| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a întrebat:

Pentru ca acuzaţiile unora cum că cei mai mulţi de pe această categorie sunt atei ( 80-90% cum mi s-a tot repetat) vreau să ne facem o părere: Care sunteţi atei?
Sunt curios câţi utilizatori, care frecventează categoria Religie sunt atei.

Răspuns Câştigător
| dodicuta a răspuns:

Crestina

83 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Evident că nu sunt ateu, am fost, dar dacă aș fi ateu, cu ce te-ar deranja asta?

| ramona30 a răspuns:

Eu sunt in categoria ateilor.

| ramona30 a răspuns:

Sa nu va deruteze faptul ca majoritatea pe TPU sunt atei sau agnostici. In realitate, in Romania populatia e formata majoritar din babe, needucati sau manelisti, iar astia pupa moaste si ling icoane.

| Inferno a răspuns:

Om

| OOOLEOOO a răspuns:

Sunt semi-ateu ignor fiecare divinitate/zeu in afara de Jah Rastafari Selassie.

| Thunderstruck a răspuns:

Toti suntem atei.

| RAY a răspuns (pentru Thunderstruck):

Tu tot banat ramai?

| Alphawolf a răspuns (pentru RAY):

Tu probabil te referi la Paradoxul Olbers!? El ne spune ca universul nu poate fi etern, in caz contrar trebuia sa vedem lumina tuturor stelelor la care varsta lor permite(se incadreaza) luminii sa parcurga distanta pana la Pamant, si sa lumineze cerul. Asta spune el: "Pământul ar primi lumină din toate colţurile cerului nopţii, care ar părea strălucitor – mult mai strălicitor decât cel mai dens câmp de stele".
Sunt miliarde de stele, doar ca nu toate lumineaza cerul vizibil noua, pentru ca ele sunt extraordinar de departe, iar lumina nu a avut timp sa ajunga pana la planeta Pamant. Sunt stele care sunt atat de departe incat nici 13, 7 miliarde de ani(varsta universului) nu este suficient timp pentru a ajunge lumina stelelor la noi.

| 4b a răspuns:

Eu sunt, tu esti, el/ea este...in final, toata lumea e cevalaughing

| LoveToHate a răspuns:

Moi.
Privesc cu scepticism zei, superstitiile(mi se par chiar ridicole), etc.

| RAY a răspuns:

Categoria ateilor

| M25M a răspuns:

Ateu

| Dorugar a răspuns:

Absolut toti suntem atei!
Diferenta intre noi este ca ateii sinceri nu cred in 1000 de Dumnezei iar atei inconstienti nu cred in 999 de Dumnezei, deci diferenta de 1 la 1000 nu este semnificativa!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Eu nu sunt atee. Ateu inseamna fara Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Tu crezi in Dumnezeul Creator al Pluriversurilor, Dumnezeu care se numeste Flying Spaghetty Monster?
Na vezi ca esti si tu atee

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

In Dumnezeu Creatorul! Acum plec la biserica, o sa ma rog si pentru tine!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Stii bine ca ti-am interzis sa faci asta pentru mine?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

De ce? Daca tot nu crezi ca exista, vei vedea ca El raspunde la rugaciuni! Doar are putere!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Puterea lui consta in inchipuirea ta!
In orice situatie nu te ajuta decat Dumnezeul din tine si anume Ratiunea!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Ei,atunci acesta doreste mantuirea ta!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Eu caut sa ma mantuiesc de necazuri atata timp cat sunt in viata!
De mantuire dupa ce am murit am la fel de mare nevoie ca de faptul ca dupa ce mor sa mi se sufle in fund un kg de pene!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Uneori necazurile nu te intreaba daca le dai voie sau nu!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce crezi ca tu ca eu trebuie sa-mi rezolv problemele si necazurile prin Dumnezeu?
Da ce eu in caltate de Dumnezeu, asa cum scrie si in Biblie ca sunt, ...nu am capul meu sa-l folosesc?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Pentru ca Dumnezeu este Omnistient, Omniprezent, Omnipotent. Tu, nu!

| Meghy414 a răspuns (pentru EmaS):

Asa este!

| Dorugar a răspuns:

Pentru ca Dumnezeul tau este Tatal Minciunii adica Diavolul!
Ti-e ti-ar place ca eu sa ma rog Diavolului pentru tine si familia ta?
Daca tie nu-ti place, altuia nu face!

| dracu14 a răspuns:

Ateu.

| DyNo a răspuns:

Sunt liber cugetator.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Parca credeai in divinitate?

