| anonim_4396 a întrebat:

Hei!
Voi ce ziceti? Tatuajul este un pacat?
Am auzit ca daca iti faci tatuaj..practic de insemnezi si nu e bine..sau ecva de genu
Funda

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Daca va uitati, intrebarea a mai fost pusa, in urma cu doar 2 zile. Reiau raspunsul meu:

In primul rand as fi interesat ce intelegeti dvs. prin "pacat"?

In Vechiul Testament veti gasi, fara dubiu, o interdictie clara:
"Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort, şi să nu vă faceţi slove( in original este כּתבת - kethôbeth = litere sau semne) săpate pe voi. Eu sînt Domnul" (Levitic 19:28)

In Noul Testament nu se face o referire directa cu privire la tatuaje. Avem insa ceva mai mult decat o simpla interdictie:
"Nu ştiţi că voi sînteţi Templul lui Dumnezeu, şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? Dacă nimiceşte cineva Templul lui Dumnezeu, pe acela îl va nimici Dumnezeu; căci Templul lui Dumnezeu este sfînt: şi aşa sînteţi voi." (1Corinteni 3:16-17)

Aveti informatia. Decizia va apartine.

11 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Daca exista un Dumnezeu atunci nu cred ca ii va placea ca propia lui creatie sa-si modifice trupul creat de el.

| Zenicide a răspuns:

Doar daca e scump, si de prost gust happy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort şi să nu vă faceţi slove săpate pe voi. Eu sunt Domnul. (Leviticul 19:28)."

About My Tattoos - Claire Andoun Atongo
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_8gqzVLOuT8

| Dorugar a răspuns:

In Biblie nu este pomenit de pacatul tatuajului!
Deci nu e pacat!
Esti insemnat si daca ai o buba pe fund, si aia vine de la Dumnezeu, deci nu e niciun pacat sa fi insemnat!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fii linistita ca nu-l intereseaza pe Dumnezeu ca te tatuezi tu sau nu. nu prea exista pacat asa ca poti sa sari limitele alea pe care le crezi pacatoase.

| sodobar a răspuns:

Nu este pacat

| bianca12maria a răspuns:

Dar,nu e bine pentru ca Dumnezeu ti-a dat ochii buzele urechile pielea.Iar tu vrei sa le strici si sa itibati joc.

| SugarSkull a răspuns:

Tatuajul e pacat doar daca iti tatuezi crucea. E pacat ca ai irosit vopseaua degeaba.

| pap32445 a răspuns:

Nu e pacat

| Urs_Alexandra_1999 a răspuns:

Poti sa te îmbraci cum vrei, sa te machiezi cum vrei atâta timp cat faci fapte bune.In viata faptele contează nu cum te îmbraci, machiezi, vopsesti parul