| yovlad a întrebat:

as vrea un film gen,, Viata unui ateu" sau ceva de genul asta.Multumesc!

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Momentan nu avem decat cu habotnici.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Poti incerca "Creation" (2009).

"Ce se întâmplă atunci când un om de ştiinţă de renume mondial, strivit de pierderea fiicei lui mai mari, concepe o carte care se va dovedi a non-existenţa lui Dumnezeu. Aceasta este povestea lui Charles Darwin şi master-lucrarea "Originea speciilor". Filmul descrie inceputul unei revolutii morale si religioase, inceputul unei teorii ce va afecta lumea intreaga de-a lungul timpului. Totul se petrece intr-un mic sat englez; unde un om simplu traieste in doua lumi diferite.Intr-una el este fidel familiei si are parte de o casnicie pasionala iar in cealalta trebuie sa faca fata celei mai periculoase idei din istorie, precum şi sa dezvolte o teorie ce va fi in cele din urma salvata de la dispariţie de logica simpla a unui copil."

Sau "The Ledge" (2011):

"Joe (Patrick Wilson) e un creştin fundamentalist, iar Gavin (Charlie Hunnam) e un ateu. Cei doi sunt legaţi de Shana (Liv Tyler), soţia lui Joe care devine şi iubita lui Gavin. Filmul începe cu Gavin care iese pe pervazul unei clădiri înalte. Un poliţist care deja a avut o zi foarte grea (Terrence Howard) e chemat să vorbească cu Gavin şi să-l convingă să coboare. Conversaţia dintre cei doi nu e una clasică dintre un om care vrea să sară în gol şi un poliţist. Între timp apar flashbackuri, filmul axându-se pe marile teme: viaţă, moarte, credinţă, religie, încredere, iubire, trădare, pierdere."

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Poți viziona și viața unui fost ateu, CS Lewis, autorul Cronicilor din Narnia, în filmul Shadowlands cu Anthony Hopkins, să fii sigur că ți-ai ales convingerile în cunoștință de cauză.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si ce treaba are cu religia?

| Scarbo a răspuns:

Posteaza la filme si seriale.

| Buresbista123 a răspuns:

Viata unui ateu e la fel ca a oricarui alt om mai putin credinta in religii, uite un film care cred ca o sa ti placa...The Ledge

| Ben00 a răspuns:

Poti sa il vezi in postura de ateu pe Brad Pitt in "Candva pe-aici trecea un rau" sau pe Juliet Binoche in Chocolat.

| AwaZoh98 a răspuns:

De ce nu intrebi direct un ateu despre viata lui? Much easy!winking

| 22SWAG22 a răspuns:

Uita-te la serialul Dr.House, ii un doctor actor( comedie, dragoste, drama, actiune).

| 22SWAG22 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Scz am vrut sa spun ''doctor ateu'', nu doctor actorlaughing

| Dumitru73 a răspuns:

Ce anume te interesează? în film? sau sa afli mai multe despre atei şi viaţa lor?

| yovlad explică (pentru Dumitru73):

As vrea sa vad cum decurge viata lor sau ceva de genul asta daca se poate sa fie si comedie.PS sunt ateu

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru yovlad):

Uite si o parodie, dar e mai vechi:
"Life of Brain" (1979)

"Cum ar fi sa te nasti in aceeasi zi cu Iisus, un grajd mai incolo? Este intrebarea de la care pleaca Pythonii in incredibila lor parodie. Asezati-va bine in fotolii, urmeaza aproximativ o ora jumatate din cea mai haioasa blasfemie! In societatea israelita de la cumpana mileniilor nimeni nu intelege nimic, fiecare e profet, revolutionar si bun de receptat pietre in cap, deopotriva. Si de aceasta data cei 6 componenti fac roluri multiple, ajungand la un total de 40. Numele personajelor vorbeste de la sine despre calitatea si stilul umorului ce vertebreaza aceasta productie: avem un Biggus Dickus, un Deadly Dirk, un Mr Big Nose, un ex-lepros etc.

Mai departe, avem evrei revolutionari care scriu graffiti intr-o latina stalcita, strazi cu 5-6 profeti care vorbesc unor grupuri de oameni ce nu inteleg nimic, comitete si organizatii revolutionare, condamnati care canta pe cruce si cate si mai cate! "

| ErrorFound a răspuns (pentru yovlad):

Deci tu vrei sa-ti spuna altii cum sa traiesti?