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman explică (pentru DyNo):

"ateu" e doar un cuvânt, am uitat să spun că mă refer la cei care gândesc critic, care privesc cu scepticism superstiţiile, zeii, etc.

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Am zis ca-s ateu?

| DyNo a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Atunci considera ca ma incadrez in acea categorie, doar ca nu sunt ateu.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ce liber cugetor poti fi daca deja ai tras o concluzie? un liber cugetator cauta mereu ceva nou, e sceptic in toate, frate daca esti crestin recunoaste

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Ce liber cugetor poti fi daca deja ai tras o concluzie? un liber cugetator cauta mereu ceva nou, e sceptic in toate, frate daca esti crestin recunoaste

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt crestin, nu apartin nici unei religii. Este chiar asa de greu de inteles? Nu cred ca tu esti sceptic in toate... Nici macar nu stii la ce m-am referit prin "liber cugetator". Nu cred in nici o religie, imi displac toate, insa nici ateu nu sunt. Avand in vedere ca mi-ai spus ca sunt crestin, ma simt jignit.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Sper ca pe viitor sa gasesti ratiunea, acum sincer crezi ca din nimic a aparut un zeu si a creat 240 de miliarde de stele?

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Ray... este clar ca nu intelegi. Cum sa crezi ca un atom a aparut din nimic si a creat un Univers infinit. Universul este infinit, necreat, etern si unic, ca si Divinitatea. Sper ca pe viitor sa nu fi la fel ca cei pe care aproape ii urasti.

| TrentonChase a răspuns (pentru DyNo):

Poate ai o credinta de genul Panteista sau Deista...am dreptate?

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Big bang a existat dyno sunt dovezi multe, universul nu e etern, infinit el este necreat de nimeni sunt de acord acea energia care sa strans la un loc a fost cuantica adica mica de tot apoi sa convertit in masa, dyno am si blog amice despre stiinta, stiinta e frumoasa crede-ma

| TrentonChase a răspuns (pentru DyNo):

Universul este in continua expansiune, deci nu este infint.

| TrentonChase a răspuns (pentru RAY):

Plus ca Big Bang-ul a fost si "reconstituit" intr-un laborator si s-a demonstrat ca el chiar a existat.

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca stiinta nu este frumoasa, din contra.
Toti suntem la fel, atei, crestini sau alte d-astea.

| DyNo a răspuns (pentru TrentonChase):

Nu, nu am o credinta nici deista, nici panteista.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Dyno la nivel cuantic totul este posibil crede-ma ca s-a dovedit stiintific asta chiar viata a aparut din nimic doar in combinatie de niste gaze si o scanteie, trebuie sa fim fericiti ca existam asta datorita lumi cuantice

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Daca universule etern de ce noaptea nu e luminata de miliarde de stele?

| RAY a răspuns (pentru TrentonChase):

Desigur ca da, cuantic totul este posibil

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Crestini ignora stiinta si ratiunea

| TrentonChase a răspuns (pentru RAY):

Exact. Daca universul ar fi fost etern atunci nici macar nu ar mai fi existat stele sau planente pentru ca aceste corpuri ceresti sunt muritoare si atunci, cum ar fi aparut altele daca nu s-ar fi creat din nimic?

| RAY a răspuns (pentru TrentonChase):

Corect

| rocco09 a răspuns (pentru TrentonChase):

Esti tare, cand asta?laughing

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Toate astea care spui ca s-au dovedit! Cum s-a dovedit? S-a creat viata din nimic in laborator sau cum s-a dovedit? Imi dai ceva documentare? Posibil sa fi ramas eu in urma, poate devin si eu ateu!

