| Ronny1788 a întrebat:

Hello, stie cineva unde ma pot înscrie la un curs pentru inițiere in gradul 1 reiki? Preferabil in Suceava. Mulțumesc.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu scuzele de rigoare, așa zișii maeștri reiki de prin România sunt marea lor majoritate șarlatani de înaltă clasă, care știu să te curețe de bani la cursuri de diferite nivele.

| Celcestietot a răspuns:

Pai si ce ai dori sa faci cu aceasta putere?

| Ronny1788 explică (pentru Celcestietot):

Sincer, nu stiu daca "putere" e cuvantul potrivit. As spune mai de grabă, abilitate. Si nu am un plan pentru asta. Ma interesează evoluția pe plan spiritual in general, dar sigur ca voi folosi reiki in special pentru blocajele energetice, pentru mine si pentru familie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Ronny1788):

Este chiar bine ca vrei sa vindeci cu asa ceva sau intr-un cuvant sa faci bine. Nu stiu, dar nu ma intelege gresit la ceea ce o sa spun. De ce nu incerci sa devi unul dintre oamenii lui Dumnezeu si mai apoi sa vindeci oamenii, daca chiar iti doresti sa faci bine? Pararea mea.

| Panamax a răspuns:

Eu l-am facut de doua ori.Prima oara a fost gratis si nu am simtit nimic.A doua oara a costat 100 de lei(morti de foame ca Sadrian traiesc 60 de zile din banii astia)si mi s-a facut corect acordajul Reiki.

| Ronny1788 explică (pentru Panamax):

Am gasit si eu fel si fel de acordari la distanță si chestii de genul pe net, dar nu pot sa zic ca am încredere. De aceea as vrea sa particip la un curs.

| Mircea08 a răspuns:

Matei 13:15" Căci inima acestui popor s-a împietrit; au ajuns tari de urechi, şi-au închis ochii, ca nu cumva să vadă cu ochii, să audă cu urechile, să înţeleagă cu inima, să se întoarcă la Dumnezeu, şi să-i vindec."
In versetul de mai sus se vorbeste tocmai de vindecarea spirituala pe care tu vad ca o cauti prin alta parte. Daca vrei sa devii mare maestru in vindecari trupesti si sufletesti va trebui sa inveti si SA INTELEGI PERFECT Evanghelia, sa te hotarasti sa traiesti potrivit invataturii lui Iisus, si sa te hotarasti sa vindeci oameni daca tu crezi ca asta este ceea ce cu adevarat iti doresti sa faci in aceasta viata.
Am vazut un comentariu facut de tine in care pomeneai de blocajele energetice. Acum vreo 20 de ani eu am facut cursurile complete de bioenergoterapeutica, si stiu cam tot ce se poate sti in domeniu. Totul se bazeaza pe sugestie si autosugestie, ceea ce de fapt este credinta ca cineva se poate vindeca. Pe aceeasi credinta se bazeaza si vindecarile facute de icoanele care fac minuni. Partea proasta este ca toate acestea nu se bazeaza pe credinta in Dumnezeu ci pe credinta in fortele proprii, in energii, sau orice altceva, iar asta te plaseaza in zona in care satana isi desfasoara activitatea

| Ronny1788 explică (pentru Mircea08):

Pot înțelege de ce aceste răspunsuri, si respect in totalitate credința ta. Dar, cu toate ca am fost nascut si crescut într-o familie de ortodocși, aleg sa nu ma limitez intre iad si rai, cand viata e mult mai mult de atat. Cand noi suntem de fapt fiinte multidimensionale, co-creatori al propriei noastre vieti si evolutii alaturi de divin. Evoluția e ceea ce ma interesează, iar daca pot sa fac și bine celor din jurul meu in acest demers, cu atat mai bine. Si totuși, un raspus pentru întrebarea initială?

| Mircea08 a răspuns (pentru Ronny1788):

Nu pot sa-ti dau sfaturi care stiu ca nu sunt bune

| Daniel323 a răspuns:

Cursul dureaza 4-6 ore in functie de cati sunteti.Ca in orice domeniu o sa gasesti si Dorei care se cred maestri Reiki la fel cum in crestinism gasesti ignoranti blegi care se cred ceicestiutot.

| FreddieM a răspuns (pentru Daniel323):

Super tare Agnostic149.