| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey obisnuiti sa mergeti la biserica Dumninica?

55 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Din cand in cand, pentru bucuria si sadisfacerea celor din jur ^^

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Nu.
E plin de babe si barfitoare (nu neaparat babe), care nu au ce face si stau acolo doar sa prinda pe cineva pe picior gresit sau sa poata vorbi.

Exista oameni care se duc din placere si din dragoste pentru Dumnezeu, dar parca iti dispare cheful cand te trezesti inconjurat de barfitoare, babe si alte caractere "deosebite" ale cartierului.

Eu in principal nu merg, pentru ca nu prea vreau.

| Daavidd a răspuns:

Da am acest obicei de a merge la biserică Duminică, desigur când pot şi nu sunt la muncă, dar dă-mi voi să îţi spun că simplu fapt de a merge la biserică nu te face neaparat un om spiritual pentru că poţi să mergi 50 de ani la biserică şi să rămâi la fel de nespiritual, depinde de inima fiecăriuia de voinţa lui şi da eu consider că trebuie să ne alegem biserica unde vedem că creştem spiritual. Acum intrebarea ta este simplă, care necesită un răspuns simplu poate vroiai să întrebi ceva mai mult happy

| RoseOfTheFire explică (pentru Daavidd):

Da mama mi-a zis sa merg si eu la biserica dar nu simt acest lucru sa il fac nu am vointa mereu imi zice du-te si tu cum se duc celelalte fete dar daca nu am aceasta vointa.

| Daavidd a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Te înţeleg dragă Flory!

| RoseOfTheFire explică (pentru Daavidd):

Chiar as vrea sa mer dar parca ceva ma tine pe loc si stiu ca Dumnezeu m-a ajutat mult in viata si sunt recunoscatoare dar credinta o ai in suflet pentru ca la biserica daca te duci te uiti dupa unul si altul cu ce imbracat nu stiu cum e in alta parte dar la mine la sat asa e.

| unknownn a răspuns:

Nu!

| Thunderstruck a răspuns:

Biserica e o institutie de tip mafiot.Tie iti face placere sa stai cu unii mafioti intr-o incapere? Mie nu.

| Mihaita23 a răspuns:

Eu merg cateodata, dar am un prieten care merge MAXIM de 2 ori pe an.

| Xtadelo a răspuns:

Nu.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Duminica eu o tin sfanta.

| tavadaresti a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Duminica sfanta> da-mi un argument biblic de a sfinti duminica

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru tavadaresti):

Si Dumnezeu s a odihnit a 7 zi dupa ce a creat.

| dracu14 a răspuns:

Nu am mai mers in biserica de la botez...

| DyNo a răspuns:

Nu, nu merg la biserica duminica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Sâmbăta, când preotul vinde CD-uri cu Sepultura, Sodom şi Violator la jumătate de preţ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| Demonull a răspuns:

Biserica este cea mai mare inselaciune din toate timpurile in frunte cu cei care o venereaza si cu popii.Credinta in ceva se poate obtine si fara acele slujbe in care un popa rage la un microfon si mai nou prin statie se aude tot orasul.O prostie!

| Aneurysm a răspuns:

Şi de ce mă rog sunt nevoit să mă duc?

| RoseOfTheFire explică (pentru Aneurysm):

Pentru Dumnezeu simplu. happy

| Aneurysm a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Ăhăm. Deci îmi spui să mă duc şi să-mi pierd o zi liberă din simplul fapt că o fac pentru o divinitate ce şi-a dat Fiul ca jertfă să ne mântuim noi cu toţii?

| RoseOfTheFire explică (pentru Aneurysm):

Nu e chiar o zi slujba incepe la 7 si se termina la 11 deci in restul zilei esti liber sa faci ce vrei daca tu nu vrei nu te obliga nimeni e problema ta nu a mea.

| Aneurysm a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

O spui de parcă aş suferi de un retard mintal. Dar da, e problema mea.

| RoseOfTheFire explică (pentru Aneurysm):

Eu m-am referit la altceva dar tu esti liber sa crezi ce vrei.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

La fel ca Labyrinth... când trebuie neapărat.

| lolium a răspuns:

Nu ..de craciun si de paste :d

| c0ton a răspuns:

O intrebare scurta dar cu multe raspunsuri.

| RoseOfTheFire explică (pentru c0ton):

Da ai vreo problema cu asta?

| c0ton a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Nu, ziceam si eu e vreo problema, este un site in care avem dreptul de a ne exprima parerile noastre si in plus ti-am zis intr-un mod pozitiv adica intrebarea a este populara si a fost pusa foatrte devreme pe cand alti au pus intrebari de saptamani si nici nau primit niciun raspuns!

| RoseOfTheFire explică (pentru c0ton):

Si eu tot in mod pozitiv ti-am raspuns nu te-am jignit si ce am eu vreo vina ca altii nu au primit raspunsuri de saptamani? Si in plus cum ai zis si tu aici fiecare e liber sa isi exprime punctul de vedere asa ca acele intrebari fara raspuns probabil nu au fost puse la categoria corecta sau nu au avut nici un sens.