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Asta-i argumentul tau? Pai avand in vedere ca este un numar infinit de stele, unele mai indepartate decat altele, este imposibil sa le vedem pe toate, pentru ca nu se pot inghesui toate intr-un loc accesibil de noi de pe Terra.
Este la fel ca si orice crestin numai ca ai convingeri si/sau credinte diferite.

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt crestin...

| Alphawolf a răspuns (pentru RAY):

Dar noaptea este luminata de miliarde de stele! Nu este nevoie ca universul sa fie etern sau infinit(mai bine zis)pentru a fi miliarde de stele. Stelele sunt cu sutele de miliarde, poate chiar cu sutele de mii de miliarde, dar sunt atat de departe incat nu le putem vedea cu ochiul liber, mai mult, nici cu telescoapele performante nu le putem vedea pe toate.

| Alphawolf a răspuns (pentru TrentonChase):

Informatia nu se pierde, ea doar se transforma.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Eu n-am convingeri personale dyno sincer la varsta ta credeam si eu exact ca tine intr-un univers eteren, necreat. credinte n-am pentru nimic

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Hai sa dam cartile pe fata,ateismul nu are nici o legatura cu aparitia vietii, univers, stiinta etc a fi ateu nu inseamna sa crezi in big bang, evolutie, personal cunosc ateii ce nu cred in big bang

| RAY a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca era luminat puternic noaptea era ca ziua

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Numai spune, daca nu ai convingeri, de ce crezi ca nu exista Dumnezeu? Esti la fel de ipocrit ca orice alt crestin.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Ca nu exista dovezi care sa ateste acest lucru, sau tu ai vreo dovada, nu-i adevarat sunt deschis spre orice nou bazat pe stiinta desigur,

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Radiaţia de fond a fost detectată în 1960, după ce, în 1948 George Gamow i-a prevăzut existenţa. Amo Penzias şi Robert Wilson au descoperit spectrul CMBR, care arată că Universul avea iniţial o temperatură extrem de mare, dar uniformă.

Expansiunea şi răcirea Universului duc la concluzia că Universul a fost mult mai mic şi mai fierbinte.

Echilibrul elementelor uşoare (hidrogen, heliu şi litiu) existente astăzi în Univers este prevăzut de Big Bang.

Relativitatea generală spune că Universul trebuie fie să se extindă, fie să se contracte – mărimea lui nu poate rămâne mereu aceeaşi.

Paradoxul Olbers - dacă Universul ar fi infinit de mare şi de vechi, Pământul ar primi lumină din toate colţurile cerului nopţii, care ar părea strălucitor – mult mai strălicitor decât cel mai dens câmp de stele (foto). Teoria Big Bang rezolvă acest paradox – Universul nu a existat întotdeauna.

| Alphawolf a răspuns (pentru RAY):

Cum adica daca era luminat puternic? La ce te referi? Fii mai explicit.

| TrentonChase a răspuns (pentru rocco09):

Tu sa devii ateu? laughing Nu-i pentru tine, du-te si milogeste-te lu Dumnezeu sa nu te bage la cazanul cu smoala.

| Meghy414 a răspuns (pentru RAY):

Scuzati-ma ca intru si eu in discutie, dar nu e adevarat ca noi crestinii(care suntem)ignoram stiinta si ratiunea. Diferenta este ca noi avem un Dumnezeu mare care stie si cunoaste totul si nu mi-e rusine sa spun lucrul acesta DA! SUNT CRESTINA! Pacat ca lumea este atat de bazata pe propriile puteri, incat nu vad adevarul din inima lor.Nu va suparati, dar nu puteam sa tac.

