| ady2005 a întrebat:

Deci, am 13 ani ..si imi place de un baiat tot de 13. putem spune ca suntem,, impreuna" fiindca si lui ii place de mine.
Doar vorbim prin mesaje... in realitate mai putin. la scoala. nu ne sarutam, nici macar nu ne imbratisam. (am vazut pe TPU fete de 13 ani, insarcintae, DOAMNE). eu sunt ortodoxa, iar el e baptist. nu ma gandesc sa ne casatorim sau ceva (asta cand vom fi mari, nu acum!) dar chiar sunt curioasa. spuneti-mi despre baptisti. adica, se poate casatorirea cu un otodox si un baptist? Si in general spuneti-mi despre ei... va rog. dau funda pentru un raspuns luuung!
Raspundeti repede va rog!

Răspuns Câştigător
| CarolineF a răspuns:

Bună Ady! happy
În primul rând vreau să-ți zic că amândoi sunteti cam micuți pentru a avea "o relatie" în adevaratul sens al cuvântului, cel mai bine este să fiți în continuare doar prieteni, colegi și pe parcurs o să vedeți cum au să decurgă lucrurile.
Nu, nu se pot oficializa o căsătorie între un ortodox și un baptist. Eu sunt ortodoxă(dar doar cu numele)în schimb frecvtentez o biserică neoprotestantă(la fel ca baptistii)Motivul pentru care la baptisti nu se acceptă cununia este d pentru că la baptisti se pune accent pe "nașterea din nou." (lucru despre care la ortodoxi nu se vorbeste, sau doar f putin)Este atunci Dumnezeu îți schimbă viata, când alegi să-L urmezi pe El, să faci voia Lui, să citești Biblia, să te rogi Lui.(„Caci, daca este cineva în Cristos, este o faptură(sau persoană) noua. Cele vechi s-au dus: iata ca toate lucrurile s-au facut noi." 2 Corinteni 5: 17) – În viața unui creștin autentic Dumnezeu trebuie să fie primul loc. Sigur, sunt atât ortodoxi, cât și baptiști(sau catolici, penticostali, adventisti etc)doar cu numele și nimic mai mult. Nu cultul mântuiește ci credința în Dumnezeu. Totuși, la ortodoxi sunt unele aspecte care în opinia mea se contrazic cu Sfânta Scriptură(motivul principal pentru care am incetat sa mai frecventez biserica ortodoxă...) de exemplu icoanele, moastele, toate traditiile alea, inchinarea la sfinți si Fecioarei Maria, botezul copiilor mici, spovădania la un preot. În general, la ortodoxi se pune mai mult accentul pe tot felul de traditii decât pe Dumnezeu și pe umblarea în ascultare de El.
Ai putea să mergi împreună cu prietenul tău într-o duminică la biserica baptistă să vezi cum ti se pare. happy
Sunt mult mai multe de spus, dacă vrei îmi poti lăsa Facebook-ul tău(daca ai)să vorbim acolo mai multe.(sau emailul)

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Cum ar putea @CarolineF sa stie ca este intr-o grava eroare din moment ce NU CUNOASTE ABSOLUT NIMIC din ceea ce este BISERICA ORTODOXA. Si ca dovada, iata, nici macar cum se scrie "ortodocsi"...  sad

Draga Adriana (daca nu ma insel happy ), te intrebi daca este posibila o casatorie tradandu-ti credinta si mantuirea?
Trist dar adevarat: si tradarea lui Iuda a fost posibila, si sinuciderea lui,...  tot raul in general este posibil. Esential este sa inchizi ochii, sa te lasi prostit de niste "ingeri" ai raului care sa-ti sufle la ureche (care in cazul de fata iti pot vorbi tie printr-o persoana @CarolineF) ce deja s-a "lepadat", a tradat bisrica si e deja in randul sectantilor ce fac prozelitism acum cu tine) thinking

| milan9 a răspuns:

Iata despre ce vorbesc:...
Exista sute de versete in Biblie care vorbesc despre unicitatea Bisericii (pe care au parasit-o vreo 39000 de secte), dar... cu siguranta @Caroline a "omis" sa aminteasca de vreunul 

Iata unul spre exemplu:
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA( una singura) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| DeyCj a răspuns:

...Şi în concluzie.
Cu religia baptistă este un articol detaliat aici:
http://bisericastanca.ro/cine-sunt-baptistii/
Pe scurt.Şi ei sunt tot creştini la fel ca ortodocşii
Cu căsătoria. Eşti încă tânără pentru măritiş, dar daca vreţi nerapărat hârtia căsătoria se poate oficia ori la ortodocşi(recomandat ca e o comunitate majoritară şi nu va cunoaşte lumea, la fel cum e la baptişti unde s-ar prinde mai uşor că tu nu eşti de-ai lor) ori la babtişti, desigur fără să ştie nimeni ca tu eşti ortidoxă şi el baptist. Ştiu cazuri de genu şi căsătoria s-a realizat chiar de ei sunt de religii diferite.
Ca încheiere.Nu te gândi de pe-acum la aşa ceva.Recomand ca prima dată să-l cunoşti personal.Relaţiile platonice nu cred că au vreun viitor şi nici cele la distanţă. Deci ce e e fizic e fizic, mult mai fain şi real.

| VelaJohnny a răspuns:

Puteți să vă căsătoriți. Trăim într-o țară liberă. După 18 ani puteți prin intermediul unei cununi civile. Dacă vrei religioasă, ori tu te convertești la el, ori el la tine, să vă hotărâți in care biserică o faceți. Mai sunt vreo 6 ani până când ve-ti avea vârsta legală, deși sunt convins că nu o sa dureze atâta timp sentimentele dintre voi, și nici nu recomand să te căsătorești de la 18 ani, dar au ăștia în plan să decurgă la interconfesionalism, adică ortodoxia și religia baptista să se unească prin știu eu ce tratat împreună cu alte religii.

| NikFlorian a răspuns:

Foarte simplu, tot ce trebuie sa faci ii urmatorul lucru: Bucura-te de copilarie, lasa timpul sa decida ce este intre tine si acel baptist. Eu am 17 ani si nici acum nu am o prietena sau cava de genu.Trebuie sa lasam timpul sa descopere adevarul. Iar in legatura cu religia prietenului tau, este asfel: Un Ortodox nu se poate casatorii cu o baptista sau invers. Si eu am fost baptist pana la 13 ani, iar apoi m-am convertit la Ortodoxie. Baptismul este o religie neoprotestanta care are la baza doctrina Sf. Scripturi, adica ei nu recunosc o alta atoritate decat Biblia, asfel alugand Sf.Traditie a Bisericii Ortodoxe. Daca vrei sa afli mai multe despre baptisti sau alte lucruri contacteaza-ma pe reteaua de socializare Facebook.

| ady2005 explică (pentru NikFlorian):

Imi poti da Facebook-ul tau?

| NikFlorian a răspuns (pentru ady2005):

Nicoliciflorian10

| NikFlorian a răspuns (pentru ady2005):

Florian nicolici ii Facebook-ul meu.