| Jsja a întrebat:

Hei TPU... Am o întrebare, e VINERI ora 23:15.Pot sa cos la ora asta, e bine sau nu?

6 răspunsuri:
| Justme1997 a răspuns:

Daca nu ai somn poti

| doctorandus a răspuns:

Daca esti evreica sau adventista credincioasa, mai bine n-o faci.

| xerxes1 a răspuns:

Trebuie sa inmultesti 23 cu 15 si din rezultat sa extragi radical de ordin 3.
Daca da fara virgula nu este pacat.

| wpetterssone a răspuns:

Nu este scris nicăieri în Biblie că nu ai voie să coși sau să faci orice altă treabă într-o anumită zi.

| doctorandus a răspuns (pentru wpetterssone):

Ba da, daca munceste sambata trebuie omorata cu pietre. Asa scrie-n Biblie.

| wpetterssone a răspuns (pentru doctorandus):

Creștinilor nu li se cere să țină Sabatul deoarece ei sunt sub conducerea legilor Fiului lui Dumnezeu. În Exodul 16:23 este prima dată menționat cuvântul Sabat care înseamnă a se odihni.
Ziua de sabat începea vineri, la apusul soarelui, și ținea până sâmbătă, la apusul soarelui. În acea zi, israeliții nu aveau voie să părăsească așezarea, să aprindă focul, să strângă lemne sau să poarte o povară (Exodul 16:29; 35:3; Numerele 15:32-36; Ieremia 17:21). Încălcarea Sabatului se pedepsea cu moartea (Exodul 31:15).
Legea Sabatului se aplica numai poporului aflat sub legea dată prin Moise (Deuteronomul 5:2, 3; Ezechiel 20:10-12). Dumnezeu nu le-a cerut niciodată altor popoare să respecte odihna de sabat. În plus, chiar și evreii ‘au fost eliberați de sub Legea’ dată prin Moise, inclusiv Cele zece porunci, prin intermediul jertfei lui Isus Cristos (Romani 7:6, 7; 10:4; Galateni 3:24, 25; Efeseni 2:15). Astfel, în loc să respecte Legea lui Moise, creștinii urmează o lege superioară, legea iubirii (Romani 13:9, 10; Evrei 8:13).
Isus a ținut Sabatul deoarece, fiind evreu prin naștere, era obligat să respecte Legea mozaică (Galateni 4:4). După moartea lui Isus, legământul Legii, care includea Sabatul, a fost anulat (Coloseni 2:13, 14).
Biblia nu le poruncește creștinilor să dedice ziua de duminică pentru odihnă și închinare. Pentru primii creștini, duminica era o zi de muncă la fel ca oricare alta. The International Standard Bible Encyclopedia precizează: „Duminica a început să preia caracteristicile sabatului abia în secolul al IV-lea, când Constantin [împărat roman păgân] a decretat că anumite munci nu trebuiau efectuate duminica". Vezi și New Catholic Encyclopedia, ediția a II-a, volumul XIII, pagina 608.
Este greșit ca o zi a săptămânii să fie rezervată exclusiv pentru odihnă și închinare. Conform Bibliei, această decizie rămâne la latitudinea fiecărui creștin (Romani 14:5).