| Bogan9028 a întrebat:

Salut, am o intrebare. Ce inseamna data de 13-vineri?

5 răspunsuri:
| ComaniciIonut a răspuns:

Ziua de vineri, 13, este una nefasta, cred unii oameni, care refuza sa aiba 13 invitati la masa sau sa se aseze in tren pe locul 13. Din nefericire, diagnosticul este clar: ei sufera de paraskevidecatriaphobie, adica o frica irationala de cifra 13, care nu-i lasa nici macar sa iasa din casa intr-o asemenea zi.

E adevarat ca data nu lasa pe nimeni indiferent si poate fi interpretata ca aduce noroc sau ghinion. Si totusi, ar trebui sa nu va faceti griji, fiindca este o fobie obisnuita, raspandita in majoritatea tarilor occidentale, conform Au Feminin.

Dar de ce ziua de vineri, 13, este considerata o zi speciala? Pentru ca matematicienii au socotit ca 13 cade in fiecare luna, cel mai adesea, vineri. Si nu numai ei au catalogat-o ca fiind deosebita, ci insasi istoria, care a scos la suprafata legende de necrezut:

- la crestini, numarul 13 este sinonim cu nenorocire/ghinion: la ultima masa, Iisus a avut 12 apostoli invitati, iar al 13-lea a fost Iuda, pe post de tradator. De asemenea, sa nu uitam ca Hristos a fost sacrificat intr-o vineri.

- la greci si romani, 13 este o cifra blestemata, pentru ca distruge perfectiunea lui 12 (12 zei, 12 luni, 12 constelatii), iar vineri este ziua cand condamnatii la moarte erau executati (ca Iisus).

- in SUA, circa 800 de milioane de dolari se pierd in fiecare zi de vineri 13, deoarece oamenii stau mai degraba acasa.

| haryH a răspuns:

Dealungul anilor au existat oameni care au dorit sa conduca lumea. Si s-au facut diferite clanuri sa zic care doreau sa conduca lumea din umbra (fara sa isi dea seama vreun om). Ex: Masoni, dar au existat illuminati care nu este acelasi lucru cum cred multi, si in aceasta organizatie erau si presediti ai SUA si din alte tari.In prezen masoni au acceptat toate rankurile de la om de rand la oameni de stiinta si presedinti. Dar nu ori ce oameni, ci pe cei destepti si mai ales cei cunoscuti de multi oameni adica vedetele si aici ajung la manipulare: Madona si Britney Spears au facut multe concerte de manipulare in care faceu diferite ritualuri deaccea au ajuns sa se sarute.
2012, 12 vineri, gay, travestiti, OZN, accidente si criminali. Toate sunt de la ei si cu asta ne controleaza viata. Eu am 14 ani si nu pot expica mai mult si cum si de ce imi pare rau.Eu am vrut sa stiu astea pentru ca cine le stie nu se impaca cu ele si nu le accepta.Mai exista foarte multe de spus dar nu este timp. Apropo Ei ne-au facut sa fim ca niste ROBOTI!

| Holocaust a răspuns (pentru haryH):

Uhm, tu ştii despre ce era întrebarea?

| haryH a răspuns (pentru Holocaust):

DA si am raspus la ea

| RoxyBrunetzik a răspuns:

13 Vinerea este si Vinerea parimilor in care oamneni lau rasticnit pe iisus