt adevarate sau nu.

| robby212 a răspuns (pentru Tomanecre):

Si daca ti-as raspunde la toate intrebarile.Tot prost as fi considerat.Asa ca...imi uzez tastatura degeaba.

| robby212 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Fa ce vrei.Tot una este pentru mine.Pe Pamant puteti face ce vreti, dar dupa moarte Imparatul va domni.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

Priveste asta.E foarte interesant.Dar oricum nu va fi bine, nu veti crede nimic.Cum au fost farieseii! Blestemat fie Diavolul, care a pus jug aspura voastra! Diavolul v-a biruit, si pe mine ma biruit, de asta il urasc atat de mult, mai ales dupa ce am vazut ca am fost incapabil sa ma apar.Doar Domnul ne poate apara.

Mada, priveste acolo, si vorbim dupa.

| Tomanecre a răspuns (pentru robby212):

Poi tu ai impresia ca imi scrii mie?
Esti gresit fratzicule daca crezi asta!
Noi postam sa ne citeasca altii, ca de scris asa privat, am putea sa ne scriem si pe mesagerie.
Iar daca tu nu raspunzi problemelor ridicate, nu o faci pentru ca nu STII, si uite asa te faci de ras!

| aureu explică (pentru Nucreeed):

Respec pentru un om care se imbata mereu si nu mai stie de el da hai sa il respectam!

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

laughing
1. Nici un om intreg la cap nu neaga faptul ca biblia e o carte istorica.
2. Daca evolutia ar fi falsa, de se oamenii si animalele sunt atat de asemanatori? Deci cu micro-evolutia e de acord, dar cu macro evolutia nu. Vai de capul lui, si a celor ca el. Mult micro inseamna macro.
Vai ce prost e ala :O, adica ce sa ma astept? Zice de stele la subiectul evolutie. rolling on the floor
3. E logic ca avem conditii propice vietii, altfel n-am fi existat, dar poate am fi existat pe alta planeta, ceea ce baietasu' asta nu s-a gandit, e prea ocupat sa aduca argumente idioate de inchis gura oamenilor idioti, aia care habar n-au de lume, si ii poti prosti repede.
4. Ala vorbeste de petrol, si dupa el, petrolul ce ar fi, daca evolutia e falsa?
5. Zice ca nu exista oase care sa dovedeasca evolutia, deci e falsa, si apoi zice ca pentru a se fosiliza, "oasele" "trebuie ingropate rapid pentru a preveni descompunerea si nu trebuie sa fie deranjate pe parcursul acestui lung proces", vai de capul lui. Deja imi pierd rabdarea de la cate tampenii debiteaza. Bineinteles ca erau scoici pe varful muntelui, pentru ca muntii nu au existat dintotdeauna, ei s-au ridicat de sub ape.
6. S-au gasit multe arce ale lui Noe laughing
7. Si-a dat cu firma in cap. Dumnezeu a dat potopul ca sa moara oamenii, sa ramana doar Noe si familia lui, si asta zice ca exista mai multe relatari apartinand mai multor culturi. Deci, potopul a existat, dar n-a fost de la dumnezeu. Logic laughing
8. Ce face prostia din oameni (partea cu minuni, vedenii, halucinatii). no talking
9. Tu esti ortodox, crezand tot ce zice asta iti negi credinta, recunosti ca ortodoxismul e minciuna. laughing
10. Am ajuns la nenea care a inviat 30 de morti. E usor sa invii morti cand populatia e proasta, adica ignoranta/nestiutoare.
11. Posedarea e doar boala psihica.
12. Acel giulgiu poa' sa fie cat de adevarat o vrea crestinii (sunt dovezi ca ar fi fals), nu e dovada ca Iisus e fiul lui dumnezeu. Nu stiu ce e asa de greu de priceput.
13. Ma opresc la minutul 39 ca deja "ie" prea multe prostii debitate pe minut.
S-o luam logic. Daca aveti giulgiul, de ce Iisus se arata oamenilor asa cum stiu ei ca arata (cei care n-au vazut giulgiul)? laughing Raspunde-ti tie, eu stiu raspunsurile.
Scuze de greseli, daca sunt, o sa corectez cand le vad.

