| anonim_4396 a întrebat:

La Recensamantul din 2021 va veti exprima apartenenta religioasa (sau veti spune ca sunteti atei/fara religie) sau veti refuza sa raspundeti la aceasta intrebare? Sunt curios cati ar fi mandri de religia lor. Multumesc pentru timpul acordat!

41 răspunsuri:
| danut a răspuns:

La orice recensamat EU CER EXPRESS sa fiu trecut la Religia pe care o am caci altfel esti trecut drept ORTODOX, asa au ajuns in Romania ca mai toti sa fie ortodocsi.

| danut a răspuns:

Pentru unii care bantuie inutil pe aici, crestinii, urmasii lui Cristos, Hristos, CRED ca Hristos ESTE Dumnezeu, Fiul Dumnezeului Tata. Conform Bibliei cei care NU cred ca Hristos ESTE Dumnezeu sunt demonizati.Martorii lui Iehova NU CRED CA Hristos ESTE Dumnezeu deci nu fac parte dintre cei care CRED ca Hristos ESTE Dumnezeu, CRESTINII. Una este sa faci parte dintr-o religie anume si alta este sa fi CRESTIN.

| RAY a răspuns:

Mam declarat si in trecut ateu si ma voi declara mereu

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

E o idee buna, ma mai gândesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În mod sigur, voi exprima pentru prima dată că sunt ateu.
Asta ca să îi anunț pe teii din guverne că eu nu vreau să dau din banii mei de impozit, pentru ca să hrănesc popii.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Noi plătim impozit pentru Biserică? Unde scrie? Asta-i culmea...

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie in bugetul de stat. Adica ala adunat din taxe si impozite...

Numai pentru salarizarea personalului clerical, in anul 2019 s-au platit de la buget 137 de milioane de euro. Ca sa nu mai vorbim despre milioanele platite de la buget pentru intretinerea si ridicarea lacaselor de cult.

Nu-i asa ca-i culmea?

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Ei... păi asta ar trebui să pornească o revoltă! Preoții să-și găsească de muncă nu să fie plătiți de noi care nici măcar nu-i recunoaștem!

Știi cum este la o Biserică neo/protestantă sănătoasă? În primul rând plătește prezbiterul! pentru cheltuielile bisericii și apoi(când nu mai poate acoperi tot) restul Bisericii în funcție de cum vor și cât pot, iar dacă nu dau nimic(diferite motive) atunci sunt binecuvântați pentru că se roagă pentru Biserică. De asta recomand ca oamenii să se ducă la Biserica unde prezbiterii nu primesc nici un leu de la enoriași.
P.S. [Iar dacă se strâng mai mulți bani decât trebuie(cum e de obicei), se pun deoparte sau se fac excursii(pentru bătrâni sau pentru tineri), tabere(de studiu Biblic sau de ajutat persoanele cu dizabilități) și multe evenimente caritabile]

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este culme.
Eu plătesc impozit. Din el se constituie finanțele statului nostru așa zis laic, ala zis separat de biserică.
Din acești bani adunați anual, se împart bisericilor o porție bună. Citește bugetul anual al României. Acolo sunt și banii mei. Nimeni nu mă întreabă dacă eu vreau să dau sau nu la popi. Asta-i culmea care mă enervează și în politică voi lupta să nu le se mai dea de către guvem. Cine crede, să îi hrănească ei pe popi.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie în bugetul anual al țării.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am înțeles, am înțeles.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am citit pe culte.ro ca Organizatia Religioasa Martorii lui Iehova este singurul cult din Romania care nu cere finantare de la stat pentru platirea clerului. Poate si pentru ca Martorii considera ca statul este inventia lui Satan.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Creștinii după Evanghelie? Baptiștii? Penticostalii? Restul neo/protestanților din România? Ăștia primesc bani de la stat pentru cler? Nu știam, am să întreb mâine.
Știu că în unele Biserici se dă(de fapt trebuie) 10% din salariu pentru cheltuieli și/sau prezbiterilor.(după mine asta sună și ilegal în unele cazuri)

Nu știu, nu am fost niciodată la ei pentru că sunt învățați prost. Unul mi-a zis că lumina din Geneza reprezintă universul, iar altul că cei 144000 din Apocalipsa reprezintă Biserica(/Mireasa) lui Dumnezeu... S-au adeverit vorbele bătrânilor care-mi tot ziceau să nu am dea face cu martorii pentru că au o învățătură proastă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, stiu ca este un document in care sunt prezentate toate cultele si la final precizeaza daca este sau nu est finantat de Guvern.
Aici este documentul, cultele neoprotestante incep de la pagina 153: http://culte.gov.ro/wp-content/uploads/2018/11/BookRO.pdf

Cultul Creştin Baptist nu solicită subvenţii de la stat pentru salarizarea personalului de cult, ci doar sprijin pentru construirea şi repararea lăcașurilor de cult.

Crestinii dupa Evanghelie primesc finantare de stat.
Secretariatul de Stat pentru Culte acordă pentru salarizarea
personalului clerical un număr de 62 de contribuții, după cum
urmează: 1 post de președinte, 1 post de vicepreședinte uniune,
1 post de secretar general, 1 post de inspector general bisericesc,
1 post de vicar administrativ eparhial, 1 post de secretar
eparhial, 1 post de consilier eparhial, 38 de posturi clericale cu
o contribuție de 65% din salariul de bază și 17 posturi clericale
cu o contribuție de 80% din salariul de bază.