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Eu eram cu cartile pe fata de la inceput! Nu am nimic cu ateii, si nici cu ateismul in sine daca cineva nu cauta sau nu gaseste motive sa creada in divinitate! Intrebarea era alta, daca nu ai dovezi ca nu exista, daca nu poti dovedi existenta vietii, daca nu poti dovedi originea universului, nu minti cu afirmatii de genul "Dumnezeu nu exista" "s.a dovedit ca viata a aparut de la sine" "biblia e o carte de legende" etc! Sau daca ai dovezi adu-le sa ne convingem si noi! Nu ti-am cerut sa imi explici de ce esti ateu, ci sa iti justifici cu dovezi cele afirmate, sau in cel mai rau caz poti spune "asa cred eu"!

| RAY a răspuns (pentru Meghy414):

Nu-i nimic, eu unu promovez libertatea de exprimare, nu toti crestini sunt ignoranti, am exagerat

| Meghy414 a răspuns (pentru RAY):

Multumesc mult pentru corectare.happy. sper ca nu te`ai suparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exista o categorie, a "afonilor" religosi, adica a acelor pe care religia nu-i inetreseaza pur si simplu.E ca muzica sinfonica pentru badea Ion din Cucuieti.

Răspuns utilizator avertizat
| TrentonChase a răspuns:

Sunt ateu.

| TrentonChase a răspuns:

Fizica cuantica spune ca se pot creea universuri din nimic.

| DyNo a răspuns (pentru TrentonChase):

Vrei sa zici ca pot sa existe si alte universuri? Gen micro-universuri si macro-universuri?

| MindFreak a răspuns:

Convingerile cu privire la existenta unei divinitati tin de fiecare si se manifesta in propria intimitate. Sa spui in "piata" in cine crezi sau in cine nu crezi este un lucru abject si arata cat de slabe sunt convingerile tale.

| MindFreak a răspuns:

Reprezinti acea tipologie de ateu arogant si prost care are nevoie de atentie mai ceva ca o virgina in calduri. Convingerile tale sunt slabe, ai nevoie sa stii ca mai sunt oameni ca tine, ca nu esti singur. Tu si cei ca tine sunteti o rusine pentru orice ateu autentic.

| RAY a răspuns (pentru MindFreak):

Exista si ateii autenci da ce ateismul e religie, trezeste la realitatea ateismul nu inseamna sa ai argumente contra cuiva si doar negarea zeiilor

| FuckTWorld a răspuns:

Categoria ateilor unde vrei sa ma pui tu.Da mi-am botezat sufletul Dumnezeu si cred in mine ca eu fiind Dumnezeu meuhappy, da nu cred in nici o divinitate deci ma poti introduce la ateihappy.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman explică:

Speram să nu vă certaţi şi aici.
14 atei doar? Mulţi suntem laughing
471615 utilizatori împărţit la 33 categorii= 14291 aproximativ, aceasta fiind media per categorie.
14 atei din 14921. Aceştia reprezentând
0.09% din totalul conturilor, şi nu 80-90%.

| 7eleven a răspuns:

Sper sa ajungi in iad prietene! cu tot cu ateismul tau! Dumnezeu nu e reprezentat de o fiinta ci de intreaga materie vie sau nevie din jurul tau.

| ImmaDucK a răspuns:

Ateu

| TheJoker1 a răspuns:

Sunt ateu!

| itsbatgirl a răspuns:

Si eu sunt atee. Dupa intrebari, as zice ca majoritatea suntem.

| FriedrichAlexander a răspuns:

Replica pentru un LAS:
M-am gandit sa te raportez oligofrenule pentru urarea pe care mi-ai facut-o de a ma taia tramvaiul in trei, dar vezi tu, eu nu sunt fricos si virgin ca tine, eu nu "dau si fug", eu iti dau replica si nu te blochez.
Treaba e ca eu nu am spus daca sunt un om religios sau nu ori daca eu cred in nemurire, dar e foarte greu pentru un fanatic ca tine sa citeasca obiectiv si sa inteleaga patru randuri. Nu stiu de ce ai inceput sa te justifici si sa-mi povestesti cum ai devenit tu ateu prin "rationamentul" tau ca nici nu ma intereseaza si nici nu te-am intrebat.
In schimb, eu nu vreau sa ti se intample nimic tie. Dar sper sa-ti moara ma - ta sau o persoana draga. Sper ca totul sa se intample lent, sa se imbolnaveasca de cancer sau de leucemie, sa se tavaleasca in chinuri de durere, iar tu sa suferi din plin.

Întrebări recente