| Ionut46523 a întrebat:

Deci am mai pus o întrebare pe site legat de canonul religios. Sunt foarte nedumerit fiindcă preotul mi-a zis sa citesc seara un acatist dar nu mi-a zis și câte seri ..Deci ce sa fac? Cites acatistul asta in fiecare seara? Și cica se mai zice că dacă nu il țin mi se v-a întâmpla CV rău.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde scrie in nt ceva de canoane?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Looool, amuzant.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Se pare cavne aflam in situatii asemanatoare, si mie mi-a dat Canon inca de asta iarna sa citesc Paraclisul Maicii Domnului macar o data pe saptamana, dar nu mi-a spus si cate saptamani. Poti merge maine sau in oricare alta zi in care se face liturghe cu putin inainte de inceperea acesteia pentru a intreba preotul despre asta.

| gratargratar a răspuns:

Canonul se face pentru a te putea apoi impartasi.
Nu ti se inampla nimic rau, insa ai un pacat in plus ca n-ai facut ascultare de duhovnic. De asemenea, dupa cum am spus, pana nu faci canonul, nu te impartasesti.

Daca ti-a zis sa citesc seara un acatist, poate s-a referit la "o singur seara". Tu trebuie sa fi atent si sa-l intrebi exact, ca sa stii.
Canonul se da pentru intarirea fagaduintei tale de a nu mai savarsi aceleasi pacate pe care le-ai marturisit. E un fel de pecetluire pe care o faci cu efortul propriu.

| Kogaion a răspuns:

Canonul se da pentru a te putea impartasi, este bine sa-l urmezi si sa faci ce ti-a spus duhovnicul, este totusi cam urat ca ti-a spus ca daca nu il vei tine ti se v-a intampla ceva rau, poate a vrut doar sa te sperie.