| Kalla a întrebat:

Hey! Papa Fancisc a propus persoanelor din fiecare religie sa tina o zi in care sa nu se manance deloc pentru sufletele miilor de oameni morti in Siria lunile astea din cauza razboiului.Este ceva frumos iar eu am decis sa tin acest post.Care dintre voi il tine? Ganditi-va ca cine vrea sa-l tina si a mancat deja nu mai poate pentru ca este deja doispe noaptea adica sambata si daca ati mancat mai inainte nu puteti sa-l mai tineti.Deci cars are un pic de bun simt si il tine cu mine pentru mii de oameni femei si mai ales copii care au murit in Siria lunile astea?

p.s: in acest post negru de 24 de ore trebuie sa ne abtinem doar de la mancare sau si de la apa? pentru ca eu pot sa rezist de la amandoua daca trebuie.

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai este infinita prostia doar.

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

De ce prostie.Ah da uitam. Voua ateilor mu va pasa niciodata de nimeni si nimic.Doar de voi.

| Lizzu a răspuns:

Kalla, imi spui si mie cu ce le "incalzeste" pe sufletele acelor fiinte care au murit faptul ca omenirea tine o zi de post negru? raspunde-mi si mie asta.

Totul poate se refera la nivel moral,poate se doreste a se tine post pentru memoria lor, dar nu vad cu ce ar ajuta asta.

Nu are nici un sens. Dar,inca o data, fiecare fiinta de pe planeta e libera sa faca ce doreste.
Daca vrea sa tina ziua de post, s-o tina, daca nu, e libera sa nu o faca.

| Mădă0611 a răspuns:

1. postul trambitat se exclude devil
2. ziua de post incepe de la vecernie (5-6 seara) si tine pana a 2-a zi la slujba, unde, de obicei, persoana se impartaseste, deci trebuie sa nu mananci de la 5-6 vineri, pana dupa impartasania de duminica, in rest e fatarnicie, pacat. smug

Eu nu tin post, deloc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Vorba Lizei, cu ce incalzeste ziua de post pe cineva? Daca ascult muzica trista pentru cineva, ajuta cumva? Poate vreau sa mananc ciocolata pentru copiii din Siria care n-au apucat sa manance, na, ca bancul ala cu tiganii, "-Si du-l Doamne intr-un loc cu verdeata... La care tiganca foarte suparata zice: -Auzi parinte, da-ntr-un loc cu carne nu poti sa-l duci? ca de verdeata a murit".
"Voi, ateii, "ie" naspa, we, weee"

| Kalla explică (pentru Lizzu):

E intr-un fdl pentru respect mai mult.Nimeni nu este obligat.Doar daca vrei. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Imi pasa dar hai sa gandim ca niste fiinte umane inteligente ce suntem. Cu ce ii ajuta ca mori tu de foame in casa pe oamenii aia?
Eu nu prea sunt la curent dar din putin cat am citit francezii si aliatii sunt pe cale sa atace siria datorita unui razboi chimic pe care l-au inceput sirienii care intamplator sunt aliati cu rusii. Lideru nebun sirian spune ca nu se va opri chiar daca va incepe al 3 lea razboi mondial.Asta e, are o parte buna macar televizorul. Cam fucked up si nu am inteles cum trebuie cred, dar gandeste-te cu ce te-ar ajuta ca tii tu post acum daca va incepe al 3 lea razboi mondial? Crezi ca va veni Dumnezeu sa te rasplateasca cand vor arunca bombe asupra orasului tau in cine stie ce situatie?
Ce crezi ca va face Dumnezeu intr-o astfel de situatie?
Unde-i Dumnezeu cand oamenii aia mor nevinovati probabil?
Si sa stii ca tot din cauza religiei mor oamenii pe acolo.
Dar daca ai tine post intruna? Stii, in africa mor pe capete aia.
Oamenii isi fac rau unul altuia zilnic, tii post pentru raul pe care s-il fac unul altuia?laughing

| Kalla explică (pentru Mădă0611):

Fa cum vrei dar e cea mai mare prostie si rautate si egoism sa mananci pentru cei care nu aiu ce manca.mai bine mananci si gata.e ca si cum am organiza ziua mancam pana murim pentru cei din Africa.

| Lizzu a răspuns (pentru Kalla):

Da, respect, asta era cuvantul mai precis...

Nu stiu, e ca si cum am stinge lumina la unison de ziua Pamantului, ca sa ajutam la economie.
Nu stiu ...si chiar sa zicem ca fiecare om de pe planeta ar tine ziua aceea de post negru, nu ar ajuta cu mare lucru pe rudele ramase poate, foarte indurerate.

