| CuteGirlSweet22 a întrebat:

Hey! Am citit despre Lillith si am ramas masca...Adica,ea a fost izgonita din Eden doar pentru ca nu ii placea pozitia misonarului? Doamne feri...Adica ce a facut fiinta aia atat de rau de a trebuit sa fie supusa chinurilor vesnice? Avea alte preferinte de pozitii.Adica era genul de femeie care se dorea egala cu barbatul.Ce e rau in asta?
Off,vedeti mah daca nu existau sex shop-uri pe atunci,ca daca existau isi luau niste zaruri din alea cu pozitii sexuale si s-ar fi inteles mai bine.
Ma intreb daca femeia aia (lillith) ar fi vrut pozitii expandate laughing.
Voi ce parere aveti despre Lillith? Adica stiu ca acum e rea si face lucruri impotriva Lui Dumnezeu, dar voi daca ati fi fost pedepsiti pentru vesnicie ca doreati egalitate cu cineva care nu era practic cu nimic mai presus ca voi, nu v-ati fi impotrivit cu toata fiinta?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Oricum nu are legatura cu Biblia si nu e decat o fictiune, nu un fapt real.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Si povestea cu Adam si Eva de ce ar fi "un fapt real"? Foloseste versete doar ca "acoperire biblica".

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca Biblia este autentica si istoria si arheologia confirma autenticitatea ei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Cum confirma arheologia autenticitatea ei?

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

ARHEOLOGIA biblică se ocupă cu studiul istoriei popoarelor şi al evenimentelor din timpurile biblice cu ajutorul scrierilor, a uneltelor, a clădirilor şi a altor vestigii descoperite în pământ. Căutarea unor vestigii, sau artefacte, pe locul vechilor aşezări biblice a presupus numeroase lucrări de explorare şi excavarea a milioane de tone de pământ. Artefactele sunt obiecte care constituie o mărturie a muncii omului, făcând astfel dovada existenţei şi activităţii sale. Printre acestea se numără vase de ceramică, ruinele unor clădiri, tăbliţe de lut, inscripţii, documente, monumente şi cronici gravate în piatră.
La începutul secolului al XX-lea, când arheologia a devenit un important domeniu de studiu, mari universităţi şi muzee din Europa şi din America au finanţat expediţii în ţările biblice. Drept urmare, arheologii au scos la lumină o multitudine de informaţii care arată cum era viaţa în timpurile biblice. Unele descoperiri arheologice au demonstrat autenticitatea Bibliei, arătând că este exactă până în cele mai mici detalii.

| sublime89 a răspuns (pentru danay72):

Dar potopul lui noe, sau fuga din egipt, sau despartirea Marii Rosii de ce nu sunt dovedite de arheologie sau de geologie? Mai ales potopul care cica a acoperit intreaga suprafata a pamantului. Iti dai seama cat de evident ar trebui sa fie asta in straturile geologice? Dar nu e nicaieri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Copy-paste rolling eyes
Pai si cultura maiasilor e studiata, evenimentele din timpul in care civilizatia exista, toate sunt reale, asta nu inseamna ca tot ce credeau e adevarat. Uite ca n-a venit nici un zeu in 1500, asa cum se asteptau, si nici acum in 21.12. 2012, dar dovezi ca au existat exista.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ca poti sa crezi in autenticitatea Bibliei, eu nu pot sa-ti scriu decat cateva idei, trebuie s-o cercetezi cu atentie si sunt convinsa ca o poti intelege si crede.De un real folos iti poate fi situl jw.org

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

D.p.d.v. istoric, mare parte din ce scrie acolo o fi adevarat, dar lucrurile erau intelese asa cum putea o minte primitiva sa inteleaga. De exemplu, povestea cu Noe. Cum ar fi putut cineva de la acea vreme sa inteleaga ca nu are cum sa ploua pe toata planeta 40 de zile? Ei nici macar nu stiau cat de mare e Pamantul si au presupus ca e vorba de un potop global. Da, ape mari au fost, au acoperit totul, dar inainte sa apara oamenii; muntii din calcar, asa inalti cum ii vezi, sunt formati din scoicile care existau pe fundul apelor, faptul ca inca se gasesc scoici pe varful unui munte din piatra, nu e dovada ca evenimentele povestite in biblie sunt reale.

| Liviu a răspuns (pentru danay72):

Scumpa domnisoara(sau doamna) biblia stii cum a fost facute?
Biblia a fost facuta de atei, atei au vrut sa scoata o carte cu bancuri si ghici ce.
A esit biblia voastra kiss te pup.

| Mădă0611 a răspuns:

Alta dovada ca basmul e o inventie a unor dobitoci misogini.
Daca ar exista dumnezeu si oamenii ar fi un pic destepti, ar fi cel mai urat (nu in sensul de naspa, ci de detestat) personaj din toate timpurile, iar iadul n-ar fi asa tragic cu se spune.

| sublime89 a răspuns:

Eu nu le pot intelege pe femei de ce sunt mai credincioase decat barbatii, cand vedem cu totii ca religia crestina si nu numai o trateaza pe femeie ca pe un fel de creatura inferioara. Eu sa fiu fata n-as putea crede nici 5 minute in povestile astea discriminatorii.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru sublime89):

Pentru ca femeile simt nevoia de o protectie, iar barbatilor nu le place sa fie dominati, unora.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Asa sunt crescute. De mici li se spune ca trebuie sa fie supuse, adica slugi, si le spun de dumnezeu si rasplata in rai, sau iad daca se impotrivesc, si gata, sunt dresate.

| sublime89 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Asa e.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, barbatii le-au spalat pe creier pentru ca a fost in interesul lor. Mai ales in tarile musulmane. M-am intrebat si eu daca femeile alea ce poarta val chiar sunt fortate de barbat sau vor ele. Cred ca ambele. Sunt crescute in asa fel incat sa isi doreasca sa poarte. Dar nu toate vor totusi.

| Yuruva a răspuns:

Off off mai mai
Lillith, Adam si dumnezeu nu exista...end of story.
Nu uita ca biblia a fost scrisa de barbati misogini, homofobi si foarte probabil afumati! Bineinteles ca au vrut sa scrie o poveste in care sa dea vina pe femeie pentru toate relele din lume si sa sublinieze ca ei sunt tare grozavi si misto in comparatie cu ele! Ce lasi! happy