| brokxy a întrebat:

Hey. Despre sinucidere. Voi credeti ca e adevarat ca mergem in iad daca ne luam viata? Adica un om sufera enorm si ajunge la un moment cand nu mai poate....Isi ia viata iar Dumnezeu ce face? Il trimite in Iad sa sufere si MAI MULT. Daca chiar ne-ar iubi eu nu cred ca ne-ar trimite in Iad. Gen. Tu ai avea un copil si el ar plange in fiecare zii si distrus emotional ca un parinte a ceea ce ai creat daca si-ar lua viata l-ai trimite sa sufere inca o vesnicie daca ai putea? De ce face Dumnezeu asta?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DACA s-ar citi Biblia nu ar mai fi atatea pareri aberante care "bantuie" pe aici.
1) NU exista Iad si nimeni nu ajunge sa se chinuie vesnic CI exista O JUDECATA la un timp bine stabilit pentru TOATA OMENIREA, unii au parte de VESNICIE iar altii de MOARTE VESNICA.
2) Dumnezeu SPUNE ca cine pacatuieste trebuie sa plateasca pentru pacat iar PLATA oricarui pacat ESTE MOARTEA (nu conteaza de pacat, nu sunt "grade" de pacatuire, toate sunt EGALE).
3) Porunca a sasea spune; "Sa nu UCIZI", cine incalca aceasta porunca este UN PACATOS, deci are parte de condamnare la MOARTEA VESNICA.
4)Pacatele se pot IERTA de Dumnezeu, numai dupa infaptuire prin cererea de IERTARE prin RUGACIUNE DIRECTA catre (adresata lui) Dumnezeu.
5) Daca te sinucizi, NU mai poti sa-ti ceri iertare DECI dupa moarte ramai PACATOS cu pacatul CRIMEI NEIERTAT.
6) In aceste conditii SINUCIGASUL NU poate avea parte de iertare, deci merge la Judecata ca UCIGAS si are parte de MOARTEA VESNICA.
P.S. Moartea ACTUALA a orcarui OM nu este vesnica ci TOTI oamenii vor avea parte de o Judecata si o rasplata sau condamnare in functie de ceea ce a facut in timpul vietii. Tot ce am scris este conform Bibliei.

| Andreeush a răspuns:

Se spune că viața este cel mai prețios dar pe care ți-l poate da Dumnezeu.
Dacă îți iei viața înseamnă că refuzi darul lui Dumnezeu și ajungi direct în iad.
Dacă ai credință poți să înlături gândurile negative.

| mentholinks a răspuns:

Stai linistit ca Dumnezeu nu face asta, dar nu te sinucide.

| brokxy explică (pentru mentholinks):

De unde stiai ca la asta ma gandeam? =]]

| mentholinks a răspuns (pentru brokxy):

Nu stiam, am presupus.

| Mayar a răspuns:

Daca acel om ce ar avea o asemena viata ar fi credincios, ar intelege ca oricine sufera atat cat poate duce si ca suferinta e si un mod de spalare a pacatelor, in functie de omul respectiv. Daca e intr-adevar un credincios ce si pune in aplicare invataturile bisericii si merge la slujbe, chiar nu cred ca ar suferi atat de groaznic. Si chiar daca ar suferi, suferinta e ca o curatare, o spalare a pacatelor, iar Dumnezeu nu ne lasa sa suferim mai mult decat putem suporta.
Cu privire la cei care nu se tin de religie - nu ma mir ca ajung sa fie astfel, adica diavoul pandeste.

Revenind: sinuciderea este pacatul suprem: ucizi si nici nu ai timp de cainta. Adica iei o viata, chiar daca e a ta, o iei. Nu ai acest drept. De exemplu Iov, cat nu a suferit?! Si totusi, nu s-a sinucis, ci si-a pastrat credinta, ajungand apoi, dupa trecerea la cele vesnice - la loc de cinste.

Ar trebui sa mai dai tu pe la biserica...

| Steregoi a răspuns:

Daca se sinucide fiindca uraste viata atunci nu va mai primi de la Dumnezeu alta viata.

| Nilsson a răspuns:

Eu nu cred in doctrina iadului vesnic dar daca pe cineva care ganduri negre frica de iad il poate opri din a comite un gest extrem atunci nu e rau sa ii amintesti de iad.
Frica e neplacuta dar sanatoasa.

| Mircea08 a răspuns:

"Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteţi voi?
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 3/16, 17)
Versetul de mai sus face referire la crestini, deoarece ei au Duh Sfant. Despre ceilalti nu spune nimic, probabil ca nici nu conteaza
Dumnezeu iubeste pe cei care ii slujesc Lui, e greu de crezut ca iubeste si pe satana impreuna cu slujitorii lui satana. Cum poti iubi un criminal?, dar pe cineva care isi bate joc de tine toata ziua?
Spune te rog, de ce plange copilul ala in fiecare zi si de ce este distrus emotional? Ce poate face un parinte pentru un copil care se sinucide, sa spunem pentru ca nu i-au creat parintii conditii de viata comparabile cu ale celor foarte bogati?
Copilul acela avea nevoie de o educatie, iar Dumnezeu a dat "copiilor" Lui educatia necesara, iar aceasta se numeste Evanghelie. Daca "copiii" nu vor sa citeasca si sa caute sa inteleaga aceasta educatie este ca si cum nu ar exista, asa ca va trai dupa cum il educa altii, sau dupa capul lui

| Irinel15123532 a răspuns:

Eronat.
Dumnezeu este un tata iubitor, si nu este om. Este infinit in intelepciune si in bunatate, infinit in indurare si rabdare, nu poti compara pe Domnul cu un om, caracterul Lui nu se poate compara, iubirea Lui este infinita, noi IL coboram pe Dumnezeu la nivelul nostru, la cum am gandi noi, dar este gresit. Dumnezeu nu comite greseli, este perfect.
Sa iti explic, cand un om ajunge la suicid, la acest act, exista urmari de nesters. In primul rand este un act de lasitate, nu mai vrea sa lupte, vrea sa fuga, este adevarat ca unele situatii sunt greu de dus, dar daca este copilul Lui Dumnezeu, Dumnezeu spune ''Nu te uita cu ingrijorare si nu te teme, caci Eu sunt cu tine, te tin de mana sa nu cazi'' Dumnezeu are fagaduinte, promisiuni puternice in cuvantul Lui, daca ne incredem in El, nu ajungem la suicid, un om care IL cunoaste pe Dumnezeu, nu ajunge la suicid.
Dar, Dumnezeu este bun, si suicidul se iarta, nu este de neiertat. Cei care au fost mantuiti prin harul Lui Dumnezeu, cai care L-au primit pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal, cei care si-au pus increderea in Domnul, sunt iertati pe vecie. Dar cel nemantuit, care nu IL are pe Domnul Iisus, va merge in iad, pentru ca daca nu IL are pe Hristos, nu are datoria platita a pacatelor, nu este nascut din nou, si nu face decat sa treaca de la acest rau mic, la unul urias, iadul, care este vesnic, atunci va realiza ca nu se mai poate face nimic pentru a schimba ceva, si privind de acolo lucrurile pe care le avea pe pamant de suferit, isi va da seama ca erau egale cu zero, dar este prea tarziu. Dumnezeu NU vrea cu nici un chip ca vreun om sa mearga in iad, de aceea a renuntat la Fiul Sau ca sa ne castige pe noi. Dar suicidul are consecinte dezastruase, atat pentru cei de pe pamant cat si pentru cel care a recurs la asa ceva, in primul rand, cand vom veni inaintea Domnului, vom primi o rasplta pentru cum am trait pe pamant, daca alegi suicidul, pierzi TOT, doar intrarea in rai este asigurata, dar sunt consecinte uriase si de ne schimbat, foarte multe dintre ele nu le cunoastem, dar suicidul este cel mai periculos act, Iuda s-a sinucis si a pierdut tot, daca ar fi venit sa isi ceara iertare inaintea Lui Dumnezeu, ar fi fost iertat. Cat despre cei de pe pamant, iti dai seama ca iti vei distruge parintii, prietenii, toata familia prin acel act? L e vei produce o mare durere, este un act de egoism, e lasitate, de ura fata de propria persoana, si prin suicid ii spui Lui Dumnezeu urmatoarele ''Nu cred ca Dumnezeu poate sa schimbe ceva, nu are rost sa merg si sa incerc sa IL rog pe Dumnezeu sa schimbe ceva, nu poate sa ma ajute, nu am incredere in Dumnezeu si El nu ma poate ajuta, asa ca aleg sa rezolv eu'' si Dumnezeu promite ca te va ajuta daca vei veni la El. Doar Dumnezeu are dreptul de a lua si de a da viata, tu ai primit viata din mana Lui, El ti-a dat-o, nu ti-ai dat-o singura, si nu ai dreptul sa o iei. Dumnezeu spune ca poate schimba orice situatie, daca IL lasi sa o faca, daca te increzi in El si nu te mai bazezi pe propriile forte, mantuirea este sa accept ceea ce poate face EL si nu pot face eu.
Suicidul este poate cel mai grav pacat care poate exista, pentru ca alegi sa omori viata din tine pe care Dumnezeu ti-a dat-o, este cel mai grav pacat, pentru ca daca nu esti mantuit, vei merge in iad, prin acea alegere, si daca esti mantuit, vei pierde tot, vei ajunge in cer, dar cu mana goala, si sunt extrem de multe lucruri despre consecintele acestui act si pentru cei mantuiti, pe care nu le cunoastem, este un lucru foarte grav, si vesnic.
https://www.youtube.com/watch?v=VLfWek9wj9A&t=130s

