| MonsterCookiesOo a întrebat:

Hey ^^ ce credeti despre atei sau religii gen: satanism happy vreau sa aud pareri multe pls si despre crestinism happy

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Toate sunt minunate, toate detin anumite filozofii extraordinare si absolut toate ar trebuie acceptate.

18 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Stupiditate, cata stupiditate.

| harciog a răspuns:

Eu cred ca fiecare om cauta divinul, stropul acela de fericire care ne face sa ne simtim plini, intregi.Care ne face sa simtim ca traim cu adevarat, intens si, in cautarile noastre, dam unda verde imboldului primitiv de a domina.Nu facem decit sa incercam inutil sa ne demonstram trairile unii altora fara a fi in stare sa vedem ca de fapt cautam toti acelasi lucru.

| Mădă0611 a răspuns:

Ateii sunt oameni cu cap. big grin Stiu ca ateu inseamna "doar" fara zeu, insa daca esti indoctrinat de mic, pentru a scapa de basme, trebuie sa cercetezi, sa intelegi care cum a aparut.

Crestinismul e suma religiilor cunoscute la acea vreme. Fiecare element e luat dintr-o alta religie, a prins repede pentru ca se adresa sclavilor, le oferea "mangaiere", asa cum face si in prezent, desi crestinii au devenit din prigoniti prigonitori, deci numai iubirea frateasca nu-i conduce.

| WhatheWow a răspuns:

Eu cred in Hidrogen, el e Creatorul, se pune?

| Zenit313 a răspuns:

Ateismul = Nu putem demonstra ca NU exista Dumnezeu,dar nu avem nici cea mai mica dovada care-i sa ateste existenta.
Ateismul se bazeaza pe dovezi si argumente logice,clare,pure,rationale,impartiale si incontestabile.

Religiile = Credinta intr-un Creator,Arhitect,Divinitate, Inteligenta, care a creat universul.
Credinta nu are nevoie de justificare, cercetare, analiza si logica.pur si simplu crezi in cea, faca sa ai dovezi..numai oamenii prosti pot face acest lucru.
Crestinismul = Dumnezeu este gelos,sadic,imoral,brutal, ipocrit, rasist, criminal si egoist.

Satanismul = Sunt mai multe tipuri de satanism.
Satanismul traditional=Credinta in care Lucifer este noul Dumnezeu, prieten al omenirii..etc. este foarte mult de argumentat.
Acestia practica magie, tot felul de ritualuri de initiere..etc.
Satanismul Modern = Seamana foarte mult cu ateismul si protesteaza impotriva crestinismului dar nu cred in existenta lui Lucifer.
Acest nume este doar pentru a atrage atentia indoctrinatilor religiosi.
Satanistii Rebeli..idiotii care profaneaza morminte, distrug biserici...fac tot raul.

Eu cred 10% ca exista un Creator, Divinitate, Dumnezeu..etc. pentru ca Nu pot demosntra inexistenta Lui.
Acesta nu este bun sau rau, pentru ca binele si raul sunt conceptii umane.
Notiunea de Creator sau Inceput al Universului, depaseste intelegerea umana....nimeni si nmic nu poate explica exact.
Mintea umana nu are limite.o sa fie explicat..este doar o chestiune de timp.
Este posibil sa se manifeste prin limbajul universului(matematica), legi ale fizicii si coincidente.
Doresc sa fiu contrazis cu argumente daca cineva nu este de acord cu mine.
Multumesc.

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Si ateismul are mai multe tipuri

ateismul negativ =aabsenta unei afirmati asupra divinitati un fel de nici da nici nu, inca nu stiu daca exista dumnezeu

ateismul pozitiv = afirma clar ca nu exista dumnezeu

ateismul critic = nu exista dumnezeu si prin argumente logice si rationale demonstreaza acest lucru

ateismul implicit=este cel care a crescut intr-o familie crestina, teista dar nu crede in dumnezeu

ateismul explicit =persoane care inca nu au dobandit cunostine despre un zeu

astea sunt tipurile de ateism
mai este una care spune ca cuvantul dumnezeu nu are sens

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Este foarte vast acest subiect, nu am intrat in detalii.
Multumesc pentru efort si informatii!

| 3xfemeie a răspuns:

Toti suntem spirite mai mult sau mai putin evoluate.

| passyon22 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Spirit=energie (negativa)(pozitiva)happyBUNA SAU REA...are logica Atata timp cat esti evoluat, poti evolua intr-un sens diabolic sau angelic.De aceea se fac diferente intre zei.

| 3xfemeie a răspuns (pentru passyon22):

Nu putem spune energie pozitiva= buna si negativa = rea. Aici este vorba despre altceva. Spun doar ca le avem pe ambele, se completeaza si formeaza un intreg. Echilibru.

| passyon22 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Noi limitatii:*Asta e si ideea..cand ajungi la iluminare energia negativa nu mai exista

| 3xfemeie a răspuns (pentru passyon22):

Eu cand am spus energie ma refeream la asta: http://pentruceidragi.wordpress.com/......-negativa/

| passyon22 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Am inteles, eu ma refeream la energia negativa gen rea, mai mult o expresie pe care o folosim foarte des.

| JIJ a răspuns:

Crestinismul a fost infiintat, ca si religie dupa inaltarea Lui Isus Cristos in urma evanghelizarilor care s-au facut intre Neamuri Sf apostol Pavel are o serie de carti in Biblie care sunt dedicate Neamurilor, dar in prezent crestinismul s-a modificat total (traditii, biserici colosale s.a. la inceput nici nu era pus semnul crucii, daca ii stii pe Constatin si Elena care au infiintat toate traditiile) crestinismul autentic acela este cel mai aproape de Dumnezeu pentru ca subiectul principal de discutie este Isus Cristos. Cat despre atei, nu sunt ateu si mi-e greu sa vorbesc, dar satanismul trebuie sa insemne opusul crestinismului, exista si tatal nostru in varianta satanista.

| d4ea a răspuns:

Ateii mai sunt cum mai sunt.cat de cat.dar satanistii ar trebui legati undeva pentru ca din cauza lor se intampla rele pe Pamant.Crestinismul iti aduce pacea sufletului.

| Ebixa a răspuns:

Ce sunt aia?

| Dasinudasida a răspuns:

Dumnezeu va judeca si pe ei.