| PsyhoChild a întrebat:

Sunt nemultumit de viata.
Nu imi place viata pe care o traiesc.Sunt asa de plictisit si nu am ce face.Stau toata ziua in casa si ma uit la anime deoarece afara nu se intampla nimic interesant.De ce spuneti ca toti oamenii sunt la fel.Altii sunt bogati si fac figuri daca nu le ia parintii telefoane in timp ce milioane de copii nu au ce manca.De ce a facut Dumnezeu asta. Daca chiar suntem copii lui de ce nu are grija de noi.El vrea numai rugaciuni.Cum ar fi ca toata planeta sa sta intr-o biserica si sa se roage? Asta e lumea perfecta pentru Dumnezeu? Nu suport sa mi se zica sa ma rog. Daca ma rog o fac pentru ca vreau nu pentru ca imi spune altul. Dumnezeu nu este drept.Nea creat si ne-a izgonit din paradis din prostia altuia.La botez ne ispasim tot de pacatul altuia.Ce e asta. Daca un tata are doi copii iar unul dintre ei fumeaza celalalt primeste bataie? Ce inseamna asta.Este scandalos.De ce spuneti ca Dumnezeu ne iubeste? In fiecare zi mor sute de copii de diferite boli iar Dumnezeu care ne "iubeste" nu face nimic.Si bebelusi care mor la nastere spuneti ca se duc in iad din cauza pacatului lui Adam.Asta nu e drept. Spuneti ca se castiga foarte greu raiul.Da ce nu ati vrea sa stau toata viata si sa ma rog? Asta vrea Dumnezeu? Cum am spus multi oameni sufera din cauza foametei si saraciei in timp de Dumnezeu nu are nevoie de nimic.El trimite pe fisu sa sufere el pentru noi dar Dumnezeu de ce nu sufera pentru noi? Un tata ar trebui sa aiba grija de copilul lui indiferent ce face.Dar Dumnezeu primeste numai pe cei care stau toata viata si se roaga iar pe ceilalti care nu au avut parte de educatie si parinti ii arunca in iad. Daca Dumnezeu ne iubea putea sa dea minte la parintii care fac copii sa ii educe dar nu se intampla asta.Este ca un cerc.Parinte needucat-Copil needucat care devine la randul lui parinte needucat si face alti copii needucati. Dumnezeu de ce nu face nimic? Cum am spus trimite pe Iisus pe pamant sa sufere el pentru noi.El de ce nu sufera? Daca el spune ca toti suntem copii lui inseamna ca pot spune ca sunt fratele lui Iisus.Atunci de ce sa ma rog la fratele meu si nu la tata?

Răspuns Câştigător
| Adhaara a răspuns:

Și pe mine m-au frământat mult timp intrebarile astea, și am ajuns la concluzia ca dumnezeu exista doar în mintea celor care cred în el, pentru ca omul a fost cel care l-a creat pe dumnezeu și nu invers. Oamenii sunt slabi și au nevoie de protecție și de atenție, de acea s-au mângâiat dintotdeauna cu gândul ca este cineva acolo care îi veghează și are grija de ei. Prostii. Eu personal nu am nevoie de așa ceva, pot trai bine mersi, fără gandul la zei. Nu mă interesează sa știu ce se va întâmpla după ce voi fi murit, deoarece am murit și asta este, nu vreau sa trăiesc toată viața cu frica ca nu voi ajunge în paradis. Înca o data, iadul și paradisul sunt doar simple cuvinte pentru mine, întrucât ele exista doar în mintea celor orbiți de credință. Asta este realitatea pe care am ales-o, pentru ca pana la urma fiecare crede în ce vrea, nu?

12 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Vezi-ti de viata ta ca multi din copiii aia care zici tu ca mor de foame sunt mai fericiti ca tine.

| PsyhoChild explică (pentru mentholinks):

Care zic eu ca mor de foame? nu.care nu au ce manca.ce insinuezi?

| mentholinks a răspuns (pentru PsyhoChild):

Tu te simti prost si nemultumit de la prea mult bine. Cei care nu au ce manca pretuiesc mai mult viata.

| PsyhoChild explică (pentru mentholinks):

De la prea mult bine? De la mine din familie doar mama mea munceste pe un salariu mic iar tata munceste singur 500 de metrii de gradina singur. Daca tu ai crescut in puf la oras nu judeca pe altii fara a te informa

| Clorox a răspuns:

