| crazybastard a întrebat:

Hei TPU,am auzit de chestiile astea cu satanismul,cum ar fi 'Diavolul e rau,sa nu te bagi in asa ceva,e mult prea periculos'
vreau doar sa stiu daca iti face rau,si apropo,daca e vreun satanist pe aici sa imi scrie sau nu stiu, sunt chiar foarte curioasa.
funda :*

17 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Personal cred ca astea sunt prostii. Cu draci, satane si ocultismul asta ciudat. Religia este inteleasa gresit de catre multi. Nu stiu ce sa-ti spun daca patesti ceva sau nu, eu personal nu cred in acest ocult, vreau sa vad si alte pareri!

| Florentina9210 a răspuns:

Daca cineva ti-a pus gand rau, te poate face din om ne om. De exemplu, prin asta daca vrei sa te razbuni pe cineva, il poti face sa iti manance din palma. Bineinteles, eu te sfatuiesc sa nu te bagi in asa ceva. Pe langa ca ii vei distruge acelei persoane viata, ti-o vei distruge si pe a ta!

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Satana la evrei era doar o functie provizorie pe care o putea lua oricine.
Pavel cand a compus mitul cosmic al lui Iisus, a creat un personaj imaginar numit Satana.
Nici diavolii nu exista, tot inventii crestinesti sunt.
Au inteles alandala un singur verset despre regele Babilonului si hopa a aparut diavolul.

| VelaJohnny a răspuns:

Demonii sunt ingeri razvratiti, care nu respecta legile ingerilor fideli. Ingerii sunt cu mult mai puternici decat oamenii si mult mai superiori. Crezi ca nu iti pot face nimic rau daca iei contactul cu iei? Ce ii intereseaza e sa ii faca si pe oameni sa fie la fel de razvratiti ca si ei, sa nu respecte niste simple porunci divine. Dumnezeu a interzis orice fel de practica care presupune luarea legaturii cu ei, tocmai pentru protectie. Sunt multe culte satanice, si fiecare iti va spune parerea lor. Nu-s prea de incredere daca ma intrebi de parerea personala, dar nu zic sa nu le ceri parerea. Oricum, iti zic din start, vor spune ca e okay si ca te poti alatura lor ca iti va fi bine.

| ShaOfHatred a răspuns:

Chestia asta cu satanismul? deaaaaaa, nu te lega de asa ceva. Is chestii periculoase, legaturi cu demoni, vanzari de suflete etc... Mama mi-o povestit ca si ea o avut la ea in oras cativa ciudati de-astia.Astia taiau capetele motilor din cimitir si le duceau la ritualuri si chestii din astea.
Esti interesata sa-ti pierzi sufletul? Poti sa intri intr-o discutie cu mine si o sa te fac sa regreti ca mai traiesti(nu recomand)

| JustaLittle a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Wow.Interesanta propunere.Accept

| ShaOfHatred a răspuns (pentru JustaLittle):

Imi place entuziasmul tau.

| ShaOfHatred a răspuns:

Kappa. Deci esti satanist/a?

| drutzix a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Nu, sunt doar ateu.
Dar il pot caracteriza pe satana la fel cum il pot caracteriza si pe Ion din romanul cu acelasi nume scris de Rebreanu.
Raspunsul pentru tine era dat in gluma, nu cred in existenta sufletului.

| ShaOfHatred a răspuns:

Intr-un fel, imi place cum ai raspuns.

| drutzix a răspuns:

Nu il consider pe satana o entitate negativa in mitologia crestina. El e mai mult ca un copil imatur care are o criza de nervi.
Majoritatea satanistilor sunt atei care il au pe satana ca model (libertate, sfidarea autoritatii, respectarea puterii, etc.)
Satanistii teisti sunt niste cretini.
Oricum totul e o poveste nu prea interesanta.

| MistretulPufos a răspuns:

In primul rand, exista macar?

| Cliar a răspuns:

"Hei TPU,am auzit de chestiile astea cu satanismul,cum ar fi 'Diavolul e rau, sa nu te bagi in asa ceva, e mult prea periculos'

vreau doar sa stiu daca iti face rau, si apropo, daca e vreun satanist pe aici sa imi scrie sau nu stiu, sunt chiar foarte curioasa."

1. De ce te increzi in ce auzi? E ca si cum eu ti-as spune ca am cumparat un iaht iar eu de fapt ma rog de domnu' sef sa imi dea odata salariul

2. Satanismul nu are treaba cu ce ai mentionat mai sus(vezi wikipedia)

3."Diavolul e rau" ---> L-ai vazut pe el sa iti faca personal ceva rau? Daca ai mai avut ghinion totul a depins de tine, daca nu faceai anumite actiuni nu ar mai fi fost aceleasi consecinte.

| Coquina1 a răspuns:

Trebuie sa fii extrem de ignorant sa nu crezi ca exista si entitati care sunt considerate de biblie drept negative.
sunt o gramada de dovezi pe net cu summoned demons cu ajutorul placilor ouija, de exemplu, chiar si eu am auzit povesti reale de la rude cu astfel de ritualuri deloc safe si foarte riscante.
deci nu pot spune ca sunt chiar demoni sau chestii de satanisti, dar aceste entitati de care vorbesc nu provin dintr-un univers pus pe fapte bune, asta e clar.

| drutzix a răspuns (pentru Coquina1):

Trebuie sa fii extrem de ignorant sa crezi ca ciobanii din epoca bronzului (aia de au scris biblia) stiau mai multe despre realitate decat noi.

| MisterMuscules a răspuns:

Satanismul e de doua tipuri:Traditional:Cel cu Demoni,ritualuri.

Modern:
Crezi in tine, tu esti propriul tau stapan.
Eu am citit cate ceva despre Biblia Satanica, si porucile, si pacatele.

Vreau sa spun ca Satanismul Modern, nu e nu ritualuri!