Biserica Evanghelica Romana:
Secretariatul de Stat pentru Culte acordă pentru salarizarea
personalului clerical un număr de 12 contribuții, după
cum urmează: 1 post de președinte, 1 post de vicepreședinte
uniune, 1 post de consilier eparhial, 7 posturi clericale cu o
contribuție de 65% din salariul de bază și 2 posturi clericale
cu o contribuție de 80% din salariul de bază.

Cultul Penticostal
Secretariatul de Stat pentru Culte acordă pentru salarizarea
personalului clerical un număr de 204 contribuții, după cum urmează:
1 post de președinte, 1 post de vicepreşedinte de uniune,
1 post de secretar general, 9 posturi de consilier eparhial, 138 de
posturi clericale cu o contribuție de 65% din salariul de bază și 54
de posturi clericale cu o contribuție de 80% din salariul de bază.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Biserica Adventista de Ziua a Saptea
Biserica Adventistă NU solicită sprijin financiar din partea statului
pentru salarizarea personalului clerical, ci doar pentru pentru
construirea și repararea lăcașurilor de cult.

Organizaţia Religioasă „Martorii lui Iehova" NU solicită Secretariatului de Stat pentru Culte sprijin financiar pentru personalul clerical.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi, utilă cartea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu plăcere

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Știi cum este la o Biserică neo/protestantă sănătoasă?"

La fel ca la ceilalti de fapt. Statul contribuie la rahatul asta pentru toate cultele recunoscute, dar in functie de ponderea fiecaruia. In concluzie si "sanatosii" astia iau bani de la stat. Ce spui tu e faptul ca in general enoriasii sunt mai prosti decat la astilalti si cotizeaza in medie mai mult pentru ca sunt mai spalati pe creier. Dar asta e alta discutie.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Martori lui Iehova NU SUNT recunoscuti ca un CULT oficial in Romania de aceia nu au ce primii de la Buget. Singurul Cult Oficial care NU ESTE subventionat de stat sunt Adventistii de ziua a Saptea. Aceasta Biserica este subventionata 100% de catre Enoriasi. In rest TOATE Cultele Oficiale sunt platite din Bugetul de Stat, cititi LEGEA Cultelor.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Citeste Legea Cultelor si nu mai spune prosdtii dupa ureche.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Martori lui Iehova NU SUNT recunoscuti ca un CULT oficial in Romania"

Ba da, sunt recunoscuti oficial. Numai tampenii vorbesti.

"Citeste Legea Cultelor si nu mai spune prosdtii dupa ureche."

Ce naiba, tu nici ce culte sunt recunoscute oficial in Romania nu stii, si vorbesti? Esti penibil...Cum am spus mai sus, neo/protestantii sunt mai spalati pe creier, asta e singura diferenta. Si tu tot unui club de asta protestant cotizezi, nu? Dupa manifestari si ce tampenii scrii, cred ca da.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Iar te bagi în seamă aiurea?
Vezi ce mi-a dat DolphSky, s-a consumat subiectul.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-a dat exact ce ti-am spus si eu. In plus, nesimtitii astia din diverse organizatii religioase mai beneficiaza si de diverse scutiri de taxe si impozite.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai daca nu si-ar primi, cine i-ar mai certa pe astia ca se m.asturbeaza?! Iti dai seama ce probleme importante au in fisa postului...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Imi cer iertare, nu am stiut ca in 2006 gunoaiele astea de dreapta au bagat si pe acesti satanisti in cultele oficiale. Cand s-a facut Constitutia, astia nu erau. Iertare pentru nestiinta noilor membri oficiali. Nu am citit ultima "lege".

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Cand s-a facut Constitutia, astia nu erau."

Nu Constitutia stabileste care sunt cultele recunoscute. Ea doar stabileste cadrul general. Muci le faci.
Oricum esti combinatia cea mai nasoala, credincios cu vederi de stanga...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Nu fac politica la religie dar demonii sunt de dreapta, fascisti, legionari asa ca nu prea intelegi lumea unde traim.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"...demonii sunt de dreapta, fascisti, legionari..."

Spiridusul tau tot vederi de extrema dreapta are. Ia compara putin.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Esti prea tanar ca sa vorbesti de politica.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Ei bine pe hârtie sunt ortodox, în practică sunt panteist/agnostic, în concluzie? Chiar nu-mi pasă, pur și simplu am trecut peste etapa aia în care doream să mă afirm cu credințe sau necredința religioasă. Deci probabil o să mă trec exact cum scrie pe certificatul de botez, iar ce cred eu, e fix problema mea.

| AC4S4 a răspuns:

Da, imi voi exprima apartenenta religioasa.

| Celcestietot a răspuns (pentru AC4S4):

Pai si, care este religia adevarata?

| Algo098 a răspuns:

Eu am sa spun ca sunt fara religie pentru ca asta e adevarul.

| alex598 a răspuns:

Eu spun că îs creștin.

| leo59 a răspuns:

Slavă Domnului că m-am trezit și crescut într-o famile cu credință ortodoxă și nu a fost nevoie să caut calea cea dreaptă. În ceea ce privește întreținerea locașurilor de de cult, aceasta se face din contribuția benevolă acredincioșilor fiecărui cult, așa încât să nu fie nimeni îngrijorat că nu este nicidecum păgubit. Pe de altă parte, mulți din banii publici se duc în mod subiectiv, cum vor politicienii ( salarii date discreționar, pensii speciale, etc.)