| Behindyou a răspuns (pentru robby212):

Mda. Mai noi credinta se testeaza pe net. Intri la rubrica religie ca-n Biserica. Tre` sa-mi fac si cruce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru robby212):

Da,multi au dovada ca nu exista. Bunicul mai ales pentru ca poate a rugat noapte si zi si nu i sa indeplinit rugamintea. Poate o sa -ti ai i tu seama mai tarziu can vei ajunge sa te rogi in van, amand cu degetul in gura la raspunsuri.Omul a fost dresat cu credinta asta, si sa stii ca ateismul intr-adevar a fost starea naturala a omului. pana a aparut asa zis-a biblie. O manipulare in maa cu ajutorul a verzi si uscate scrise intr-o carte, si sa stii ca biblia ce o citesti are multe adaugate pe parcurs, si de cine crezi? de oameni ce vorsa manipuleze populatia.

| Miauti a răspuns (pentru DemonaMortiss):

Ar fi o buna idee... poate ca dumnezeu va arata cu coarne, multe tentacule, coada si copite. Ma intreb cum va reactiona crestinul la adevarata infatisare a lui dumnezeu... cred ca o sai piara credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Tu esti ortodox, crezand tot ce zice asta iti negi credinta, recunosti ca ortodoxismul e minciuna. "

Ce? Nu neg absolut nimic.Am zis ca ortodocsismul este o minciuna? Ei sunt catolici, dar tot frati crestini. Oricat ti-as arata, tot nu vei crede. Poate doar daca Dumnezeu Va veni in fata ta, dar cred ca si atunci vei zice ca ai avut vedenii...Eu nu am ce face.Si ateii au inceput sa il cunoasca pe Dumnezeu, (iti arat exemplu, un filmulet de vreo 49 minute).Nu ma imi chinui, degeaba.Tot una e pentru voi.Dar, zi tu, ce te-ar putea face sa crezi ca Domnul cel Tare si Puternic exista?

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Stai prost cu logica. Daca ortodoxismul e "dreapta credinta", catolicismul e secta, minciuna, inselaciunea diavolului, iar acceptand ca ei au sfinti, au parte de minuni, aparitii divine, s.a.m.d., admiti ca ei au dreptate, deci catolicismul e "dreapta credinta" si ortodoxismul e inselaciune.

| robby212 a răspuns (pentru Tomanecre):

Aici sunt 2 feluri de oameni.Cei care cred si cei care nu cred (atei). oricat as scrie, nu pot intoarce ateii.Asa ca, e degeaba.Nu am zis ca nu stiu, dar e degeaba.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca esti atee nu o sa intelegi niciodata.Tot Sfintei Treimi se inchina si ei.Sunt tot crestini, cred in ceea ce credem si noi, dar ei au unele erezii.Crestinismul este dreapta credinta, se inchina Sfintei Treimi, si la ei a venit Hristosul cel Viu si alte multe. Daca tu stai bine cu logica.Din filmuletul acela, era vorba despre o haina organica, care dupa 50 de ani, trebuia sa nu mai existe, dar ea inca exista, dupa 450 de ani chiar daca sub ea a fost dezamorsata o bomba atomica...Cum explici?

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Tu crezi ca in Romania a scapat cineva de indoctrinare religioasa? laughing Pai si sectantii se inchina sfintei treimi, nu, dar parca iadul e pentru ei. Daca au anumite erezii, de ce dumnezeu le mai face minuni?
Prietene, nu stiu ce haina ca m-a aburit nenea ala 39 de minute ca am inchis tab-ul, prea multe prostii pe minut, dar daca ai habar de natura, poti face multe chestii, nici nu iti trebuie studii, trebuie doar sa observi, si chestia cu dezamorsarea e prea vrajeala, adica e vrajeala asa cum cred ca crezi tu ca s-a intamplat. laughing

| robby212 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cine este fara de pacat, sa loveasca primul cu piatra!

| Buresbista123 a răspuns (pentru robby212):

El nu trebuie sa demonstreze ca nu existe,ci tu ca exista! Demonstrea za mi daca poti ca nu exista Mos Craciun, poti fii tu sigur ca el nu exista? BUnicul tau are dreptate, ca orice divinitate totul e un basm de adormit copiii, foloseste ti ratiunea si traieste in realitate, adevarul e ceea ce conteaza!

