| Kalla a întrebat:

Hey! Papa Fancisc a propus persoanelor din fiecare religie sa tina o zi in care sa nu se manance deloc pentru sufletele miilor de oameni morti in Siria lunile astea din cauza razboiului.Este ceva frumos iar eu am decis sa tin acest post.Care dintre voi il tine? Ganditi-va ca cine vrea sa-l tina si a mancat deja nu mai poate pentru ca este deja doispe noaptea adica sambata si daca ati mancat mai inainte nu puteti sa-l mai tineti.Deci cars are un pic de bun simt si il tine cu mine pentru mii de oameni femei si mai ales copii care au murit in Siria lunile astea?

p.s: in acest post negru de 24 de ore trebuie sa ne abtinem doar de la mancare sau si de la apa? pentru ca eu pot sa rezist de la amandoua daca trebuie.

37 răspunsuri:
| andreiush25 a răspuns (pentru Kalla):

Ma bucur ^-^.

| andreiush25 a răspuns (pentru dracu14):

Nu se va ajunge pana aici.

| anonimg a răspuns:

Invatatura ca omul odata mort mai stie ceva, sau invatatura unui iad vesnic, sau purgatoriul -toate acestea sunt invataurile oamenilor -ale papalitatii- si nu ale lui Dumnezeu.
Postesc si ma rog pentru cei vii, dar nu pentru cei morti.

Cand Dumnezeu spune ca omul cand moare nu mai stie nimic, cum ma pot ruga eu lui Dumnezeu pentru cel mort? Sau mai bine zis, ce sa Il rog pe Dumnezeu pentru cel mort? Poate doar sa-l invieze; Ce sa-L rog: sa-l scoale ca sa manace si sa se imbrace ca apoi sa-l culce la loc? Sau cum poate un om sa manance pentru un mort? Sau poate un mort sa manance? Poate el sa bea apa? Poate un mort sa ma viziteze sau pot eu sa ii fac vizite? Pot eu sa-l imbratisez pe cel drag care a murit? Sau poate el sa ma imbratiseze?
Poate ca veti spune: "Asa s-a pomenit". Pai sa stiti cu adevarat ca s-a pomenit intotdeuna: sa va luati unii dupa altii, dupa preoti si invatatori (adica dupa ortodoxism si catolicism) care n-au nici o legatura cu Dumnezeu. Si cine se inchina unui mort se inchina dracilor. (1Corinteni.10:20,21)

| ErrorFound a răspuns (pentru Kalla):

Bine, deci ce conteaza daca mor un milion fix in acest moment sau 1000 pe zi.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Kalla):

laughing

| Zenithf a răspuns:

Mai bine tii postul pentru cei vii, ca pentru morti nu are rost.

| Zenithf a răspuns:

Uite, am mai citit din raspunsuri si mi-a venit o idee: Cel mai bine ar fi sa tii post pentru femeile cu "sarcina in criza", adica pe acelea care sunt impinse de "iubiti", famile, societate in general, ca sa avorteze.
In Siria au murit cateva sute de mii, in Romania, de la revolutie incoace, au fost omorati prin avort inca odata populatia tarii, iar viitorul tarii noastre este sumbru si in ceea ce priveste depopularea.