Dar asta e.

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

Nu intelegi. Putem opri razboiul nu numai stand la bar in timp ce vei o bere si ceilalti mor.Primul pas pentru a face ceva concret estde sa actionam iar compasiunea este doar un inceput.Eu nu vreau un al treilea razboi mondial pentru ca asta va fi cel mai oribil.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Eh, pentru altii e prostie sa nu mananci pentru a ajuta, de parca ajuta, macar daca acea mancare pe care n-o consuma nimeni ar ajunge la nevoiasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Ai niste oameni in jurul tau, ia vezi daca merita compasiune, daca merita antreneaza-te pe cineva care chiar exista in viata ta.
Fii om destept intotdeauna si nu te lua dupa toate invataturile biblice caci majoritatea sunt facute ca sa te intunece la minte.
Ai mila pentru cel ce te batjocoreste, religia celor blegi. Cum sa tii partea oamenilor prosti in loc sa fii opusul lor si sa le arati asta. Conteaza sa le arati lor asta si nu tie.
Inteleg ba foarte bine, vreau sa aud de tine ca ai oprit razboiul peste ceva timp.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

E clar...s-a tampit lumea asta de tot!
Sper sa va zica papa intr-o zi, sa va aruncati toti in fantanahee hee Vad ca ține...

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

Am s-o fac si pe asta.

| starduster a răspuns:

Esti Romano-Catolica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cei ajuta ca noi tinem post pe tipii aia morti? Ei oricum n-o sa invie daca noi facem asta, e o mare prostie.

| Hombre a răspuns:

Poti sa nu mai mananci pana o mierlesti ca tot nu ajuti cu nimic, dar cum esti nazdravana si bagi in cap toate vorbele popilor posteste cine te ţine, de ce mai inviti si pe alti la gărgăunii tăi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru sufletele cui? ce au ele cu noi? sant in lumea cea dreapta.de ce trebuie sa stau eu flamand? si insetat? prefer sa-mi infranez limba si tastatura. postire usoara.eu voi face un gratar.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Papa francisc trebuie sa apara pe prima pagina a ziarelor, si vezi cum te adresezi tot asa cu nesimtire tine un post de 240 de ore fara mancare si apa si iti spunem noi daca ai facut o fapta buna

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu se tine post negru sambata si duminica e erezie

| Kalla explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu e post.E nu-mancare.Am zis post ca nu stiam cum sa mai zic.Infometare poate. Post e cand nu mananci produse care vin de la animale.

| Alphawolf a răspuns:

Superstitii.
E ceva frumos sa-ti dereglezi stomacul si sa mai ucizi din neuroni(degeaba!)? Papa e doar un hodorog demodat.

| Kalla explică (pentru Alphawolf):

Intretimp el a facut mai mult binde in cateva luni de cand e papa decat noi toti in toata viata noastra.

| Alphawolf a răspuns (pentru Kalla):

Oare cum ai dedus? Ce inseamna "noi toti"? Vezi ca subiectivismul tau trece de granitele normalului.

| BlackSulphur a răspuns:

Imi pare rau sa-ti zic, Kalla, dar un amarat de post obosit nu va rezolva ABSOLUT NIMIC. Este o metoda sa distraga prostimea de ala asa-zilele "Probleme ale umanitatii". Acest post este la fel de util ca rugaciunea: Productivitate 0.

| ErrorFound a răspuns:

Stii ce fac piratii?
Nu comemoreaza faptul ca cineva a murit, ci sarbatoresc faptul ca a avut o viata lunga si frumoasa.
Poate ar fi frumos sa faceti si voi la fel.

Apropo, parca postul nu trebuia sa afle nimeni ca il tii. Ce crestina mai esti si tu...

Acum ia si sfatul meu: N-ar trebui sa-ti pese, mii de oameni mor zilnic si cauza chiar nu conteaza atata timp cat rezultatul e acelasi. Ce conteaza daca mor acuma 100 cand oricum mor 10 zilnic.

| Kalla explică (pentru ErrorFound):

Un copil more la fiecare trei secunde.nu sunt zece pe zi.Sunt milioane.

| andreiush25 a răspuns (pentru Kalla):

Pai atunci ai grija ...nimeni de pe TPU nu vrea sa mori sad.

| Kalla explică (pentru andreiush25):

M-ai facut sa rad.

| dracu14 a răspuns:

De ce mi-ar pasa mie de siria? imi pasa doar de faptul ca sua vrea sa intre in razboi si implicit cu ea intreg nato-ul, inclusiv Romania, iar mie-mi pasa de romanii care ar putea muri degeaba in razboiul altora