| Liviu a răspuns (pentru robby212):

Hmm,hai sa pornim o mare mare dezbatere.
Ai ceva dovezi ca exista in afara de carti? ceva 'palpabil' gen, l-a vazut vreun om pe 'nezau' tau?

| n0matterman a răspuns (pentru robby212):

Singurul in stare de ebrietate de aici esti tu, se pare, de cand te-ai nascut.
Imi place ca tot postul tau a fost o incercare penibila de propaganda de cel mai jos nivel, pacat ca a functionat pe acest user care probabil n-are mai mult de 12 ani.

| n0matterman a răspuns (pentru robby212):

Prietene,tu ai idee cum functioneaza cea mai simpla graunta de logica?
EXEMPLU: " x: Ai par in cap! y: Dovedeste x: Poftim(smulge parul/arata in oglinda)"
A fost indeajuns exemplul asta pentru copii de gradinita? Poti spune ca ai invatat ceva azi? Sper.

| robby212 a răspuns (pentru n0matterman):

Hai termina cu prostiile astea. Oricat as zice nu crede nimeni.Nu am 12 ani, sunt pe departe.Tu esti in stare sa ma inveti ceva...Slabe sanse.Nu stiu d ce te bagi tu, nu ai altceva de facut copile? Da-i drumu de mai invata, ca e jale la bac.

| robby212 a răspuns (pentru Liviu):

Da! Hristos e Fiul Domnului.Ti-as da dovezi, cu minuni nemaintalnite, decat la noi la crestini, care credem in Sfanta si Dumnezeiasca Treime (ortodocsi, catolici, protestanti).Am multe dovezi, cu privire la minuni (create intr-un video de un prot catolic).Dar chiar daca ti l-as da, tot nu vei crede, voi nu crerdeti nimic.Si ateii dau marturii care sunt pentru Domnul, era vorba de un ateu in moarte clinica, dar degeaba vorbesc, e degeaba.Veti zice ca atunci cand esti in moarte clinica, visezi ce vrea subconstientul.Dar sunt prea multe minuni sa nu cred in Dumnezeu nostru cel Viu!

| n0matterman a răspuns (pentru robby212):

N-am spus ca ai 12 ani, am spus ca manipulezi copiii de 12 ani(userul de a pus intrebarea) cu prostiile alea.Dar nu esti in stare nici sa scrii nici sa citesti.

| robby212 a răspuns (pentru n0matterman):

Nu am inteles fraza.Daa tu esti un om care stie ce vorbeste, stie sa citeasca si altele, iar noi ceilali suntem rosti, de ce te mai obosesti sa ma jignesti.

| Liviu a răspuns (pentru robby212):

Ok e parerea ta ti-o respect.
Respect faptul ca tu crezi in asemenea lucruri, insa respecta faptul ca eu nu cred in NIMIC de genul, nici picat cu ceara.
Sunt toma necredinciosul laughing pana nu vad nu cred.
Daca exista, pana acum facea ceva.
Daca credem in asemenea baliverne, murim cu ele in 'suflet' si ce se intampla? ne mananca viermi si atat.
Alti spun " s-a dus la dumnezeu" iar noi ne-am dus la 2 - 3 M sub pamant, ne-a mancat viermi si salutwinking nimic rai, nimic iad.
Raiul este visul la toti credinciosi, iar iadul este cosmarul tuturor.Cum sa cred in ceva ce nu mi se arata?,Cum sa cred in ceva ce e pura fictiune doar ca scrie in o carte facuta de OAMENI, nu e nimic DOVEZI PALPABILE. Sunt doar simple povesti, ca si povestile scrise de Fratim Grimm si basme nemuritoare de P. Ispirescu si multe altele.
Cand va veni dumnezeu si iti va bate in geam, sa ma anunti, voi primul care ma caiesc.Insa pana atunci, da-mi voie sa spun ca fac dus cu lumina stinsa sa nu ma vada dumnezeu laughing

115 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O fi ateu!

| aureu explică (pentru EmaS):

