| Bogdanpalintineanu a întrebat:

Salutare TPU, vreau sa va intreb cat de compatibile sunt urmatoarele religii una in raport cu alta :satanism,crestinism, hinduism, budism, new age, vrajitoria/magia (chiar daca nu se poate numi neaparat religie),

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

20 % dar exista persoane care cred in fiecare sau doar una din ele ooori care nu cred in niciuna ce ciudata e specia umana poate de aia ne dorim atat de mult sa o descoperim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satanismul n-are nicio legatura cu crestinismul.
De fapt singura legatura pe care crestinismul o are cu celalte religii este ca le condamna practicile magice.
Vrajitoria/magia provine din satanismul antic.
New-age este un rahat, si anume magie corupta.
Hinduismul si budismul sunt religii antice pagane unde se practica magia dar cu opresiunea asta a invataturilor pagane nu cred ca se mai practica mare lucru, poate doar de unii hindusi.

| Bogdanpalintineanu explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu cat de antic e budismul daca a aparut cam prin 500 i. Hr. Sub ce alta forma o fi existat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdanpalintineanu):

Antichitatea se termina in anul 476 odata cu caderea Imperiului Roman de Apus. Daca budismul aparuse cu vreo 900 de ani inainte este cat de cat antic.

Budismul este o religie dharmica, adica o religie politeista, spirituala, unde scopul omului era zeificatea.
"Dharma, în sanscrită însemnând scopul vieții" (Wikipedia)
Exact ca in satanismul spiritual care in antichtate se numea Satanama Dharma.
In prezent se pare ca nu mai este o religie, ci mai degraba o insumare de invataturi pentru ca de-a lungul timpului se pare ca a fost distrus mai tot ce era spiritual in budism.

| Bogdanpalintineanu explică (pentru anonim_4396):

Eram neatent si am scris gresit...