| aureu a întrebat:

Hei! Sunt putin zguduita am auzit la bunicul meu (de religie ortodoxa)ca nu exista Dumnezeu si ca este doar un fals... Oare asa o fi sau era putin beat bunicul meu?

Răspuns Câştigător
| robby212 a răspuns:

Hristos a Inviat!

Nu te supara.Dar bunicul tau are vreo dovada cum ca Domnul si Dumnezeu nostru, Atotputernicul, Imparatul Maririi...e greu sa zic acest cuvant...nu exista? Spune-i sa-ti demonstreze.Nu crede tot ce auzi, mai ales daca e si de la un bunic in stare de ebrietate.Stai linistit(a), Domnul e sus si ne vede.Multi or sa zica, ca e adevarat.Userii gen :ateismulstareanaturalaaomulu si alti atei.Dar crede-ma, nu e asa, ca sa poti sta de vorba pe acest site, la categoria Religie trebuie sa intri cu curedinta puternica in Dumnezeu, pentru a nu fi daramat de "inteligentii" atei.O sa primesti jigniri gen "estei sclav, nu poti gandi pentru tine, indocrinat etc.".Nu le pune la suflet! Domnul este sus si vede pe toti! Numai bine, Doamne ajuta!

115 răspunsuri:
| robby212 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Fa ce vrei.Tot una este pentru mine.Pe Pamant puteti face ce vreti, dar dupa moarte Imparatul va domni.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

Priveste asta.E foarte interesant.Dar oricum nu va fi bine, nu veti crede nimic.Cum au fost farieseii! Blestemat fie Diavolul, care a pus jug aspura voastra! Diavolul v-a biruit, si pe mine ma biruit, de asta il urasc atat de mult, mai ales dupa ce am vazut ca am fost incapabil sa ma apar.Doar Domnul ne poate apara.

Mada, priveste acolo, si vorbim dupa.

| Tomanecre a răspuns (pentru robby212):

Poi tu ai impresia ca imi scrii mie?
Esti gresit fratzicule daca crezi asta!
Noi postam sa ne citeasca altii, ca de scris asa privat, am putea sa ne scriem si pe mesagerie.
Iar daca tu nu raspunzi problemelor ridicate, nu o faci pentru ca nu STII, si uite asa te faci de ras!

| aureu explică (pentru Nucreeed):

Respec pentru un om care se imbata mereu si nu mai stie de el da hai sa il respectam!

| aureu explică:

Asta este fiecare cu religia lui laughing si apropo nu stiu cine te-a jignit si a sarit pe tine ca esti atee si nu te obliga nimeni sa stai de vorba cu crestini ortodoxii

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

laughing
1. Nici un om intreg la cap nu neaga faptul ca biblia e o carte istorica.
2. Daca evolutia ar fi falsa, de se oamenii si animalele sunt atat de asemanatori? Deci cu micro-evolutia e de acord, dar cu macro evolutia nu. Vai de capul lui, si a celor ca el. Mult micro inseamna macro.
Vai ce prost e ala :O, adica ce sa ma astept? Zice de stele la subiectul evolutie. rolling on the floor
3. E logic ca avem conditii propice vietii, altfel n-am fi existat, dar poate am fi existat pe alta planeta, ceea ce baietasu' asta nu s-a gandit, e prea ocupat sa aduca argumente idioate de inchis gura oamenilor idioti, aia care habar n-au de lume, si ii poti prosti repede.
4. Ala vorbeste de petrol, si dupa el, petrolul ce ar fi, daca evolutia e falsa?
5. Zice ca nu exista oase care sa dovedeasca evolutia, deci e falsa, si apoi zice ca pentru a se fosiliza, "oasele" "trebuie ingropate rapid pentru a preveni descompunerea si nu trebuie sa fie deranjate pe parcursul acestui lung proces", vai de capul lui. Deja imi pierd rabdarea de la cate tampenii debiteaza. Bineinteles ca erau scoici pe varful muntelui, pentru ca muntii nu au existat dintotdeauna, ei s-au ridicat de sub ape.
6. S-au gasit multe arce ale lui Noe laughing
7. Si-a dat cu firma in cap. Dumnezeu a dat potopul ca sa moara oamenii, sa ramana doar Noe si familia lui, si asta zice ca exista mai multe relatari apartinand mai multor culturi. Deci, potopul a existat, dar n-a fost de la dumnezeu. Logic laughing
8. Ce face prostia din oameni (partea cu minuni, vedenii, halucinatii). no talking
9. Tu esti ortodox, crezand tot ce zice asta iti negi credinta, recunosti ca ortodoxismul e minciuna. laughing
10. Am ajuns la nenea care a inviat 30 de morti. E usor sa invii morti cand populatia e proasta, adica ignoranta/nestiutoare.
11. Posedarea e doar boala psihica.
12. Acel giulgiu poa' sa fie cat de adevarat o vrea crestinii (sunt dovezi ca ar fi fals), nu e dovada ca Iisus e fiul lui dumnezeu. Nu stiu ce e asa de greu de priceput.
13. Ma opresc la minutul 39 ca deja "ie" prea multe prostii debitate pe minut.
S-o luam logic. Daca aveti giulgiul, de ce Iisus se arata oamenilor asa cum stiu ei ca arata (cei care n-au vazut giulgiul)? laughing Raspunde-ti tie, eu stiu raspunsurile.
Scuze de greseli, daca sunt, o sa corectez cand le vad.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru robby212):