Poate dac il intreb nu-mi raspunde ca de fiecare data

| EmaS a răspuns (pentru aureu):

Dumnezeu exista si El te iubeste atat de mult incat a dat pe Fiul Sau la moarte ca sa plateasca pentru pacatele tale.

| Zenicide a răspuns:

Atunci bunicul tau e genul de om cu care iti face placere sa stai la o bere laughing

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Dumnezeu exista.Lasa ce iti zice bunicul tau.
http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M

Asta daca ai rabdare sa te uiti, macar putin acolo.

| aureu explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

O sa-mi fac timp sa ma uit

| robby212 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Hristos a Inviat!

Am vazut primul video, este foarte ....nu stiu cum sa ma exprim..., imposibil din punct de vedere omeneste.Asta ne intaraste credinta, aratand ca Domnul este pentru oameni.El exista! Multumesc foarte mult pentru ca ai pus aceste videoclipuri.Sunt aproape in totalitate de acord, dar cu o singura afirmatie nu sunt "Biserica Catolica este cea adevarata" (sau cum a zis), eu cred ca toti crestinii practicanti pot ajunge in Imparatia Cerurilor!
Doamne ajuta! Multumesc din nou pentru video...

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru robby212):

Ai dreptate.Nici eu nu sunt de acord cu asta, dar trebuie sa intelegi ca eu am postat videoclipul pentru dovezi, nu pentru ce a spus el la sfarsit.Hristos a Inviat.

| RAY a răspuns:

E cam pacat ca isi faci bunicul beat imi imaginez cat respect ai fata de el, nu trebuie bunicul tau sa dovedeasca ca nu exista si tu care afirmi ca exista trebuie sa dovedesti, bunicul tau e trecut prin viata tu prin ce esti trecuta imi imaginez prin ce habar nu ai de viata da judeci oamenii in varsta

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Mare dreptate avea.
Pe curând!

| Lizzu a răspuns:

Fiecare in lumea asta mare, crede ceea ce SIMTE sa creada.
Fiecare are adevarul sau, indiferent de cum stau lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma si bunicul meu spunea ca s-au ocupat locurile in rai.da de unde stia el? ce a facut cineva prezenta? da bunicul tau unde acum? ca a meu e la Doamne-Doamne.a primit citatie, si s-a prezentat.cred ca are multa treaba ca nu s-a mai intors.

| aureu explică (pentru anonim_4396):

Bunicul meu traiestelaughing imi pare rau pentru tine

Răspuns utilizator avertizat
| OhGodWhy a răspuns:

E Bat!

| JustRoxanne a răspuns:

Cum sa nu existe? straight face

| andreiush25 a răspuns:

Woaw il respect enorm pe bunicul tau...Nu prea vezi atei la generatiile astea.
Fetito tu crezi in ce vrei, bunicul tau nici nu cred ca isi bate capul cu tine.Ia-te dupa toti utilizatorii de pe TPU si mult noroc in viata.Si dumnezeu sa te ajute.
A da..nu exista dumnezeu.

| aureu explică (pentru andreiush25):

Dar tu esti ateu?

| aureu explică (pentru andreiush25):

Voi astia ateii in ce credeti Doamne iarta-ma in mos craciun?

| andreiush25 a răspuns (pentru aureu):

Nu credem in nici o divinitate..Asta inseamna ateu.
Si da...Mos Craciun exista!smug

| Calininio a răspuns:

Daca zice asta, inseamna ca nu-i de religie ortodoxa. Inseamna ca-i ateu. Si inseamna ca nu-i beat, ci doar ca i s-au deschis ochii laughing

| adywow a răspuns:

Fiecare e indreptatit sa creada ce vrea.Nimeni nu te poate obliga sa crezi in Dumnezeu, este pur si simplu cum simti tu

| Tomanecre a răspuns:

Bunicul tau este un om trecut prin viata, si care stie ce vorbeste!
Ai face bine sa-l asculti!
Daca crezi ca exista, inseamna ca ai probleme cu intelegerea corecta a cuvantului A EXISTA!
Pentru asta iti recomand DEXUL:
http://dexonline.ro/definitie/a%20exista