| Lion56 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Cum poti sa spui ca merge in Rai cel care incalca porunca "sa nu ucizi", cel care face ceea ce doar Dumnezeu are dreptul, sa ia viata? Cum adica daca esti mantuit si te sinucizi mergi in Rai? De parca un om mantuit care isi pune increderea in Dumnezeu si traieste pentru El poate avea depresie sau ganduri de suicid! De unde scoti declaratia ca omul care se sinucide ajunge in Rai?
Iar in caz ca nu e clar, e total absurd sa spui ca un om MANTUIT se poate sinucide sau poate avea vreodata astfel de ganduri.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Lion56):

Am specificat ca un om mantuit care IL cunoaste pe Dumnezeu nu va ajunge la asa ceva, reciteste te rog.
Si da, nu exista text biblic care sa spuna ca un om mantuit isi poate pierde mantuirea, odata mantuit esti mantuit pentru vecie, dar modul in care iti traiesti viata influenteaza modul in care iti vei petrece vesnicia, am spus ca are consecinte grave, dar cum spune biblia ''lucrarea fiecaruia va fi data prin foc, cat despre ei, vor fi mantuiti, dar ca prin foc''. Suicidul este un act grav si poate cel mai periculos pacat, are consecinte vesnice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, in general oamenii se sinucid pentru ca nu mai suporta viata traita din anumite motive iar sinuciderea(moartea fizica) e ca o liberare pentru ei.
Dupã moarte este liberare vesnica nu existã nici o suferinta.
Dumnezeu este insusi iubirea, el accepta fiecare fapta a oamenilor indiferent de ce aleg sa traiasca sau nu.

| DarkAndDreary a răspuns:

Pentru că dumnezeul descris în biblie nu e unul bun și nu merită venerat.

| slayer09 a răspuns:

Daca ar crede in Dumnezeu nu s-ar mai sinucide. Si Dumnezeu il trimite in iad pentru ca acolo ii e locul. Adica iadul nu il lua ca si un cazan cu smoala si Dumnezeu fiind tiran il trimite acolo pentru ca nu ii pasa. Nu, ci gandeste-te la iad ca la suferinta sufletului. Daca tu acum suferi pe pamant, si iti iei viata in suferinta aceea sa stii ca pe partea cealalta tot o viata la fel ca suferinta de pe pamant o sa ai, numai ca acea suferinta care ti-a provocat sinuciderea va fi de mii de ori mai mare. Gen: tu esti dependent de droguri, si fara droguri daca stai incepi sa te ia tremuratul, sa suferi si sa vrei neaparat drogul ala. Acum gandeste-te ca pe partea cealalta e de 1000 de ori mai grea acea dependenta. Ai acelasi sentiment atunci cand nu iti procuri droguri numai ca e de multe ori mai profund, si alinare nu ai, adica drog nu ti se va da. In concluzie iadul este propriile noastre patimi de pe acest pamant. Cu cat esti mai inradacinat in ele cu atat ele iti sunt mult mai grele pe partea cealalta. Deci, alegerile noastre ne duc ori spre iad ori spre rai, iar in cazul de fata, alegerea lui pentru sinucidere il duce automat spre iad, pentru ca nu te sinucizi din fericire.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Nu exista rai, iad, zei sau alte prostii. Fiecare face ce doreste cu propria viata. Ca este etic sau imoral este alta problema!

| RaulAlmășan a răspuns:

Cine are probleme asa mari încât sa ajungă la sinucidere înseamnă că nu are încredere in Dumnezeu.
trăiești si crezi că Dumnezeu te va ajuta, si chiar asa va face.
Daca te sinucizi, e grav.
Trebuie ca fiecare om să se încreadă in Dumnezeu, omul care se sinucide la neglijat pe Dumnezeu.
Multi satanisti se sinucid când realizează ce au făcut.
Asta nu înseamnă că ei ajung in rai.
Dar totuși Domnul îi iubeste pe toti, dar e si Drept.
Iar Dumnezeu nu poate lăsa păcatul să intre in casa Lui

Răspuns utilizator avertizat