| pisoiul007 a întrebat:

daca sunt un simplu om (cam pacatos ce pot spune) am voie sa citesc IN GAND! moliftele sfantului Vasile?

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Cred ca te maninca pielicica din cite vad.Te indeamna nescuratul sa intri in dialog cu el.

Aceste rugaciuni ale sf.Vasile cel MARE, sunt rugaciuni de BLESTEM ASUPRA DIAVOLULUI pentru toate uraciunile ce le face in lume, in special omului! Datorita Sfinteniei vietii si puternicei rugaciuni ale Sf.Vasile cel Mare, Biserica a randuit ca ele sa fie citite numai in cazuri exceptionale, fiind cele mai grele blesteme asupra diavolilor - se citesc mai ales la EXORCIZARI! Ele se citesc de obicei in ziua cand se preznuieste Sf.Vasile cel Mare, adica de Anul Nou (1Ianuarie) - se pot citi si la hramul unei biserici sau manastiri - dar NUMAI CU POST SI CU SF.IMPARTASANIE SI MULTA RUGACIUNE SI CURATIE INAINTE! Deci fiind EPSICOP Sf.Vasile cel Mare, rugaciunile acestea nu pot fi citite de un mirean asa la intamplare, ci numai de un preot sau de un ierarh dar avand pregatirea amintita mai sus! Deci un preot care nu are aceasta pregatire si citeste aceste rugaciuni PUTERNICE, isi aduce asupra LUI si a familiei sale NUMAI NENOROCIRI! dar si acelora ce nu sunt pregatiti! Caci si crestinii carora li citesc trebuie sa fie la fel de pregatiti.

Urzi23 te sfatuieste cu intelepciune :

Du-te la Preot si nu te baga unde nu-ti fierbe oala, ca dai de mare bucluc.

4 răspunsuri:
| Rapunzell a răspuns:

Chiar daca le citesti in gand, chiar daca o faci cu glas tare, Dumnezeu te aude, asa ca rezultatul e acelasi.

| KlaraWeiss a răspuns:

N-ai voie! Numai preotii le citesc si dupa post aspru si rugaciune. "Dacă preotul este bolnav (ulcer. gastrită, diabet, etc.) şi nu poate posti, nu poate citi Moliftele Sf. Vasile Cel Mare, fiindcă diavolii se întorc împotriva lui." Ce-ti veni sa le citesti, te crezi, oare, sfant sau preot? Vrei sa ai probleme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa le citesc acum.

| pisoiul007 explică (pentru anonim_4396):

Le am citit!