Răspuns utilizator avertizat
| Tud44or a răspuns (pentru Tomanecre):

Ba omule nu judeca tu un ateu ce nu are credinta pe Domnul nostru Iisus Hristos!

| Tomanecre a răspuns (pentru Tud44or):

Eu nu judec nicio credinta.
Eu doar spun adevaruri pe care le pot dovedi!
Pe cand "adevarurile" tale nu s-au dovedit in 2000 de ani si nici nu se vor dovedi nici peste inca 200 de mii de ani!
Intelegi diferenta?

| Tud44or a răspuns (pentru Tomanecre):

Ba Toma necredincoisul daca vrei iti dau si 100000000000000000000000000 de dovezi ca Dumnezeu exista! Cea mai clara dovada este Lumina Sfanta! Stiu ca nu o sa crezi pentru ca no trebuie sa existe si un fraier pe lume.Lumina Sfanta coboara Credinciosilor mai exact ortodoxilor.De ce nu a coborat Lumina Sfanta si la Catolici spre exemplu? Ia spune!

| Tomanecre a răspuns (pentru Tud44or):

Tu poti sa mi dai chiar dublu, ca pe mincinosi nu ii cred.
Eu cred doar in dovezile aduse de stiinta!
Si stiinta in 2000 de ani nu a gasit nici macar una, asa ca minciunile tale pastreaza-le pentru desteptii ca tine!

| Tud44or a răspuns (pentru Tomanecre):

Ba omule tu te-ai gandit macar ca o sa ajungi in iad? Bah ateule mincinoasa-i m*ta dupa ce l-a mintit pe tactu ca au un copil "destept".Si bah fraierica geamantan daca vrei stinta atunci de ce nu te uiti la documentarul despre Lumina Sfanta? De ce? Ca nu ai bani de curent? Eu stiu ca nu ai ca un om care s-a facut dupa ce i s-o rupt prezervativu la tatsu adica din greseala ca si tine nu merita nici sa respire!

| robby212 a răspuns (pentru Tud44or):

Te rog nu mai spune Toma necredinciosul.Este o prostie, numele nu este adecvat.A crezut dupa ce a vazut, deci a crezut.Intreba si preotii.

| Tomanecre a răspuns:

Mai fata de ce i-ai dat aluia funda?
Nu vezi ca bate campii?
Inexistenta nu se cere dovedita, si nici explicata, de dovedit trebuie dovedita INTOTDEAUNA existenta!
Tu ai citit in DEX ce inseamna cuvantul a exista?
Ti-am dat si un link de ce nu l-ai citit?
Sau este mai usor pentru capsorul tau sa creada totul decat sa invete ca sa STIE totul?
De ce asculti de nmiste ciocoflenderi pe care nu-i cunosti, si nu asculti de bunicul tau care te iubeste si iti vrea intotdeauna binele?
In Mos Craciun si in iepuras, mai crezi?

| aureu explică (pentru Tomanecre):

Sti ceva nu ma intereseaza de ce zici tu ce vroiai tu funda laughing))))

| Tomanecre a răspuns (pentru aureu):

Ma fluier pe funda ta! Mie-mi pasa doare de faptul ca nu ai citit definitia cuvantului A EXISTA, sau poate l-ai citit si nu esti suficient de inteligenta ca sa-l intelegi?

| aureu explică (pentru Tomanecre):

laughing)))))))))) poate ma confunzi cu tinelaughing)))))))))

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Tomanecre):

Am citit raspunsurile, dar nu vreau sa comentez acolo. Credinta si indobitocirea gen "oile mele' e impusa inca de cand fata care a primit fundita era de doar o luna, a botezat-o in nestinta ei, nasul a zis in numele ei ca se leapada de satana. Noi inca de cand nu avem judecata clara suntem fortati sa-l admitem pe dzeu salvator sau mai stiu eu ce.Inobitocire de la frageda copilarie. Bunicul fetei e un om in varsta, a cautat mult in viata,a devenit intelept,si o mucoaa ca cea cu fundita spune sus si tare ca el ne vee. Dar nu vede ce se intampla de fapt>? Vrea ovezi ca nu exista. II dau: copii bolnavi de sida si boli incurabile inca din nastere,armani care nu au o paine pe masa, boli si razboaie inca de cand la pus pe adam si eva stapani in gradina, povesti de adormit copii si de momit unde vor cei de sus, care vor sa stapaneasca lumea, adunand "oile"(sic), si dandu-le ce vor ei de mancare si mulgandu-le pana le slabesc de tot. mai anul trecut, o baba care -a rugat la dzeu i a crezut in el o viata intreaga, aparalizat exact pe treptele bisericii, ce dovada mai vrea? ca popii au inceput sa faca bordel de minori in biserica si ia bani cu nemiluita pentru si trasul clopotului la mort?"el ne vee", ce prostie si dobitocie. si ce vede, ma intreb?