Ai dreptate.Nici eu nu sunt de acord cu asta, dar trebuie sa intelegi ca eu am postat videoclipul pentru dovezi, nu pentru ce a spus el la sfarsit.Hristos a Inviat.

| Behindyou a răspuns (pentru robby212):

Mda. Mai noi credinta se testeaza pe net. Intri la rubrica religie ca-n Biserica. Tre` sa-mi fac si cruce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Tomanecre):

Am citit raspunsurile, dar nu vreau sa comentez acolo. Credinta si indobitocirea gen "oile mele' e impusa inca de cand fata care a primit fundita era de doar o luna, a botezat-o in nestinta ei, nasul a zis in numele ei ca se leapada de satana. Noi inca de cand nu avem judecata clara suntem fortati sa-l admitem pe dzeu salvator sau mai stiu eu ce.Inobitocire de la frageda copilarie. Bunicul fetei e un om in varsta, a cautat mult in viata,a devenit intelept,si o mucoaa ca cea cu fundita spune sus si tare ca el ne vee. Dar nu vede ce se intampla de fapt>? Vrea ovezi ca nu exista. II dau: copii bolnavi de sida si boli incurabile inca din nastere,armani care nu au o paine pe masa, boli si razboaie inca de cand la pus pe adam si eva stapani in gradina, povesti de adormit copii si de momit unde vor cei de sus, care vor sa stapaneasca lumea, adunand "oile"(sic), si dandu-le ce vor ei de mancare si mulgandu-le pana le slabesc de tot. mai anul trecut, o baba care -a rugat la dzeu i a crezut in el o viata intreaga, aparalizat exact pe treptele bisericii, ce dovada mai vrea? ca popii au inceput sa faca bordel de minori in biserica si ia bani cu nemiluita pentru si trasul clopotului la mort?"el ne vee", ce prostie si dobitocie. si ce vede, ma intreb?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru robby212):

Da,multi au dovada ca nu exista. Bunicul mai ales pentru ca poate a rugat noapte si zi si nu i sa indeplinit rugamintea. Poate o sa -ti ai i tu seama mai tarziu can vei ajunge sa te rogi in van, amand cu degetul in gura la raspunsuri.Omul a fost dresat cu credinta asta, si sa stii ca ateismul intr-adevar a fost starea naturala a omului. pana a aparut asa zis-a biblie. O manipulare in maa cu ajutorul a verzi si uscate scrise intr-o carte, si sa stii ca biblia ce o citesti are multe adaugate pe parcurs, si de cine crezi? de oameni ce vorsa manipuleze populatia.

| Tomanecre a răspuns (pentru anonim_4396):

Faina parerea ta!
Cine are urechi sa auda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Tomanecre):

Pai nu mai au urechi, ca ei aud altceva acum, ce li se impune, ca zanganitul e clopot al berbecului si oile toate merg dupa el. O zi buna!

| Miauti a răspuns (pentru DemonaMortiss):

Ar fi o buna idee... poate ca dumnezeu va arata cu coarne, multe tentacule, coada si copite. Ma intreb cum va reactiona crestinul la adevarata infatisare a lui dumnezeu... cred ca o sai piara credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Tu esti ortodox, crezand tot ce zice asta iti negi credinta, recunosti ca ortodoxismul e minciuna. "

Ce? Nu neg absolut nimic.Am zis ca ortodocsismul este o minciuna? Ei sunt catolici, dar tot frati crestini. Oricat ti-as arata, tot nu vei crede. Poate doar daca Dumnezeu Va veni in fata ta, dar cred ca si atunci vei zice ca ai avut vedenii...Eu nu am ce face.Si ateii au inceput sa il cunoasca pe Dumnezeu, (iti arat exemplu, un filmulet de vreo 49 minute).Nu ma imi chinui, degeaba.Tot una e pentru voi.Dar, zi tu, ce te-ar putea face sa crezi ca Domnul cel Tare si Puternic exista?

