| GabiD a întrebat:

Am o intrebare legata de masoni.Probabil ca eu fac o confuzie da masonii nu erau aia ca illuminati, cei care tineau cu satana? In urmatorul link am vazut ca la ei e important sa fi bun etc.si sa il iuvesti pe Dumnezeu.Asta am vazut si in alte locuri.Pai cum daca ei sunt cu satana?
http://alba24.ro/......26007.html
Multumesc+funda!

Răspuns Câştigător
| Elfisius a răspuns:

In antichitate masoneria era o scoala de initiati. De-a lungul timpului, lucrurile au degenarat si in interiorul ambalajului frumos se afla ceva stricat. Nu mai este autentic. Poti sa studiezi spiritualitatea, partea oculta si sa-l cunosti pe Dumnezeu fara sa faci parte dintr-o loja...

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Iluminati,masoni, satan = praf.

"Illuminati (pluralul din latinescul illuminatus, "ilumináții") este un nume care se referă la mai multe grupuri, atât istorice și moderne, atât reale cât și fictive.
Adam Weishaupt

Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt[1], care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt[2]. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, DEZBINAT și sSUPRIMAT mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa."
http://ro. wikipedia.or/wiki/Illuminati

http://ro.wikipedia.org/wiki/Francmasonerie

Problema in cazul tau e simpla, iti lipseste ceea ce ne face sa fim oameni: Capacitatea de a NU crede orice.
Care e lucrul pe care stim sa il facem cel mai bine: Sa nu credem tot ce auzim.

"Stai putin, oamenii de stiinta spun ca Pamantul are forma aproximativ sferica, dar eu am citit pe peretele unui WC public ca Pamantul e plat. Deci pana la urma cum e?"

Zau asa prietene, esti chiar atat de putin inteligent esti incat sa nu poti face distinctia intre o sursa suspecta si una de incredere?

| GabiD explică (pentru Inferno):

Ti-as da funda, dar nu o fac din doua motive:1.m-ai jignit, si 2.nu ai raspuns la intrebare.

| Inferno a răspuns (pentru GabiD):

Ce amuzant esti. Daca nu am raspuns la intrebare, atunci pentru ce mi-ai da funda?

| GabiD explică (pentru Inferno):

Mersi,stiu ca-s amuzant.Da nu inteleg problema ta cu ochii; eu nu ti-am dat funda!

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaNou a răspuns:

Eu sunt mason de gradul 6, daca vrei pot sa te initiez si pe tine sa vezi despre ce e vorba.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiD explică (pentru CinevaNou):

Hai ca esti amuzant. Daca esti atunci raspunde intrebarii mele.

| CinevaNou a răspuns (pentru GabiD):

Nu pot sa-ti spun decat daca te alaturi organizatiei, de aia se gasesc greu informatii.

| GabiD explică (pentru CinevaNou):

Ce organizatie! Tu vorbesti serios? Nu ma poti baga asa...am citit ca trebuie cu o cerere.Da raspunde.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaNou a răspuns (pentru GabiD):

Pai dupa ce faci cererea poti incepe sa inveti despre masoni.

| GabiD explică (pentru CinevaNou):

Da,da daca voi credeti in D-zeu sau in alalalt asta trebuie sa o stie toti! Si tu nu ai cum sa ma bagi pe mine.

| GabiD explică (pentru MorcovMorcovescu):

Gandint cum? Tu nu erai ateu?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiD explică (pentru MorcovMorcovescu):

Haha.

| mephistto a răspuns (pentru CinevaNou):

Serios? vreau si eu

| GabiD explică (pentru mephistto):

Ce vrei?!? Renunti la credinta in Domnul Dumnezeul noustru pentru satana? Ce iti poate oferi el?

Răspuns utilizator avertizat
| mephistto a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Sunt de acord cu tine :3

Răspuns utilizator avertizat
| mephistto a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Hai sa vorbim in privat puppy dog eyes

Răspuns utilizator avertizat
| GabiD explică (pentru MorcovMorcovescu):

Ce cap ai!

Răspuns utilizator avertizat
| GabiD explică (pentru MorcovMorcovescu):

Da vreau!