| Tomanecre a răspuns (pentru anonim_4396):

Faina parerea ta!
Cine are urechi sa auda!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tomanecre):

Pai nu mai au urechi, ca ei aud altceva acum, ce li se impune, ca zanganitul e clopot al berbecului si oile toate merg dupa el. O zi buna!

| raresm99 a răspuns:

Fiecare e liber sa creada in ce vrea

Răspuns utilizator avertizat
| miriam18 a răspuns:

Dumnezeu exista iar bunicul tau a fost putin beat sau cam aiurit

| aureu explică:

Asta este fiecare cu religia lui laughing si apropo nu stiu cine te-a jignit si a sarit pe tine ca esti atee si nu te obliga nimeni sa stai de vorba cu crestini ortodoxii

| Tommya a răspuns:

Da ma era beat o intrat dracu in el

| Emmanuellaa a răspuns:

Pai...nu as vrea sa judec,dar cred ca bunicul tau era nu cam bea,ci era cam foarte beat,nu inteleg de ce mai e ortodocs, popa nu i-a spus in biserica despre Dumnezeu? El chiar exista, poate un om care nu cunoaste bine biblia ar putea spune, un om care nu stie mununile lumii facute de Dumnezeu, nu a aflat inca de faptul ca doar cu ajutorul Lui existam!

| Klaus01 a răspuns:

Cred ca era beat BUNICUL TAU
| DUMNEZEU EXISTA |

| Andra1andrutza a răspuns:

Dumnezeu exista.Cine crezi ca isi aminteste sa te trezeasca in fiecare dimineata?

| Ovidiu_Constantin_1998 a răspuns:

Cred ca bunicul ta era putin ametithappy

| TABY96 a răspuns:

Noi credem in dumnezeu fara al vedea! Altii lau vazut si nu au crezut!winking Asa ca orice ar fi crede in dumnezeu!

| Tomanecre a răspuns (pentru TABY96):

Nu e suficient sa-l vezi sau nu pe Dumnezeu ca sa crezi in El!
Ca sa poti afirma ca EXISTA, trebuie sa cauti in DEX ce inseamna exact cuvantul "a exista"!
Si daca compari felul in care El "exista" conform definitiei acestui cuvant, iti vei da seama ca cuvantul a exista, referitor la Dumnezeu, nu se potriveste cu definitia din DEX.
Asa ca pina nu gasiti alt cuvant, ramane valabila afirmatia ca Dumnezeu NU exista!

| robby212 a răspuns (pentru Tomanecre):

Omule! Termina! Dea ne-ai tampit cu dex-ul tau.

| Tomanecre a răspuns (pentru robby212):

Nu cred ca DEX-ul tampeste pe careva!
Eu cred ca te-a tampit pehlivanul ala de popa care-ti toarna in cap numai minciuni prostesti!

| robby212 a răspuns (pentru Tomanecre):

Iti zic eu cine te-a tampit. Vorbeste frumos, ca nu esti deodata cu el.Si nu imi place sa aud chestii din astea despre ei (sunt si rai, dar sunt si buni). Daca nu te poti abtine, du-te la medic.

| oNeSh0T a răspuns:

Daca nu exista Dumnzeu nici noi si tot ce ne inconjoara nu existam deci clar era "Beat" ori e necredincios happy

| aureu explică (pentru oNeSh0T):

Aleg varianta beat (le are cu bautu)

| DeBoRaDeByYy a răspuns:

Cred ca era putin beat... dumnezeu exista...tongue