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Stai prost cu logica. Daca ortodoxismul e "dreapta credinta", catolicismul e secta, minciuna, inselaciunea diavolului, iar acceptand ca ei au sfinti, au parte de minuni, aparitii divine, s.a.m.d., admiti ca ei au dreptate, deci catolicismul e "dreapta credinta" si ortodoxismul e inselaciune.

| Calininio a răspuns:

Daca zice asta, inseamna ca nu-i de religie ortodoxa. Inseamna ca-i ateu. Si inseamna ca nu-i beat, ci doar ca i s-au deschis ochii laughing

| TABY96 a răspuns:

Noi credem in dumnezeu fara al vedea! Altii lau vazut si nu au crezut!winking Asa ca orice ar fi crede in dumnezeu!

| DeBoRaDeByYy a răspuns:

Cred ca era putin beat... dumnezeu exista...tongue

| Tommya a răspuns:

Da ma era beat o intrat dracu in el

| robby212 a răspuns (pentru Tomanecre):

Aici sunt 2 feluri de oameni.Cei care cred si cei care nu cred (atei). oricat as scrie, nu pot intoarce ateii.Asa ca, e degeaba.Nu am zis ca nu stiu, dar e degeaba.

| robby212 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca esti atee nu o sa intelegi niciodata.Tot Sfintei Treimi se inchina si ei.Sunt tot crestini, cred in ceea ce credem si noi, dar ei au unele erezii.Crestinismul este dreapta credinta, se inchina Sfintei Treimi, si la ei a venit Hristosul cel Viu si alte multe. Daca tu stai bine cu logica.Din filmuletul acela, era vorba despre o haina organica, care dupa 50 de ani, trebuia sa nu mai existe, dar ea inca exista, dupa 450 de ani chiar daca sub ea a fost dezamorsata o bomba atomica...Cum explici?

| JustRoxanne a răspuns:

Cum sa nu existe? straight face

| Tomanecre a răspuns (pentru TABY96):

Nu e suficient sa-l vezi sau nu pe Dumnezeu ca sa crezi in El!
Ca sa poti afirma ca EXISTA, trebuie sa cauti in DEX ce inseamna exact cuvantul "a exista"!
Si daca compari felul in care El "exista" conform definitiei acestui cuvant, iti vei da seama ca cuvantul a exista, referitor la Dumnezeu, nu se potriveste cu definitia din DEX.
Asa ca pina nu gasiti alt cuvant, ramane valabila afirmatia ca Dumnezeu NU exista!

| Mădă0611 a răspuns (pentru robby212):

Tu crezi ca in Romania a scapat cineva de indoctrinare religioasa? laughing Pai si sectantii se inchina sfintei treimi, nu, dar parca iadul e pentru ei. Daca au anumite erezii, de ce dumnezeu le mai face minuni?
Prietene, nu stiu ce haina ca m-a aburit nenea ala 39 de minute ca am inchis tab-ul, prea multe prostii pe minut, dar daca ai habar de natura, poti face multe chestii, nici nu iti trebuie studii, trebuie doar sa observi, si chestia cu dezamorsarea e prea vrajeala, adica e vrajeala asa cum cred ca crezi tu ca s-a intamplat. laughing

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Mare dreptate avea.
Pe curând!

| Emmanuellaa a răspuns:

Pai...nu as vrea sa judec,dar cred ca bunicul tau era nu cam bea,ci era cam foarte beat,nu inteleg de ce mai e ortodocs, popa nu i-a spus in biserica despre Dumnezeu? El chiar exista, poate un om care nu cunoaste bine biblia ar putea spune, un om care nu stie mununile lumii facute de Dumnezeu, nu a aflat inca de faptul ca doar cu ajutorul Lui existam!

| Klaus01 a răspuns:

Cred ca era beat BUNICUL TAU
| DUMNEZEU EXISTA |

| oNeSh0T a răspuns:

Daca nu exista Dumnzeu nici noi si tot ce ne inconjoara nu existam deci clar era "Beat" ori e necredincios happy

| robby212 a răspuns (pentru Tomanecre):

Omule! Termina! Dea ne-ai tampit cu dex-ul tau.