Poate pentru ca nu exista... Te-ai gandit la asta?

| xerxes1 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce creatorul universului a ales sa vina intr-un sat de evrei sa violeze o minora ca sa faca un copil cu ea.
Probabil ca cei care au inventat Biblia practicau violul pentru a face copii.
Omul l-a inventat pe Dumnezeu dupa chipul si asemnarea sa.

| AC4S4 a răspuns:

Crezi ca aceia care se roaga nu trec prin necazuri? Fiecare om trece.
Proverbe 24:16 "căci cel drept de șapte ori cade și se ridică iarăși, dar cei răi vor fi prăbușiți de nenorocire."
Deci problema e cum te ridici, ce faci in situatiile grele.

Luca 18:16 "Isus însă i‑a chemat la Sine și a zis: „Lăsați copilașii să vină la Mine și nu‑i opriți, pentru că Împărăția lui Dumnezeu este a celor ca ei!"
Se poate ca aceia care mor de mici sa mearga in Rai. La botez nu se spala pacatul stramosesc, pentru ca atunci copilul nu stie ce se intampla. In Biblie scrie ca trebuie sa crezi pentru a te boteza.

1 Corinteni 15:19 "Dacă numai în viața aceasta ne‑am pus speranța în Cristos, atunci suntem cei mai jalnici dintre toți oamenii!"
Problema ca noi oamenii ne plangem prea mult si vrem tot mai mult, in loc sa fim multumitori si sa facem ceva. Dumnezeu nu incurajeaza lenea. Daca doar stai si te rogi si nu faci nimic altceva, asta este lene. In schimb, cele doua se completeaza.

| PsyhoChild explică (pentru AC4S4):

Ba nu ma lua tu pe mine cu poeme din biblie

| Mclaren12 a răspuns:

Calmeaza-te. Zeul evreu a fosf creat doar cu scopul de a indoctrina. Nu exista decat in biblie. Nu exista egalitate si egalitatea este un concept evreiesc care promoveaza mai mult sclavia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar si un ateu stiintific cu tot ateismul lui NU scapa de notiunea de Dumnezeu de dragoste de infinit, in mintea lui. O dovada: multi atei de pe aici intra pe site la categoria de religie din dragoste pentru a "lumina" pe altii desi sunt in eroare, insa dragostea din ei nu le da pace in sensul ca nu-i lasa indiferenti la nedumeririle/problemele altora. De exemplu in dreptul fiecarui profil apare ca, cutare "Numele real sau porecla pe care si-o da fiecare lui insusi", "Ajută oamenii din" tr-o anumita data. happy

Referitor la de ce este atata rau pe pamant: simplu: Dumnezeu a creat libertatea de alegere si a duce in supunere astfel de creaturi, Dumnezeu le lasa sa-si faca damblaua potrivit cu libertatea de alegere. happy

Dumnezeu a creat libertatea de alegere pentru ca din dragoste, nu-i place sa fie respectat si iubit si apreciat de catre niste roboti.

Insa Dumnezeu nu va lasa pe Diavol si oameni sa-si faca damblaua la nesfarsit pentru ca deja s-au adunat tot mai multe informatii care indica spre faptul ca: fara dragoste fata de Dumnezeu, este numai rau in lume si pe Pamant, sau mai mult rau decat bine.

Omul de la copil pana la adult si batran moare pentru ca a mostenit imperfectiuea ( pacatul sau rebeliunea sau ignoranta fata de Dumnezeu ) in ADN de la Adam si Eva si cum toti avem aceasta deficienta ( imperfectiune ) in noi, toti suntem muritori si murim: unii mai devreme iar altii mai tarziu.

Iadul si raiul asa cum il intelege lumea, este eronat. Iadul ca loc de chin nu exista. Raiul va fi pe Pamant. In cer la Dumnezeu NU e rai. In cer, nu sunt pomi, ape curgatoare propriu-zise ci sunt si vor fi doar pe Pamant, asta daca nu cumva Dumnezeu va mai pregati si alte planete in viitor pentru a fi locuite de oameni. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă măcar jumătate din cei care se lamentează de cât de nedrept e Dumnezeu ar începe să facă ceva în privința foametei, sărăciei etc., parcă i s-ar mai șterge din păcate.

| Cristian0015 a răspuns:

Da-mi mesaj in privat