Răspuns utilizator avertizat
| Indestructible a răspuns:

Nu.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Nu

| Demise a răspuns:

Nu merg duminica la biserică. Mama îmi tot spune să merg cu ea, dar nu văd rostul, doar putem să ne rugăm şi acasă.

| SkizoMetal a răspuns:

Nu am mers, nu merg şi nici nu voi merge vreodată.

| Qinz a răspuns:

Uneori...

| Labyrinth a răspuns:

Nu merg în nicio zi, decât când e vreo înmormântare sau altceva la care trebuie neapărat să mă duc.

| sunrises a răspuns:

Desigur!

| phantomitza a răspuns:

Mai chestia e ca e pacat sa faci altceva in timp ce preotul slujeste la Biserica, in timpul Sf. Liturghii, Domnul nostru Iisus Hristos vine si se jertfeste si noi dormim sau facem altceva, si in plus macar in ziua aia ar trebui sa mergem sa-i multumim pentru ca ne tine in viata pentru toate cate ne daruieste, parerea mea. happy

| RoseOfTheFire explică (pentru phantomitza):

De acord cu tine dar la mine la tara nu e asa babele se duc la biserica sa vada cu ce e imbracata aia deci nu eu credinta, uite vecina mea ea zice ca e credincioasa se duce in fiecare Dumnica la biserica si cand vine acasa da naibii tot ce gaseste si copii ei ei si pasarile din curte toata ziua sta nu mai cu el in gura nu stiu de ce se mai duce la biserica sa ocupe loc probabil.

| phantomitza a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Da stiu e adevarat ca asa mai fac unele, dar stii tu nu trebuie sa-i bagam chiar pe toti in aceeas oala, ca mai sunt si asa cum trebuie, ca Biserica nu te face mai credincios, ca mergi numa asa ca merge toata lumea n-are rost dar no, e bine daca merge poate se trezeste in al 12-lea ceas si ea ca nu-i bine dar stii tu asa sunt babelebig grin

| RoseOfTheFire explică (pentru phantomitza):

Da stiu cum sunt babele sunt satula de ele happy

| phantomitza a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Traiesc cu una in casa, eu una nu ma pot obisnui oricat as incerca..greu

| RoseOfTheFire explică (pentru phantomitza):

Si eu pana acum 5 ani am trait dar nu pot spune ca nu o sufeream era bunica mea chiar daca ne mai certam noi cateodata dar ne trecea si ne intelegeam bine.Da de ce spui ca e greu te cearta sau ce?

| vitbsk a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

De când trebuie să te afecteze bârfa lumii?

Tu îți faci viața pentru tine sau pentru lume?

Când mergi la Biserică încearcă să stai într-un colț strategic din care să auzi slujba.

Dacă auzi babe vorbind în jurul tău, pleacă de acolo, stai într-un loc în care poți să te concentrezi și să auzi DOAR slujba.

Repetă în minte rugăciunile pe care le auzi.

Orice ai face lumea din sat vorbește, indiferent dacă e adevărat sau nu.

Faptul că mergi la Biserică nu e un lucru de rușine.

Încearcă pe viitor să nu te mai lași afectată de atitudinea celorlalți.

Duhovnicia presupune o relație om- Dumnezeu, cu sprijinul unui Duhovnic iscusit care ajută fiul duhovnicesc spre urcușul credinței în cadrul Spovedaniei.

Vorba lumii nu are nici o valoare pentru Dumnezeu așa că nu ar trebui să aibă nici pentru tine.

Dacă observi la vecină un păcat încearcă să nu-l faci tu și roagă-te pentru ea, ca Dumnezeu să-i deschidă ochii inimii pentru a-și vedea greșeala.

Cine judecă, riscă să repete același păcat în momente de presiune psihică.

| KillerBunny1500 a răspuns:

Uneori, as vrea sa ma duc mai des si incerc.

| AnnealedPride a răspuns:

NU

| JustAnotherFuckedUpGirl a răspuns:

NU! Why would I do that?

| JustLife a răspuns:

Buna, da desigur!